שתף קטע נבחר

מופע של סמנכ"ל אפריקה: איך תמנע ועד עובדים

סמנכ"ל משאבי אנוש של אפריקה ישראל, גידי קדוסי, ייעץ בכנס של המרכז הישראלי לניהול כיצד למנוע את הקמתו של ועד; למשל, להגיע להסכמות עם המארגנים לפני הקמת ועד. יו"ר ועד חברת החשמל: "חבל שמתייחסים לוועד כאויב"

מנהל, מפחד שיקום לך בארגון ועד עובדים? כנראה שאתה לא לבד - גם גידי קדוסי, סמנכ"ל משאבי אנוש של קבוצת אפריקה ישראל לא מעוניין בוועד: לקדוסי היו ויש לו גם כמה טיפים לתת לכם בכנס של המרכז הישראלי לניהול שהתקיים היום (ב'). קדוסי, שבעבר שימש באותו תפקיד בחברת בזק והתמודד עם אחד הוועדים החזקים במדינה מנהל היום קבוצה של חברות שאין בהן ועד – מחברות הבנייה ועד חברות תעשייה כמו פקר פלדה.

  

 

לדברי קדוסי: "מי שרוצה למנוע התארגנות עובדים צריך להיות הרבה בשטח, לפחות שעה ביום. תסתובבו בשטח ותדברו עם העובדים.

אני מטפס לקומה חמישית באתרי בנייה ומגיע לאולמות הייצור כדי לדעת מה קורה שם. זאת הדרך לשמוע על הבעיות בשטח ולהיענות להן. מי שעושה זאת יכול אולי למנוע התארגנות. צריך להיות רגיש וקשוב לצרכים של העובדים".

 

להגיע עם המארגנים להסכמות - כדי שלא יקימו ועד

עובדים שמקימים ועדים הם אנשים אמיצים עם חזון ויצירתיות שהולכים עם דברים עד הסוף. צריך להיות מודעים לכך. צריך לדעת על ההתארגנויות כמה שיותר מוקדם כדי, אולי למנוע אותן. מארגני הוועדים הם מעטים אבל כוחם הסגולי גדול כי רוב העובדים תמיד יתמכו בהקמת ועד. צריך להידבר עם המארגנים מוקדם, להקשיב להם ולהבין אותם ולנסות להגיע איתם להסכמות עוד לפני הקמת הוועד".

 

לפעמים מגלים תוך כדי שאלה הם המנהלים שאתם צריכים. נסו לגייס אותם אליכם במקום להשקיע ים של כסף ומשאבים כדי לאתר מנהלים טובים מבחוץ. הרי יש להם את כל התכונות שנדרשות כדי להיות מנהלים טובים. עם זאת, אם לא תפתרו את הבעיות האמיתיות והמצוקות שמניעות אותם, לגייס את העובדים לצד שלכם יהיה פיתרון לטווח קצר כי אחריהם יבוא מישהו אחר. בהתאגדות יש דברים טובים אבל בסופו של דבר איגוד עובדים מתחרה איתך על הניהול ולכן בחברה שיש בה איגוד הכל יותר מסובך".

  

מיקו צרפתי: חבל שרואים בנו אויב

דבריו של קדוסי נאמרו בנוכחות יו"ר ועד העובדים ה"אימתני" של חברת החשמל, מיקו צרפתי, שהשתתף באותו כנס. בדברים שנשא אחר כך צרפתי הוא לא נשאר אדיש לדבריו של קדוסי. לדבריו, "חבל שמתייחסים אלינו (ועדי עובדים ת.ג.) כאל אויב או גוף מתחרה. אסור לארגון עובדים לנהל חברה או להתחרות על הניהול. זה לא התפקיד שלנו. לצערי אני מרגיש כמו דינוזאור ששומר על ערכים ישנים של ערבות הדדית שהנהלות מנסות לרמוס".

 

"מי שחושב שאפשר להגן על עובדים באמצעות חוקים בלבד – טועה. אני רואה איך מתייחסים בחברת החשמל לעובדי קבלן בניקיון ובשמירה ורומסים את הזכויות שלהם. לצערי בחברות הקבלן מי שמעז לפתוח את הפה – מפוטר, וגם אם הוא בכל זאת מעז ללכת לבית הדין אין לו הרבה סיכוי מול עורכי הדין של החברה. אין תחליף להתארגנות עובדים, אחרת העובד נשאר לבד מול המעסיק".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן, והבעלים, לב לבייב
צילום: ירון ברנר
מומלצים