שתף קטע נבחר

מהומות סביב הר הבית; "קולות ירי בכל מקום"

מאות ערבים פתחו את "יום הזעם" בהתפרעויות בהר הבית ובכמה מוקדים במזרח ירושלים. 3 שוטרים ו-11 ערבים נפצעו קל בכמה מוקדים. אוטובוסים מהצפון נעצרו בדרך לבירה. ח"כים ערבים במסגד אל אקצה: "נתניהו מוביל לאינתיפאדה"

היום שאותו כינו בחמאס ובתנועות איסלאמיות "יום הזעם" בירושלים, נפתח עם התפרעויות אלימות - בכמה מוקדים בעיר הקדושה. במקביל, חברי כנסת ערבים ואנשי ועדת המעקב של ערביי ישראל באו הבוקר (יום ג') למסגד אל אקצה. "ממשלת נתניהו מסוכנות וחסרת אחריות, ומובילה את האזור לאינתיפדה שלישית", אמר ח"כ טאלב א-סנע מרע"ם-תע"ל.

 

ח"כ אחמד טיבי אמר בשיחה עם ynet כשהוא נמצא בתוך המסגד: "יש כיבוש מחודש של ירושלים המזרחית ומסגד אל אקצה, קולות הירי נשמעים בכל מקום".

 

בכמה מקומות במזרח ירושלים יידו מאות ערבים אבנים לעבר כוחות מג"ב. לפחות שלושה שוטרים ו-11 ערבים נפצעו באורח קל, ושמונה מתפרעים נעצרו. במקביל, בצפון עיכבה המשטרה אוטובוס ובו מוסלמים, שהיו בדרכם לירושלים. במשטרה אמרו כי הוא עוכב בשל התרעות ומידע על האפשרות לעורר מהומות בבירה.

 

ליד מחנה הפליטים שועפט עשרות רעולי פנים יידו אבנים לעבר לוחמי מג"ב, וגם הבעירו צמיגים. הכוח פיזר אותם באמצעות רימוני הלם. באירוע אחר, בכניסה הצפונית של עיסוויה, הבעירו רעולי פנים צמיגים ויידו אבנים לעבר כוח אחר של מג"ב. הם התפזרו בהתערבות נכבדי הכפר. כוחות הביטחון פיזרו גם רעולי פנים שיידו אבנים לעברם אבנים סמוך לשער מג'לס בהר הבית. 


ההתפרעויות הבוקר בשועפט (צילום: AFP)

  

באבו-דיס יידו כ-50 פלסטינים אבנים לעבר כוחות הביטחון. שוטרי יס"מ ולוחמי מג"ב השיבו בירי גז מדמיע ורימוני הלם. אחד המתפרעים נתפס והובא לחקירה. הפרות סדר נרשמו גם במחסום קלנדיה.

 

עשרות צעירים ערבים יידו אבנים גם במעלה מוטה גור שבעיר העתיקה. התפרעות דומה נרשמה בחוב בן-עדיה, הסמוך לשוק הסיטונאי, בוואדי ג'וז ובסילואן. בסך הכל, בעיר פורסים אלפי שוטרים.

 

אין מעבר לירושלים

הרחק משם, בצומת אחיהוד שבגליל המערבי עיכבה המשטרה אוטובוס ובו ערבים מוסלמים, שהיו בדרכם מהיישוב מג'ד אל-כרום לירושלים. נהג האוטובוס אולץ לחזור על עקבותיו. על פי החשד, במהלך הבדיקה באוטובוס תקף אחד הנוסעים, בן 38, קצין ממשטרת התנועה - ונעצר.

 

עומסי תנועה כבדים נרשמו בכביש 6 ממחלף עירון לכיוון באקה אל-גרבייה, בשל מחסום שהציבה המשטרה לבדיקת אוטובוסים שעושים את דרכם למסגד אל-אקצה. יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר בדרכו לירושלים ברכבו הפרטי כי "אני מציע שיפסיקו עם המחסומים המחוללים פרובוקציות".

 

מהמשטרה נמסר, כי מפני שמדובר ביום רגיש, ולנוכח התרעות ומידע על האפשרות לעורר מהומות בירושלים, שבהן ישתתפו גם אזרחים שיגיעו באוטובוסים, ייבדק כל אוטובוס שבדרכו לבירה. עוד נמסר כי מדובר בהחלטה ארצית של המשטרה, באישור ובגיבוי של היועץ המשפטי לממשלה.

 

בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית טוענים, כי המשטרה עיכבה שני אוטובוסים. דובר התנועה, עו"ד זהי נוג'ידאת, אמר ל-ynet: "מי שמונע

 ממתפללים להגיע לאל-אקצה, הוא זה שמתסיס את האווירה. זה דבר טבעי שמוסלמי יבקר ויתפלל במסגד אל-אקצה. אותם אלה שמונעים מאיתנו להגיע לשם, בסופו של יום הם אלה שנושאים באחריות לכל תרחיש אשר יהיה".

 

אתמול, על רקע חנוכת בית הכנסת החורבה בעיר העתיקה בירושלים, התפרסו למעלה מ-3,000 שוטרים ולוחמי מג"ב, בעיקר באזור הר-הבית ושכונות מזרח העיר. האירוע עבר בשקט מתוח. מבצע ההסעות של התנועה האיסלאמית החל בשבת, והוא מנוהל על ידי חברת אוטובוסים "אל בייארק" של מוסד אל אקצה, המקורבת לפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 16/03/2010 08:21

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק גרוסמן, שרון רופא-אופיר, אחיה ראב"ד ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעול פנים בשועפט, הבוקר
צילום: AFP
מפגין מעוכב בשועפט
צילום: AFP
מומלצים