שתף קטע נבחר

"יום הזעם": קריאות בחמאס לפיגועים בתוך ישראל

שוטרים פלסטינים התפרשו ברחובות הערים והכפרים. גורם ביטחוני פלסטיני אמר ל-ynet: "מתכונת של כמעט-חירום". בעזה הושבתו הלימודים וסטודנטים יצאו לרחובות

בזמן שמאות ערבים מתפרעים ומיידים אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון במספר רב של מוקדים במזרח ירושלים במסגרת "יום הזעם", בגדה המערבית העלו כוננות - ובעזה נערכו עצרות ברחובות. ממלא מקום יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, ד"ר אחמד בכר מחמאס, קרא לאירגונים הפלסטינים להלום בישראל באמצעות פיגועים במרכז הארץ, בתגובה ל"חילול אל אקצה". 

 

שוטרים פלסטינים בגדה המערבית התפרשו ברחובות הערים והכפרים, מחשש שאירועי המחאה יתפשטו לשטחי הרשות. שוטרים של הרשות מסיירים באזורים המרכזיים וכן בסמוך לקווי התפר, כדי למנוע התלקחות של המצב. עד כה לא דווח על אירועים חריגים.


שוטרי מג"ב עוצרים מפגין במזרח ירושלים (צילום: AFP)

 

גורם ביטחוני פלסטיני מסר לynet: "הכוחות מתנהלים במתכונת של כמעט חירום, כשהמטרה לשמור על השקט". לדברי הגורם הביטחוני, ברשות מבינים את רגישות המצב, אך גם מעוניינים שהמצב לא ייצא מכלל שליטה. במקביל, ברשות גם הגבירו את הפיקוח על פעילותם של גורמים בחמאס, לאחר קריאת התנועה ברצועה והארגונים הפלסטינים שם ל"יום זעם כולל" בגדה המערבית.

 

הארגונים נגד הרשות

במקביל, ברצועת עזה פסקה התנועה, במסגרת "יום הזעם" למשך כחמש דקות, לאור הזדהות עם הערבים בירושלים. תנועת המסחר היתה דלילה ובבתי הספר של האו"ם והממשלה לא התקיימו לימודים. סטודנטים הפגינו ברחובות יחד עם תלמידים.

 

למרות שברשות מתעקשים שאין כל משא ומתן לאור הסירוב להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים, ארגוני הסירוב הפלסטיניים קוראים לרשות להפסיק את המגעים - וגם את "רדיפת אנשי הארגונים" בגדה.

 

סגן ראש הלשכה המדינית בחמאס, ד"ר מוסא אבו מרזוק,

 אמר כי לנוכח צעדי ישראל והניסיון ליצור עובדות בשטח בשינוי הנוכחות והסממנים הערבים בירושלים "יש לנקוט באסטרטגיה ברורה של מאבק נגד הכיבוש והייהוד".

 

סגן מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין ד"ר מאהר א-טאהר קרא לרשות לשקול מחדש את מדיניותה ואת התנהלותה ולהפסיק את המו"מ. בחזית העממית - המפקדה הכללית, קראו לאבו מאזן להסיק מסקנות מכישלונו ולהתפטר וטענו כי הסכמתו לחדש את המו"מ היא שנתנה את האור הירוק לישראל להמשיך ב"מדיניות ההתפשטות ההתנחלותית". גם בג'יהאד האיסלאמי קרא סגן מזכ"ל התנועה, ג'יהאד נחאלה, להפסיק את המו"מ ואף לשקול את פירוק הרשות.


פורסם לראשונה 16/03/2010 11:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעולי פנים בירושלים
צילום: AFP
מומלצים