שתף קטע נבחר

הסתיים המשבר ברשויות: מענקי האיזון יוגדלו

ראשי האוצר חתמו היום עם ראשי מרכז השלטון המקומי על הסכם להגדלת מענקי האיזון שהרשויות מקבלות מהממשלה ל-2.6 מיליארד שקלים - 2.5 מיליארד מתקציבים ממשלתיים רשמיים והשאר ממקורות אחרים. צעדי המחאה שתכננו הרשויות בוטלו

הסתיים המשבר במרכז השלטון המקומי: שר האוצר, יובל שטייניץ חתם היום (ג') עם יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שמוליק ריפמן, ויו"ר "פורום 15 הערים", רון חולדאי, על הסכם להגדלת מענקי האיזון שהרשויות מקבלות מהממשלה.

 

 

לפי ההסכם, יוגדלו מענקי האיזון ל-2.6 מיליארד שקל. 2.5 מיליארד שקלים יגיעו מתקציב המדינה, ואילו 100 מיליון שקלים נוספים יגיעו ממקורות אחרים. אי לכך, התחייב שטייניץ בכתב להגדיל את המענקים ל-2.5 מיליארד שקלים ו"לעשות מאמץ להגדיל אותם ל-100 מיליון שקלים", אך לטענת בוחבוט, הובטח לו בעל פה כי בסופו של דבר המענקים יוגדלו ל-2.6 מיליארד שקלים בכל מקרה.

 

האוצר כבר הסכים לפני מספר שבועות להגדלת המענקים ל-2.4 מיליארד שקלים, אולם 200 מיליון שקלים נוספים נותרו במחלוקת. האוצר הציע לממן את התוספת מתקציבים שיילקחו מערים מאוזנות כמו תל אביב או ממפעל הפיס. ראשי הרשויות התנגדו לרעיון היצירתי בחריפות, ובוחבוט טוען כעת ששטייניץ הבטיח לו שהאוצר לא ייקח כסף מערים אחרות ולא מהפיס אלא "ממקורות אחרים" שלא ברור כעת בדיוק מה הם. ייתכן שהכסף יילקח בסופו של דבר מהעודפים המצטברים בקופת המדינה במשך השנה.

 

 

ראשי הרשויות דרשו להעלות את המענקים ל-3 מיליארד שקלים, אך יו"ר בוחבוט, הודיע ביום שלישי שעבר כי הוא מוכן להתפשר על 2.6 מיליארד שקלים בלבד. דרישתו של בוחבוט לא נענתה, וביום רביעי הושבתו כל השירותים העירוניים במדינה ליום אחד.

 

בתחילת השבוע המשיכו הרשויות בצעדי המחאה, כולל השבתת שירותי האשפה למשרדי הממשלה שבתחומן, ותכננו לקיים מחר הפגנה רבת משתתפים בירושלים. בעקבות ההסכם היום, בוטלו כל צעדי המחאה המתוכננים.

 

ההסכם כולל גם מתווה עתידי, להעלאות נוספות של המענקים בשנים הבאות, כיוון שחלק משרי הממשלה, ובכללן השר האחראי על הרשויות - אלי ישי, סבורים שהדרישה להעלות את המענקים להיקף קבוע של שלושה מיליארד שקלים ומעלה היא מוצדקת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, מכריז על פתיחת המאבק
צילום: עופר עמרם
מומלצים