שתף קטע נבחר

"השביתה תבוטל אם נקבל 2.6 מיליארד שקל"

הרשויות יוצאות למאבק בעקבות קיצוץ במענקי האיזון של הממשלה, שנועדו לסייע לחלקן לתפקד כלכלית - ושקוצצו ל-1.8מיליארד שקל ב-2010. ראש מרכז המועצות האזוריות: "האיש היחיד שיכול לפתור את הבעיה הוא ראש הממשלה. שר האוצר הוא איש חלש ואינו יכול לקבל החלטות"

"אם המדינה תסכים להגדיל את מענקי האיזון לרשויות ל-2.6 מיליארד שקל - השביתה תבוטל", כך אומר הבוקר (ג') יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, במסיבת עיתונאים הנערכת בתל אביב לקראת שביתת האזהרה בת היום שיקיימו מחר (ד') הרשויות המקומיות בכל רחבי המדינה מלבד ירושלים, בה לא תתקיים שביתה בשל ביקור סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בעיר.

 

ראשי הרשויות מוחים על הקיצוץ שהממשלה מבצעת במענקי האיזון שמשרד הפנים מעביר למרבית הרשויות במדינה. המענקים, שעמדו בשנת 2008 על כ-2.6 מיליארד שקל בסה"כ, קוצצו ל-2.4 ב-2009 ול-1.8 ב-2010. בסופו של דבר הובטח לראשי הרשויות כי התקציב ל-2010 לא יהיה נמוך יותר מזה של 2009.

 

"אנחנו לא רוצים טובות ולא רוצים להרגיש כעניים בפתח", אמר בוחבוט, "אנחנו הזרוע הביצועית של הממשלה, אזרחים משלמים מס הכנסה ואנחנו צריכים להשתמש בכסף הזה כדי לתת להם בתמורה חינוך ורווחה. אם הממשלה לא תגיע איתנו להסכמות, המאבק יימשך ויחריף כי אנחנו רוצים לפתור את הבעיה אחת ולתמיד".

 

בוחבוט ציטט את דבריו של אלי ישי ב-ynet ובירך על תמיכתו של ישי במאבק הרשויות.

 

שמואל רייפמן, יו"ר המועצה האזורית מרכז נגב וראש מרכז המועצות האזוריות שהשתתף גם הוא במסיבת העיתונאים, אמר: "האיש היחיד שיכול לפתור את הבעיה הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו. שר האוצר, יובל שטייניץ, הוא איש חלש ואינו יכול לקבל החלטות. ואילו בסוף השיחה עם שר הפנים, אלי ישי, אני רוצה להוציא מטפחת ולנגב לו את הדמעות. מי שמוביל כבר 15 שנה מדיניות אנטי חברתית שכוללת קיצוצים במענקים הוא נתניהו. אני רוצה להזהיר: אם יהיו משברים ברשויות בעקבות קיצוצים נוספים יאלצו אותנו לבצע תוכניות הבראה. במקרה כזה, העלות בסוף תהיה יותר גבוהה מהמענקים עצמם".

 

בוחבוט מתנה את הגדלת התקציבים בכך שהמענקים לא יכללו אף שקל שיילקח מתקציביהן של 15 הערים המאוזנות. זאת, על סמך רעיון שלדבריו עלה ממשרד האוצר לפיו הרשויות המסובסדות יסבסדו את שאר הרשויות במקום הממשלה. ברשויות המאוזנות מתנגדים לכך אף הן, ואילו בוחבוט הוסיף ואמר כי "אסור לעשות זאת. גם בערים כמו תל אביב יש עניים".

 

נציגי הסתדרות העובדים הודיעו במסיבת העיתונאים כי הם תומכים בשביתה.


מסיבת העיתונאים של מרכז השלטון המקומי. "נתניהו מוביל מדיניות אנטי חברתית"

 

ראשי הרשויות מאיימים: הלנת השכר תחזור

במסגרת מאבקם שולפים ראשי הרשויות גם את האיום ב"נשק יום הדין" - הלנת שכר לעובדים.

 

ראש עיריית דימונה, מאיר כהן, המרכז את מטה המאבק של הרשויות, אמר ל-ynet: "אני חושש שלא אוכל לשלם לעובדים את משכורות חודש מאי. יש חשש להלנת שכר גם בנתיבות, אופקים, חצור הגלילית, שלומי ועירו של שלמה בוחבוט, מעלות תרשיחא. זאת, בנוסף להחמרה במצבן של רשויות ערביות רבות שאינן משלמות שכר מזה זמן רב".

 

שביתת הרשויות המתוכננת למחר גם שירותים עירוניים שמופעלים על ידי חברות כוח אדם כיוון שהיא מתבצעת בהוראת ראשי הרשויות ולא בהחלטה של ועדי העובדים. במהלך היום לא יפונה הזבל ברחובות, שירותי הרווחה העירוניים לא יפעלו, הכבאים יעבדו במתכונת שבת ויבצעו כיבוי שריפות בלבד, המתנ"סים (במקומות שבהם הם שייכים לרשויות) יהיו סגורים, ולא תהיה קבלת קהל במשרדי הרשויות. עם זאת, שירותי מוקד 106 ו-107 יפעלו כרגיל.

 

בנוסף, גם פקחי החנייה ישבתו - ולכן לא ינתנו דו"חות חניה ולא יגררו רכבים. ראשי הערים הגדולות הודיעו כי הם קוראים לנהגים לא להגיע למרכזי הערים עם מכוניות פרטיות ביום רביעי, בגלל חשש לעומסי תנועה שיגרמו עקב הפסקת עבודת פקחי החניה והעובדה שכלי רכב לא יגררו. "מניסיון, במקרים דומים בעבר, שביתת הפקחים צפויה לגרום לכאוס, לחסימת נתיבי תחבורה ועומסי תנועה קשים במרכזי הערים", נכתב בהודעתם. 

 

ראשי הרשויות ביצעו כבר שביתה חלקית במאי וביולי אשתקד, אך הפסיקו את מאבקם לאחר שהובטח להם, לטענתם, כי התקציב לשנת 2009 יהיה 2.4 מיליארד שקל וכי התקציב ל-2010 לא יהיה נמוך יותר. עם פתיחת המאבק דורשו ראשי הרשויות להגדיל את התקציב ל-2010 ל-3 מיליארד שקל, בהתאם להמלצות של ועדת מומחים (ועדת גדיש), אך היום, כאמור, הם "הורידו את המחיר" ל-2.6 מיליארד.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: לאחר מספר דיונים עם נציגי השלטון המקומי, במסגרת מו"מ שמוביל משרד הפנים, הוצג מתווה לפיו יגדל תקציב מענקי האיזון בשנת 2010 ללמעלה מ- 2.5 מיליארד שקלים. לאור הגידול המוצע בתקציב, צר לנו שהנהגת השלטון המקומי מגלה חוסר אחריות ומודיעה על השבתה מיותרת על חשבון התושבים ועובדי העיריות". 

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "המשרד תיוך בין הרשויות לאוצר ועדיין מקווה להגיע להסדר שיפתור את מצוקת הרשויות".


פורסם לראשונה 09/03/2010 11:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה בוחבוט, ראש מרכז השלטון המקומי. "לא רוצים להרגיש כעניים בפתח"
צילום: עופר עמרם
מומלצים