שתף קטע נבחר

לאן נטייל בחג? שביל הבארות בפארק בריטניה

רוצים לצאת לטבע - אבל לא להתאמץ מדי? הנה פתרון טוב בשבילכם. במסלול המעגלי תעברו בין אלונים לאורנים וחרובים, ותוכלו להשקיף לגבעות השפלה, לעמק האלה ולהרי ירושלים

איך מגיעים: נוסעים על כביש 383 מצומת תל עזקה לכיוון מערב. ליד הק"מ ה-18 פונים דרומה (שמאלה), עם השילוט לפארק בריטניה. נוסעים על הציר הראשי של הפארק, וכשני ק"מ אחרי הכניסה לפארק מגיעים לצומת שחמישה שבילים שונים מסתעפים ממנו ולחניון הפיקניק "בור המים", שבו גם משאירים את המכונית. (נקודה 1 במפה)

 

 

שביל הבארות בפארק בריטניה הוא פתרון מצוין למשפחות שלא מתעצלות לצאת לטבע, אבל גם לא רוצות להתאמץ יותר מדי. המסלול המעגלי עובר ביער של עצי אלון, אורן וחרוב וממנו משקיפים על גבעות השפלה, עמק האלה והרי ירושלים. לאורך הדרך ילוו אתכם שרידי התיישבות קדומה, מערות, גתות ובארות, ויש גם פריחה של נוריות, נץ החלב וכמה רקפות אחרונות בעונה. אם תרצו להיזכר באחד מסיפורי התנ"ך שאירעו באזור תוכלו לעלות לתל עזקה הסמוך.

 

מסלול הטיול 

בצומת הדרכים המחומש שליד החניון (1) בוחרים במסלול שביל הבארות ובורות המים המסומן בסימון שביל ישראל (לבן-כחול-כתום), ומשולט לפרקים. השביל חוצה את החניון בין שולחנות הפיקניק. בתחילת המסלול, בסמוך לחניון, שוכן בור מים חצוב בסלע, ולידו טרסה משוחזרת.

 

השביל מטפס לצד הטרסה, בלב חורש ים תיכוני. חולפים על פני מערה קטנה, ואחרי כ-600 מטר מגיע השביל לצומת דרכים שלצדו חניון פיקניק (2).כאן סוטים מעט מהשביל לכיוון החרוב הגדול שממערב (מימין) לחניון, וממשיכים עוד כ-150 מטר בדרך עפר רחבה. שם, בין ענפי אלת מסטיק, נחבא פתחה של מערה. כמו שאר מערות השפלה, גם זו נחצבה בידי אדם בסלע הקירטון הרך.


מסלול הטיול

 

תקרת המערה נשענת על שלושה "עמודים", שהם בעצם חלק מסלע האם. באחד מכותלי המערה חצובים כוכי קולומבריה, ששימשו ככל הנראה לגידול יונים. אחרי ביקור קצר במערה, חוזרים לחניון הפיקניק (2), ממשיכים עם סימון שביל ישראל דרומה, ומטפסים בשתי מדרגות עץ למדרון שממול.

 

בדרך תחלפו על פני שתי גתות עתיקות, חצובות בסלע, ככל הנראה מהתקופה הביזנטית - לפני כ-1,500 שנה. בגת העליונה מתפצלים השבילים. בוחרים בשביל השמאלי (המזרחי) ומעפילים אתו לחורבת שקלון (3). בראש החורבה ניצב עמוד אבן יפה - שריד למבנה מפואר.


מערה חצובה בסלע קירטון (צילומים: עומר יגאל)

 

מפה שצוירה על רצפת פסיפס בעיר מידבא שבעבר הירדן המזרחי בתקופה הביזנטית מצביעה על כנסייה מפוארת ששכנה במקום לזכרו של זכריה הקדוש, אביו של יוחנן המטביל. מראש חורבת שקלון יש תצפית נאה לעבר עמק האלה, גבעות השפלה הגבוהה, הרי חברון וגוש עציון.

 

חניון האלון המצוי

ממשיכים באותו שביל במורד התל לכיוון דרום-מערב, עוברים בור מים גדול ואחריו גת נוספת, ובה שלוש גומחות שתפקידן לא ברור, אולי שימשו להנחת הענבים לפני הדריכה. השביל ממשיך ועובר לאורך טרסה משוחזרת. מימין יפתחו לקראתכם נופי השפלה הנמוכה. ביום בהיר ניתן לראות מכאן את כל המרחב שבין תל אביב לאשקלון. למרגלותיכם - הבוסתנים הגדולים של הכפר הפלסטיני עג'ור, שתושביו עזבו ב-1948.

 

כ-200 מטר אחרי הגת, אתם בצומת שבילים המסומן ברוג'ומים גדולים. כאן נוטשים את השביל הראשי ויורדים ימינה, עם שביל ישראל, בארבע מדרגות מבעד לפתח בטרסה. השביל יורד היישר לחניון האלון (4), הקרוי על שמו של אלון מצוי אחד, שזכה להגיע כאן לממדים בלתי-שגרתיים.

 

תאנה בתוך באר

לאחר מנוחה קלה בחניון, עוזבים את סימון שביל ישראל וחוצים את דרך העפר הסמוכה לתוך גיא גדול עם הסימון האדום הממשיך לכיוון צפון-מערב. בוואדי עג'ור, שבו אתם יורדים, נותרו עצי בוסתן רבים: שקד, זית, תאנים ומשוכות צבר. אחרי כ-300 מטר הדרך מתחילה לטפס במתינות לעבר ארבעה עצי אורן גדולים ומבודדים על הגדה השמאלית. יורדים בחזרה אל הגיא של עג'ור, שם שוכנת באר עמוקה מאוד, חצובה בסלעי קירטון (5).


סימון שביל ישראל בשביל הבארות

 

בנדבך העליון של הבאר ניכרות הצלקות העמוקות שהותירו באבן חבלי הדליים של הרועים. גם שקתות אבן אחדות עוד פזורות מסביב. מכאן ממשיכים במורד הגיא, בד בבד עם משוכות צבר, וחולפים על פני באר נוספת, שממש מתוכה צומח עץ תאנה.

 

אלה ארץ ישראלית

עוצרים בצומת שבילים, ליד עץ גדול של אלה ארץ ישראלית (6) הנמצא מימין (מצפון) לצומת. השביל המסומן אדום ממשיך ימינה, אבל אתם עולים שמאלה, בשביל שמתפתל בין טרסות ועצי בוסתן לגבעה שבה שכן בעבר מרכז הכפר עגו'ר. מעט לפני ראש הגבעה, מצדו השמאלי של השביל, תוכלו להבחין בפתחה של מערה. בתוכה, לאור הפנסים, תראו שרידים יפים של בית בד עתיק.

 

לצד מתקן ריסוק הזיתים תמצאו חלק מקורת בית הבד שתפקידה היה לסחוט את הזיתים המרוסקים בעזרת משקולות אבן שהיו תלויות עליה. יורדים בחזרה אל האלה הגדולה, שם ממשיכים עם השביל המסומן אדום מזרחה. בשביל העולה תחלפו ליד באר עמוקה נוספת, ותמשיכו לצד עצי שקד ועצי בוסתן אחרים חזרה לכיוון החניון. לאחר כ-400 מטר מגיעים אל החניון שבו השארתם את הרכב (1).


פינת מנוחה במסלול (צילום: באדיבות אתר מפה)

 

סוג טיול: רגלי

מקום: פארק בריטניה

איזור: שפלת יהודה

אורך המסלול: 3.5 ק"מ

משך הטיול: 4-2 שעות

דרגת קושי: קל

נקודת מוצא: חניון בור המים בפארק בריטניה

נקודת סיום: נקודת המוצא

עונה: סתיו, חורף, אביב

סוג המסלול: מעגלי

ציוד נדרש: פנס

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 9, מבואות ירושלים

 

  • מבוסס על טיול מתוך הספר "טיולים קצרים" מאת עומר יגאל, בהוצאת מפה 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכניסה לחורש
צילום: עומר יגאל
מומלצים