שתף קטע נבחר

ברל מתהפך בקברו? מהומת קרן כצנלסון בעבודה

החלטת המזכ"ל ויצמן שירי להחליף את דירקטוריון הקרן, שממנת פרויקטים רבים, הביאה לחילופי האשמות פנימיים על שחיתות. בכירים חוששים: "זה עשוי להגיע למבקר המדינה"

מפלגת העבודה אומנם מאבדת מנדטים ובוחרים, אולם כרגיל - מאבקים פנימיים לא חסרים בה. המלחמה החדשה המסעירה את העבודה נוגעת לקרן ברל כצנלסון שבבעלות המפלגה, ולכוונתו של מנכ"ל העבודה, ויצמן שירי, להחליף את חברי דירקטוריון הקרן, ולשנות סדרי עולם באירגון, שמממן גופים ופרוייקטים שונים.

 

בכירים בעבודה הבקיאים בנעשה בקרן, אמרו ל-ynet כי "יש טענות על התנהלות בעייתית בתוך הקרן, וזה לא התחיל היום. ברור שיש שם מלחמות בשאלה לאיזה פרוייקטים הולך הכסף. ברגע שמתחילה מלחמה בין בעלי מניות ודירקטורים - זה לא סתם כך. זה עוד עשוי להיגמר אצל מבקר המדינה".

 

תחילת הפרשה היא במכתב ששיגר שירי לאחרונה לחברי הדירקטוריון, שם הודיע להם כי הוא מונה לאחראי הבלעדי על הנושאים הכלכליים והניהוליים בקרן. כמו כן, הודיע לשירי לחברי הדירקטוריון כי בכוונתו להחליפם. כמובן, מכתבו של המנכ"ל הרתיח את חברי הדירקטוריון הישן, וכן גורמים נוספים בקרן, בהם אלי גונן, ששימש בעבר כיושב ראש הקרן.

 

גונן הביע במכתב משלו ספקות לגבי תקינות מינוי שירי לאחראי על ניהול הקרן. "למיטב ידיעתי וזכרוני מעולם לא התקבלה החלטה שכזו, והחלטה שכזו לא נכללה בישיבה של האסיפה. ברצוני להזכירך כי לקרן דירקטוריון, שמונה כחוק, ורק הוא יכול לתת הוראות לבעלי תפקידים בקרן. זהו גוף עצמאי, ולמפלגת העבודה אסור להיות פעילה בו באופן שוטף".

 

"אי אפשר להיכנע ללחץ של עסקנים"

יש הטוענים במפלגה שכספים רבים הועברו במשך שנים ארוכות לעמותות וגופים "שלא בהכרח היו צריכית לקבל את הכסף הזה". גורמים בקרן, מאידך, טוענים כי מנכ"ל העבודה "מנסה להשתלט על הקרן כדי להעביר כספים לאנשים המקורבים אליו מבחינה פוליטית".

 

בקרן אף טוענים כי המאבק של ויצמן שירי קשור לסירוב חברי הדירקטוריון לאשר בקשה של ח"כ לשעבר סלאח טריף, לממן פעילויות בעלות של עשרות אלפי שקלים רבים במגזר הדרוזי. גורם בקרן ציין כי "הדירקטוריון לא יכול להכנע לכל מיני לחצים של כל מיני עסקנים ממפלגת העבודה. כנראה גם על שירי היו לחצים של כל מיני פעילים ועסקנים. הדירקטוריון לא היה יכול להיענות - ולכן הוא החליט להחליף את הדירקטורים".

 

ויצמן שירי דחה את הטענות שהופנו נגדו ואמר, כי בכוונתו להסדיר את פעילות הקרן. לדבריו, "בקרן יושב דירקטוריון של 11 איש שנמצאים שם בבמוצע כבר 12 שנה. אין לאנשים האלה שום קשר בין מה שצריך להיות שם ובין מה שקורה. קיבלתי מנדט לעשות שם תיקון. יושבים שם אנשים, שלא זוכרים איפה בית ברל נמצא. אני אנקה את העסק, אמנה ארבעה דירקטורים מקצועיים. מותר לנו לעשות רביזיה".

 

בנוגע לטענות ביחס לסלאח טריף אמר מנכ"ל העבודה: "זה שקר וכזב. סלאח הגיש תוכנית להכשרת נשים דרוזיות, וביקש כשלושים אלף שקל לכל רבעון, כדי להביא מדריכים וכו'. אנחנו לא מעבירים כסף ישירות לאנשים, אז יש עמותות שיכולות לקבל מימון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ויצמן שירי. "אנקה את העסק"
צילום: צביקה טישלר
ברל כצנלסון
צילום: זולטן קלוגר, לע"מ
מומלצים