שתף קטע נבחר

קסאם בנתיב העשרה: עובד בחממות נהרג

רקטה שלישית שנורתה מעזה ביממה האחרונה נחתה בחממות המושב במועצת חוף אשקלון, והרגה עובד זר מתאילנד שנפגע מרסיסים. עוד כ-50 פועלים לקו בחרדה. אחד התושבים: הייתה התראה 20 שניות לפני הנפילה, אבל הפועלים התעלמו. ארגון המזוהה עם אל-קאעידה קיבל אחריות

קצת יותר משנה מאז ההרוג האחרון מירי קסאם - חוזרות הרקטות לקטול. מאני סינגמונפון, עובד חקלאות תאילנדי בן 33, נהרג הבוקר (יום ה') בפיצוץ רקטת קסאם שנורתה מרצועת עזה ונחתה בחממות של מושב נתיב העשרה, במועצה האזורית חוף אשקלון שמצפון לרצועה. צוותים של מד"א ביצעו בו מאמצי החייאה ממושכים, אולם הוא סבל מפגיעה רב-מערכתית, ולבסוף נקבע מותו, וגופתו פונתה לבית החולים ברזילי באשקלון.

 

הרקטה התפוצצה בתוך אחת ההחממות, וגרם לה נזק רב. כמו כן ניזוקו כמה חממות סמוכות. כוחות החבלה עמלו במשך שעה ארוכה עד שהצליחו לפרק את שרידי הרקטה ולאסוף אותם. בשטח פזורים שברים רבים של החממה, עציצים שהועפו ממקומם ועוד. כ-50 פועלים תאילנדים נוספים שעבדו בחממות לקו בחרדה, והם מטופלים כעת על ידי עובדים סוציאליים בליווי מתורגמנים.

 

על פי ההערכות, חלק מהעובדים לא נענו לאזעקת ה"צבע אדום" שנשמעה במושב לפני נחיתת הרקטה, ולכן היו חשופים לפגיעה. בעלי החממה, שסירבו להתראיין, אספו את העובדים במקום לתוך היישוב, בניסיון להרגיע אותם. התושבים התבקשו על ידי המשטרה להיכנס ליישוב ולא להסתובב בשדות. במושב נמצאים כוחות ביטחון ומשטרה רבים.

 

"הם יכלו להספיק להגיע למיגוניות"

"נשמע 'צבע אדום'", סיפר אחד מתושבי היישוב. "רצנו לתפוס מיגון. היו בערך 20 שניות עד ששמענו פיצוץ חזק מאוד. ראיתי את העשן והבנתי שזה נפל במתחם של חממות של אחד התושבים במושב, שם עבדה קבוצה של עובדים תאילנדים. למיטב ידיעתי יש באזור הזה מיגוניות, והיה אפשר להספיק להגיע אליהן, אבל ככל הנראה העובדים לא נענו לאזהרות ולא רצו למיגוניות".


פועלים במושב, היום. נאספו בנסיון להרגיע אותם (צילום: צפריר אביוב)

 

ברצועת עזה, קיבל ארגון "גדודי אנסאר א-סונה", המזוהה עם האיסלאם הסלפי וארגון אל-קאעידה, אחריות על ירי הרקטה. זהו אותו ארגון שקיבל אחריות על ירי רקטה שפגעה בבית נטוש לפני שבוע בקיבוץ במועצה האזורית אשכול. באחרונה גברו ההערכת שקיצונים איסלאמיים יגבירו את הירי מעזה, אף שהחמאס, השולט ברצועה, עושה ככל יכולתו בתקופה זו למנוע ירי.


שרידי הרקטה ושברי החממות (צילום: צפריר אביוב)

 

זו הפעם השנייה שאדם נהרג בנתיב העשרה מפגיעת רקטת קסאם. דנה גלקוביץ' בת ה-22, תושבת קיבוץ ברור חיל הסמוך, נהרגה ביולי 2005 מפגיעה ישירה של רקטה בבית במושב.

 

שרת החוץ של האיחוד מבקרת בעזה

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, הגיע למקום, ואמר בתקיפות: "נפילת הקסאם מלמדת אותנו שהביטחון לא חזר ליישובי מערב הנגב, והשקט הוא תעתוע בלבד. אנו מצפים שתהיה תגובה הולמת לאירוע הזה".

 

מדובר בירי הרקטות השלישי ביממה האחרונה. בשעת לילה מאוחרת התפוצצה רקטה בשטחים פתוחים באזור העיר שדרות. כמה שעות קודם לכן נפלה רקטה אחרת באזור - ושני בני אדם לקו בחרדה. יש לציין כי שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, נמצאת היום בביקור ברצועה.

 

ראש מועצת יישובי שער הנגב, אלון שוסטר, אמר אמש ל-ynet כי "לצערנו הרב, מצד אחד הצלחנו ליצור מאזן הרתעה עם החמאס ומצד שני ארסנל הנשק הולך ומתעצם. זאת בעיה שצריך לפתור.

השנה האחרונה התאפיינה כשנה יחסית שקטה שבה התושבים חזרו לאזור שלנו, המאזן הדמוגרפי שלנו גדל כמו גם בעלי עסקים שהרחיבו את עסקיהם. אנחנו מקווים שהשקט יישמר".

 

עד אמש, לא היה השבוע ירי מהרצועה, והרקטה האחרונה שפגעה בשטח ישראל שוגרה במוצאי השבת. היא פגעה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. בתגובה לכל נפילה בעת האחרונה, תקף חיל האוויר יעדי טרור ברצועה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת ניצלת הרקטה במושב
צילום: צפריר אביוב
אחד הפועלים. 50 לקו בחרדה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים