שתף קטע נבחר

אובמה: הצביעו בעד ביטוח בריאות, למען אמריקה

למרות שבאזורנו נדמה שהנשיא האמריקני עסוק בבנייה בירושלים, בוושינגטון גובר המתח לקראת ההצבעה על חוק הרפורמה בביטוח הבריאות, שתהווה את המבחן הגדול ביותר עבורו עד כה. האם יצליחו הדמוקרטים להשיג 216 קולות?

דרמה בבית הנבחרים, לקראת ההצבעה המכרעת על הרפורמה בביטוח הבריאות. בוושינגטון יצביעו היום (א') על הרפורמה ההיסטורית, והנשיא ברק אובמה לא נח לרגע. במהלך סוף השבוע הוא המשיך לנסות ולשכנע את הציבור בנחיצות החוק באירוע במתכונת קמפיין בחירות בקמפוס של אוניברסיטת ג'ורג' מייסון בקרבת וושינגטון, ומשם הגיע לגבעת הקפיטול, כדי לעודד, לאיים, ולשכנע את הצירים הדמוקרטים להצביע בעד הרפורמה. 

 

אובמה ובכירי הדמוקרטים בבית הנבחרים מעניקים את התחושה שהם יצליחו להעביר את החוק, שישים סוף למצב שבו עשרות מיליוני אמריקנים חיים ללא ביטוח בריאות. 

 

"הגיע הזמן להעביר רפורמה בבריאות למען אמריקה, ואני משוכנע שאתם הולכים לעשות את זה", קרא הנשיא בכינוס מיוחד של הסיעה הדמוקרטית בבית הנבחרים. "אל תעשו את זה עבורי, אל תעשו את זה עבור ננסי פלוסי (יו"ר בית הנבחרים), אל תעשו את זה עבור הארי ריד (מנהי הרוב הדמוקרטי בסנאט). תעשו את זה בשביל העם האמריקני".

 

מחוץ לבניין הקפיטול הפגינו אלפים, הרואים במהלך ניסיון של הממשלה להשתלט על ביטוח הבריאות וחוששים מפני החרפת הגרעון הלאומי. סוגייה אחרת שגוררת התנגדות בקרב שמרנים וצירים דמוקרטים ממדינות שמרניות היא סוגיית מימון הפלות במסגרת ביטוח הבריאות. פוליטיקאים דמוקרטים התלויים בציבור בוחרים שמרן חוששים שתמיכה ברפורמה תחסל את הקריירה הפוליטית שלהם, אולם הודעתו של אחד מהם, כריס קרני מפנסילבניה, כי יצביע בעד החוק, הפיחה בבית הלבן תקווה שאחרים ילכו בעקבותיו.

 

התוכנית: 30 מיליון יקבלו ביטוח, הגרעון ייקטן

גם הפגיעה האפשרית ב"מדיקר", תוכנית הביטוח הרפואי לגימלאים, מעיבה על האופטימיות. אובמה הבטיח שלא ייפגע בתוכנית, אך רבים עדיין חוששים. הדמוקרטים זקוקים ל-216 קולות, וטוענים כי יצליחו להשיג אותם, גם מקרב צירים דמוקרטים שהתנגדו לרפורמה בעבר משום שאינה כוללת אופציה ציבורית-ממשלתית, וגם מקרב נציגי המדינות השמרניות, המתנגדים ממניעים אידיאולוגיים ובשל מידע מוטעה על התוכנית המוצעת.

 

החוק המוצע אמור לספק ל-95 אחוז מהאמריקנים גישה לביטוח בריאות בעלות סבירה, לעומת המצב הנוכחי - שבו קרוב ל-50 מיליון אזרחים

אינם מבוטחים כלל ורבים מבוטחים בביטוח חלקי. התוכנית של אובמה מבטיחה לצרף 30 מיליון אמריקנים למעגל המבוטחים, ולהקטין את הגרעון הלאומי ב-138 מיליארד דולר בעשור הקרוב, וב-1.2 טריליון דולר בעשור הבא.

 

רפורמת הבריאות כבר אושרה במליאות הסנאט ובית הנבחרים והועברה לדיונים על הצעת החוק המאחדת בין שני בתי הקונגרס. ואולם, אז הפסידו הדמוקרטים במפתיע את הבחירות על המושב סנאט של מדינת מסצ'וסטס (שהתפנה עקב מותו של טד קנדי) והדבר גרם להם לאבד את הרוב המיוחס של 60 סנאטורים. כדי לעקוף את המכשול, החליט הבית הלבן למנוע הצבעה נוספת בסנאט, באמצעות אימוץ הצעת החוק שהתקבלה בסנאט בבית הנבחרים. אישור התוכנית בבית הנבחרים, תאפשר לדמוקרטים להעביר את הרפורמה באמצעות רוב רגיל בסנאט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים