שתף קטע נבחר

הפלסטינים: מת מפגין נוסף שנפצע מירי צה"ל

שעות ספורות לפני הלוויתו של מוחמד קאדוס בן ה-16, שנורה למוות במהלך ההפגנות האלימות באזור שכם אתמול, מת מפצעיו אוסייד קאדוס בן ה-20. נמשכים סימני השאלה סביב האירוע: בניגוד לטענות הרופא, בצה"ל טוענים כי לא היה שימוש באש חיה

בעוד צה"ל חוקר את נסיבות מותו של מוחמד קאדוס בן ה-16, דיווחו הבוקר (יום א') הפלסטינים כי צעיר נוסף שנפצע באורח אנוש בהפגנה אלימה בכפר עראק-בורין הסמוך לשכם, מת מפצעיו בבית החולים בשכם. בכך עולה לשניים מניין ההרוגים מאש צה"ל בעימות האלים. ההרוג הנוסף הוא אוסייד קאדוס, בן 20.

 

בצה"ל טוענים כי לא נעשה שימוש בתחמושת חיה במהלך העימות. ד"ר מחמוד קעדאן ממחלקת החירום בבית החולים רפידיה בשכם, שטיפל בקאדוס, אמר ל-ynet כי הממצאים אינם משאירים מקום לספק: "היתה לנו כניסה ויציאה של קליע. אין לנו ביד קליע אבל הסוג הזה של פציעות עם כניסות ויציאות נוצר רק מקליע של אש חיה ולא מכדורי גומי".


צילום הרנטגן של אוסייד קאדוס (צילום: סלמה דבעי, בצלם)

 

לדברי ד"ר קעדאן, במקרה הזה - כמו גם במקרה של מוחמד קאדוס, צילום הרנטגן מוכיח מעל לכל ספק כי מדובר בקליע של אש חיה בראש ולא בכדור גומי. גם תחקירנית בצלם שהגיעה לבית החולים רפידיה בשכם טענה כי צילומי הרנטגן מוכיחים שהכדורים שמהם נפגעו אינם כדורי גומי כפי שצה"ל טוען אלא קליעי תחמושת חיה.

 

גורם צבאי סיפר ל-ynet כי צה"ל הציב אתמול תצפית חשאית בשטח, שדיווחה על פלסטינים רעולי פנים העולים לעבר ההתנחלות ברכה ובידיהם אבנים. כוחות צה"ל החלו בירי גז מדמיע אך כשזה לא עזר, פתחו בירי כדורי גומי לעבר מיידי האבנים שהיו במרחק של 70 מטרים מהחיילים.

 

דובר צה"ל הגדיר את ההפגנה "פרובוקציה מסוכנת"

והדגיש כי לא נעשה שימוש בירי חי. "קודם לירי כדורי הגומי נעשה שימוש ברימוני גז. מפירי הסדר נפגעו מכדורי גומי שנורו לעבר ההמון בהתאם לנהלים", כך לטענת דובר צה"ל. עוד ציינו כי טרם האירועים התקיימו מגעים אינטנסיביים עם גורמים פלסטינים בגזרת שכם במטרה למנוע חיכוך, בעקבות עימותים חוזרים ונשנים באזור בין פלסטינים למתיישבים.

 

פעיל השמאל, יונתן פולק, אמר ל-ynet כי עצם השינוי בגרסת הצבא שלא היה ירי באש חיה, אך גם אם היה כזה, החיילים היו רשאים לפתוח באש לנוכח סכנת חיים, מעמיד את אמינות הדיווח בסימן שאלה. "אולי גם שיקרו לגבי נושא סכנת החיים. מדובר בילדים שנורו על-ידי צה"ל. זו פשוט טרגדיה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל עם מטול בשכם, אתמול
צילום: AFP
פלסטיני מיידה אבנים, אתמול
צילום: AFP
מומלצים