שתף קטע נבחר

זעם על הזזת המיון בברזילי: "ממשלת נקרופיליה"

135 מיליון שקל מקופת המדינה וחדר המיון יושלם רק בעוד 4 שנים - בגלל קברים עתיקים. באופוזיציה מתחרים בעקיצות על "הכניעה לחרדים". קדימה: "נתניהו מפקיר את תושבי אשקלון לאיומי חמאס". ראש העיר: "שערורייה שלא היתה כדוגמתה"

כניעת שרי הממשלה לתכתיבי סגן שר הבריאות מיהדות התורה לא עוברת בשקט. לא היה צריך לחכות הרבה מרגע החלטת הממשלה על העתקת חדר המיון בבית החולים ברזילי באשקלון, היום (א') בצהריים, ועד לשיגור חיצי הביקורת הארסיים הראשונים מכיוון האופוזיציה.

 

"זו ממשלה בעלת סדר יום פונדמנטליסטי שעוסקת בנקרופליה", אמר יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, בעקבות ההחלטה להשקיע 135 מיליון שקל מכספי המדינה - 90 מיליון יותר מהתכנון המקורי - כדי שחדר המיון לא יוקם מעל קברים עתיקים. "הגיע הזמן להניח למתים ולהתחיל לספור את החיים. יישובי הספר בדרום נופלים קורבן לשיקולים שאינם מן העולם הזה, אלא מן העולם הבא, עולם שכולו בבא ועלי-בבא".


ישיבת הממשלה, הבוקר. עוסקים בנקרופיליה? (צילום: אריאל ירוזולימסקי)

 

ההחלטה, שבעטיה תסתיים בניית חדר המיון הנתון לאיום הרקטות מהרצועה רק בעוד ארבע שנים, התקבלה ברוב של 11 תומכים מול עשרה מתנגדים, לאחר שסגן השר יעקב ליצמן איים בהתפטרות אם זו לא תאושר. שניים משרי ישראל ביתנו נמנעו בהצבעה, בעוד ששלושה נוספים, בהם יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן, תמכו בה.

 

גם בקדימה מיהרו להתנפל על ההחלטה כטרף טרי. "נתניהו נכנע לאיום הקואליציוני והפקיר את תושבי אשקלון לאיומי החמאס", מסר דובר המפלגה. "מדובר בהחלטה אומללה העומדת בניגוד לכל היגיון ציבורי, ובסחיטה פוליטית היורקת בפניו של ציבור גדול בדרום הארץ - בשם שלמות הקואליציה. נתניהו שוב בחר באינטרס הפוליטי על פני האינטרס הציבורי ובכך העביר מסר נוסף של חולשה ורפיסות לשותפיו לממשלה".

 

ח"כ יוחנן פלסנר הוסיף: "שוב נכנע נתניהו לפטרוניו החרדים, והחליט לשרוף כספי ציבור. רק ממשלה חלמאית ואטומה מעדיפה את המתים ובאי כוחם על החולים ובני משפחותיהם". ח"כ ד"ר רחל אדטו אמרה כי "משרד הבריאות אינו משרד הדתות, ולצערי ההחלטה היום מטשטשת את הגבולות, ומהווה תעודת עניות לממשלת ישראל".

 

ח"כ איתן כבל, מ"מורדי" מפלגת העבודה, אמר לאחר הדיון: "הממשלה קיבלה החלטה מטורפת, ולא בפעם הראשונה. לממשלת נתניהו יש רוב מספרי, אך אין לה כל ערך מוסרי".

 

"4 קברים פגאניים שווים 90 מיליון שקל"

בבית החולים "ברזילי" קיבלו את ההחלטה להזיז את חדר המיון בחוסר בהירות. "החלטת הממשלה אינה ברורה. האם ניתנה הוראה להקפאת הבנייה?", שאלו שם וציינו: "מן הראוי לשים לב שהמצב הביטחוני החמיר בשבוע האחרון".

 

גם בעיריית אשקלון זעמו על החלטת הממשלה. ראש העיר בני וקנין וסגניו הפעילו לחץ רב על שרי הממשלה בניסיון להניאם מאישור ההחלטה, ועד הרגע האחרון עוד קיוו שהיא תשתנה. "ההחלטה היום צריכה להירשם בספר השיאים של גינס", אמר וקנין לאחר שתקוותו נכזבה. "ארבעה קברים פגניים שווים 90 מיליון שקלים. זה פשוט עצוב מאוד שכך מתקבלות החלטות, שפוגעות בסופו של דבר בחצי מיליון איש שהם הצרכנים של בית החולים ברזילי".

  

לדבריו, לו היו נותנים את 90 מיליון השקלים לבית החולים עצמו, היו רוכשים בהם מכשיר MRI שאין בבית החולים, תרופות וציוד נוסף שיכול להציל נפשות.

 

"צריך לזכור שתושבי אשקלון הגישו עתירה לבג"ץ נגד הממשלה בנושא, ואנו כולם עומדים מאחוריה", הוא מזכיר. "אני חושב שצריך להמשיך בהליך המשפטי הזה כי זו הדרך היחידה אולי לשנות את ההחלטה הזו. ההחלטה הזו תגרום סבל רב לתושבים, תדחה את הבנייה בשנים רבות, המיקום הוא פחות פונקציונאלי, זאת שערורייה שלא היתה כדוגמתה. אם סגן השר מאיים להתפטר - שיתפטר ויהפוך להיות סגן שר לענייני היגיון מבחינתי".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אמנון מרנדה, שמוליק חדד ומיטל יסעור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הגיע הזמן להניח למתים ולהתחיל לספור את החיים". אורון
צילום: גיל יוחנן
ליצמן. איים להתפטר
צילום: אריאל ירוזולימסקי
פלסנר. נתניהו שורף כספי ציבור
מומלצים