שתף קטע נבחר

דו"ח המבקר: בזבוזים בחגיגת העצמאות של ברק

מאז מינויו של ברק, קובע מבקר המדינה, תפחו ההוצאות על הטקס המסורתי והגיעו ל-1.5 מיליון שקל. ומי במוזמנים? אנשי עסקים, חברי מפלגה, סופרים ועיתונאים "שלא ברורה הרלוונטיות שלהם לאירוע ממלכתי". ייצוג המשפחות השכולות דווקא פחת. לשכת ברק: הליקויים יתוקנו לפני הטקס הקרוב

מבקר המדינה שוב יוצא נגד בזבזנות של שר הביטחון: אחרי הדו"ח החריף על המשלחת הבזבזנית של ברק לסלון האווירי בפריז, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס מפנה הפעם את חציו לטקס קבלת הפנים שמארח השר במוצאי יום העצמאות. בדו"ח בנושא שפורסם היום (יום ה') חושף לינדנשטראוס הוצאות בסך 1.5 מיליון שקלים למימון הטקס, הזמנות מנופחות של למעלה מ-6,000 אורחים וליקויים מהותיים בארגון האירוע, המיוחסים לשר ולאנשי משרדו. לשכת ברק מסרה כי השר הנחה לתקן את הליקויים לפני יום העצמאות הקרוב.

 

מדי שנה עורך שר הביטחון קבלת פנים חגיגית בצאת יום העצמאות בבסיס הקריה בתל אביב.

מדובר באירוע ממלכתי מרכזי של מערכת הביטחון, אליו מוזמנים אנשי סגל הפיקוד הכללי, נספחים צבאיים, חברי משרד הביטחון, נציגי המשטרה ואורחים נוספים.

 

בדיקת המבקר נערכה בחודשים יוני ויולי 2009, ונבחן תהליך קביעת הרשימה של האורחים לקבלת הפנים הצפויה, בהשוואה למספר המוזמנים לאירוע בחמש השנים האחרונות. אחת מקבוצות המוזמנים היא "אורחי שר הביטחון", רשימה הנקבעת על ידי השר, רעייתו ועוזריו - ולא נתונה לכל פיקוח חיצוני. על פי הדו"ח, בין השנים 2004-2009 חל גידול ניכר במספרם: מספר ההזמנות שנשלחו לאורחי השר גדל ב-230 אחוזים, בעוד מספר ההזמנות שנשלחו לאורחים מטעם צה"ל ירד בכ-20 אחוזים.

 

מנתוני הבדיקה עולה כי לקבלת הפנים שנערכה בשנת 2004 שלח המשרד 3,793 הזמנות, בהן 1,821 למוזמני צה"ל ו-660 לאורחי שר הביטחון. בשנת 2007 גדל מספר המוזמנים ל- 5,187, בהם 1,536 אורחי שר הביטחון. השיא נרשם בטקס שנערך בשנה שעברה, לכבודו שוגרו 6,063 הזמנות - 2,187 מהן לאורחיו של השר ברק.

 

לטענת המבקר, בין אורחי השר ניתן למצוא רבים שהקשר שלהם לאירוע ממלכתי שנערך מטעם משרד הביטחון מקרי ביותר - בהם אנשי עסקים, עיתונאים, סופרים וחברי מפלגת העבודה. על פי הנתונים שפורסמו, לאירוע הוזמנו 151 עיתונאים, לעומת 70 בלבד שהוזמנו בשנת 2004. מספר נציגי המשפחות השכולות, לשם השוואה, עמד על  50 בלבד לעומת 62 בשנת 2004. בעלי עיטור גבורה לא הוזמנו כלל לטקס בשלוש השנים האחרונות.

 

"התנהלות שכזאת, הנעשית שלא בהתאם לכללי מינהל תקין היא ליקוי מהותי, במיוחד כשמדובר במספר רב של אורחים, שלא ברורה החשיבות והרלוונטיות שלהם לאירוע", קובע המבקר בדו"ח, "הדבר חמור במיוחד כשמדובר באירוע ממלכתי מרכזי של מערכת הביטחון, הקבוע וידוע מראש ושיש לו נראות ציבורית בולטת".

 

במקביל לטענות על מספר המוזמנים המוגזם, מעלה הבדיקה גם אי-סדרים מהותיים הנוגעים לאופן הרכבת רשימת מוזמני שר הביטחון. בין היתר נמצא כי במשרד הביטחון ובלשכת השר בפרט אין אף מסמך המגדיר את ייעודו של האירוע או את תוכנו, אין גורם האחראי באופן רישמי על תכנון הטקס ולא קיימים נהלים הנוגעים לאופן בחירת המוזמנים, למספרם ולמספר האורחים שמזמין השר עצמו. עקב כך, מתנהל האירוע "על פי קביעות משתנות של שרי הביטחון ועוזריהם, ללא בקרה ושליטה ראויה על רשימת המוזמנים בכללותה".

 

לשכת ברק: האירוע נערך שנים באותה מתכונת

בנוסף, לא מועברת לאגף למבצעים לוגיסטים רשימה מסודרת של אורחי הטקס, אלא רשימות חלקיות שמעבירים גורמים שונים. לטענת המבקר, הדבר גורם לשיבושים שונים, בהם שליחה של כמה הזמנות במקביל למוזמנים, או הזמנה כפולה של אורחים כמוזמני השר וכמוזמנים נוספים. עוד מציין המבקר כי הליך קביעת רשימת המוזמנים התנהל "באופן לקוי ביסודו, ללא יד מכוונת וללא שליטה מרכזית".

 

המבקר דורש שהליקויים יתוקנו עוד טרם הטקס הקרוב, שייערך בעוד כחודשיים. "יש חשיבות שהנושא יתוקן לאלתר

גם במהותו וגם בנראותו הציבורית, ושייקבעו כללים לארגון ולקיום אירוע זה, אותם יאשר שר הביטחון. כל זאת, כדי להבטיח, כי כבר באירוע המתוכנן להתקיים במאי 2010, יבואו על תיקונם הליקויים שעליהם מצביע משרד מבקר המדינה".

 

בתגובה לטענות המוצגות בדו"ח, נמסר מלשכת ברק כי משרד הביטחון פועל ליישום הלקחים ולתיקון הליקויים. "מדובר באירוע הנערך כבר שנים באותה המתכונת אצל כל שרי הביטחון. העובדה כי שר הביטחון ברק כיהן בעבר כרמטכ"ל יצרה כפילות מסוימת בין מוזמני השר למוזמני המשרד. שר הביטחון הנחה כבר לפני שבועות את מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') אודי שני, לתקן את הליקויים וליישמם כבר באירוע יום העצמאות הקרוב".

 

במשרד הביטחון אמרו כי כמות ההזמנות גדלה מכיוון שאנשים מסויימים קיבלו שלוש הזמנות על "כובעים" שונים. "עמרם מצנע, למשל, קיבל הזמנה כראש העיר חיפה לשעבר, ראש העיר ירוחם וכאלוף במיל'. זה לא אומר שמספר האנשים שהיו באירוע גדל. כמות האוכל היתה זהה והאירוע לא היה גדול יותר מבשנים קודמות". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ברק ורעייתו. קובעים את הרשימה
צילום: אלכס קולומויסקי
דורש תיקון - לפני הטקס השנה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים