שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קורבן למעשה נוכלות: האינטואיציה נרדמה?

  יש נשים שנופלות שוב ושוב לתוך קשר הרסני עם אדם שמנצל אותן ופוגע בהן. כשזה נגמר הן תוהות איך היו עיוורות כל כך. יש קווים לדמותו של הגבר הפתיין, וגם קווי אופי לדמות האשה שנופלת ברשתו. מחול השדים של המנוצלת והמנצל

  "נשים אולי יכולות לזייף אורגזמה, אבל גברים יכולים לזייף מערכת יחסים שלמה". המילים האלו, המיוחסות לשרון סטון, מתארות במשפט קצר וקולע מצב שנשים רבות מכירות מקרוב, וגם מספר לא מבוטל של גברים.

   

  כיצד בני אדם משכילים ומוצלחים מגיעים למערכות יחסים הרסניות עם בני זוג מטורפים? מה מושך בבני הזוג האלו? או אולי הבעייתיות נעוצה בנשים ובגברים שנופלים קורבן?

   

  כששירה, אלמנת צה"ל ואם לשניים בת 35 בעלת תואר בפסיכולוגיה, נכנסה לעולם הדייטים, היא קיבלה תדרוך מקיף מחברתה הגרושה. החברה שהזהירה אותה מגברים "משוגעים" שאורבים באתרי ההיכרויות, ובעיקר מנשואים שמתחזים לגרושים עבור סקס.

   

  וכך, חמושה במידע מועיל, נרשמה שירה למספר אתרים והחלה במסע הסינונים. לאחר שנה של שיטוטים ודייטים, היא פגשה את עדי. עדי סיפר שהוא גרוש+2 ונמצא בקשר עם ילדיו, עצמאי שמתגורר בפנטהאוז באזור השרון. שירה הוקסמה מהחיזור העדין והלא תוקפני, מהעובדה שהוא לא ביקש תמונה אלא התעניין "באדם שבה" ומהמילים המלטפות שהרעיף עליה "בגלל מי שהיא".

   

  הוא מיד שלח תמונה שלו עם אחד מילדיו ונראה לה רגוע ושלו. בשלב זה היא ממש הצליחה לראות את כוונותיו הרציניות וציינה לעצמה שסוף סוף פגשה בחור אחר ומיוחד. ועדי אכן היה מיוחד, רק לא מהסוג הטוב.

   

  התמונה לא תאמה את המציאות

  לאחר שבוע של התכתבויות, היא כבר נכבשה בקסמיו לחלוטין ורמזה שלא תתנגד להיפגש אם ילחץ עליה. כשכתב שהוא "מעדיף לקחת את זה לאט" זה רק הגביר אצלה את החשק ואת האמונה שהנה נמצא האחד.

   

  למרות ששמה לב לאי דיוקים קלים כשדיברו ביניהם, היא לא ממש נתנה עליהם את הדעת, גם כשבמצבים מסוימים היתה לה תחושה שהוא מבלבל בינה לבין מישהי אחרת. כשהתקשר אליה, קולו העמוק והחושני פרט על מיתרי ליבה. כעבור שבוע נוסף של סמסים ושיחות ארוכות על כל נושא שבעולם שירה הסכימה, בראשונה בחייה כאלמנה,  שמישהו יבוא אליה הביתה.

   

  כשעדי נכנס שירה תהתה לרגע על ההבדל בין התמונה ששלח לבין המציאות, שנראתה לה לא הכי מושכת, אבל הקול הפנימי שלה הרגיע והבטיח שהוא איש מדהים. מהר מאוד הם נכנסו למיטה ושכבו בלי אמצעי מניעה. הוא לחש לה באוזן: "רק עלייך אני כל כך סומך שאני מסכים להיות בלי קונדום".

   

  כשהלך אחרי ליל אהבה סוער ומספק, שירה חיבקה את עצמה במקלחת והבינה שפגשה את גבר חלומותיה. בבוקר חיכו לה 13 סמסים מלהיבים. בשלושת השבועות הבאים הוא אמר את כל המילים שאיש מעולם לא אמר לה. שירה הרגישה הכי מיוחדת בעולם, הכי ראויה שווה.

   

  תכנן תוכניות ארוכות טווח לטיולים

  הוא ביקש שתשלח לו תמונות של הילדים שלה וחילק סופרלטיבים לאמהוּת שלה, לקח אותה למסעדות עם מאכלים ומשקאות שלא הכירה ותכנן תוכניות ארוכות טווח לטיולים ובילויים משותפים.

   

  בשבוע הרביעי הכל התהפך. סמס אחד בבוקר ואחריו - דממה. כששוחחו בערב הוא נשמע כרגיל, וכשתהתה על השקט אמר שהיה עם הילדים, למרות שיום קודם אמר לה שהוא יהיה בלעדיהם. כששאלה אותו על כך, המילים שאמר הרגישו כמו מסך עשן.

   

  החשד שלה התעורר, והיא התחילה לשים לב למה הוא אומר. היא גילתה שבמקרים רבים הוא משקר ולא מדייק.

   

  ערב אחד, כשאמר לה שהוא עם הילדים, ראתה אותו במקום הקבוע שלהם בתנוחה רומנטית עם אשה אחרת. הבועה של שירה התנפצה, והיא הבינה שכל הזמן הזה היתה במלכודת. היא ניתקה את הקשר לאלתר, התחילה במסע להבין את עצמה, וכך נפגשנו.

   

  היא בכתה המון, על ניפוץ האשליה, על איך לא חיברה את כל הסימנים שהיו שם מההתחלה ולאורך כל הדרך. כל לילה היא התעוררה עם עוד זיכרון של משהו שנראה לה לא הגיוני, ועכשיו כשראתה אותו בכיעורו נבהלה: האם האינטואיציה שלה נרדמה, ואיך לכל הרוחות הוא עשה לה את זה?

   

  העניין הוא שיש עוד הרבה "שירות" בעולם, שנפגעות מגברים כאלה. לגברים ולסיטואציות האלו יש מכנה משותף, שניתן להגדיר כריקוד, מחול שדים בין אשה שנמצאת במצב נפשי נזקק שהיא לא בהכרח מודעת לו, לבין גבר שיודע לזהות ולהשתמש במצב שלה כרצונו.

   

  הוא נענה למשאלה של הילדה הפנימית

  אשה מגיעה למצב כזה כשהיא חווה חסר רגשי, כשעבר זמן מאז חיבקו אותה באמת ובתמים, כשיש געגוע לא מודע או מודע לחום גברי פיזי וכשעומס החיים והמטלות כבד מנשוא.

   

  אפשר לומר בזהירות שיש נשים פגיעות יותר לגברים מהסוג הזה. כמעט לכולן יש יכולת לזהות בתוך השקרן הפתולוגי את הילד הרך שהיה פעם. הן רואות רק אותו ומרשות לעצמן לשכוח את הגבר המופרע שעומד מולן. תכונה זו מאפיינת, אגב, גם נשים מוכות.

   

  השפלה אינה זרה לרוב הנשים האלו. במצבים כאלה גם אשה חזקה, חכמה ורהוטה יכולה ליפול בפח. יש רגע קטן ממנו אין דרך חזרה, בו היא מסכימה להתמסר. ברגע הזה הצד השני נענה למשאלה קדומה של הילדה הפנימית המוזנחת שבה, המשתוקקת לתשומת לב. את המקום העדין הזה ממלא הגבר הפתיין במילים ריקות מתוכן, זיוף רגשות ושימוש כמעט אלים בחולשה הרגעית של האשה לסיפוק צרכיו הנרקסיסטיים בלי מצפון וללא היסוס.

   

  במאפיינים התנהגותיים גבר שפועל כך דומה מאוד לגבר מכה. הוא מתכחש למעשיו ונוטה לנתק את עצמו מאישיותו ומהתנהגותו, וכך גם מפחית מחשיבות הבעיה בה הוא נמצא.

   

  כרוניקה של התעללות

  בשלב הראשון משופעת התנהגות הגבר המכה, ולא משנה אם מדובר בהתעללות פיזית, רגשית או אחרת, באהבה ואדיבות. לאחר שהשקר הראשון נחשף, ההתנצלות כל כך גדולה ומועצמת, שאחריה אם האשה לא בורחת כל עוד נפשה בה, מושלמת הקורבנוּת של האשה.

   

  הגבר באמת מצטער וגם פוחד שהיא תנטוש. הוא עושה הכל כדי לגרום לה להישאר: מבטיח שלא ישקר שוב, יעשה כל מה שצריך, יפסיק לשתות, לבגוד ועוד. הוא אומר לה שאם תעזוב אותו הוא יקרוס.

   

  האשה רוצה להאמין שלא תסבול יותר. התנהגותו האוהבת של בן זוגה מאששת את תקוותה כאילו הוא השתנה, והיא נכנסת לשלב האידיאליזציה, בו הכל נראה מושלם. היא זוכה למבט חטוף על חלומה המקורי אודות האהבה הנפלאה.

   

  לעתים קרובות חברים ובני משפחה יתמכו בהמשך הקשר בגלל רצון שהזוגיות החדשה תצליח, והאשה מגיעה שוב לדרך ללא מוצא: אם היא תישאר ייפתח מעגל אלימות חדש, ואם תעזוב היא תואשם בכך שגרמה להתמוטטותו.

   

  המאפיינים הפסיכולוגיים של רבים מהגברים האלו דומים למאפייני אישיות עם קווים פסיכופתיים. הם נוטים להיות מקסימים ולעשות רושם ראשוני טוב בהיכרות שטחית, אבל מעבר לכך עולמם הרגשי רדוד לחלוטין. מתחת לפני השטח יש להם ערך עצמי גרנדיוזי, נטייה לשעמום והתמכרות לריגושים.

   

  הוא גבר עם פגמים, או פסיכופת עם קבלות?

  חלקם הגדול משקרים באופן פתולוגי, יחד עם חוסר בחרטה או אשמה. הם יבכו דמעות אמיתיות, אבל דבר לא יסתתר מאחוריהן, להפך – הם תמיד ימצאו מישהו אחר להאשים בדברים שעשו.

   

  הם נצלנים שמרשים לעצמם בקלות לחיות על חשבון אחרים. בתוך השקרים שלהם יהיו בכמה מערכות יחסים בו זמנית,  כשלכל אחת יספרו שהיא היחידה. אין להם יכולת אמפתית כלפי אחרים מצד אחד, ויש להם חוסר יכולת להתבונן בעצמם מצד שני. הם לא לומדים משגיאות ולא יודעים לקבל ביקורת.

   

  יש הבדל גדול בין תכונה שלילית לבין קווי אישיות מופרעים שפוגעים באנשים אחרים. אז איך תדעי מי עומד מולך? תשאלי את עצמך במי התאהבת ומה יש בו.

   

  הקשיבי לאינטואיציה שרואה הכל ואל תשקרי לעצמך. שימי לב במה הוא דומה לגברים קודמים בחייך, מה מושך בו ואיזה חלקים בתוכך יוצאים לאור מולו. אלה שאלות קשות מאוד לאשה מאוהבת, והן טובות גם כשמגיעה ההתפכחות. אחרי מפגש עם גבר אחד כזה, אין שום סיבה לחזור לאותו סוג של קשר לא בריא.

   

  לשם כך כדאי לשהות מעט בתוך החוויה ולתת לעצמך דין וחשבון בנוגע אליך ולחסכים שלך. ברגע שתהיי מודעת אליהם, אין סיכוי שגבר עם קווים פסיכופתיים יתקרב אליך. הוא יריח את נחישות ועצמה אמיתית, יקפל את זנבו המזויף ויסתלק לעבר הטרף הבא.

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הוא עונה על חוסר פנימי שקיים בך
  צילום: index open
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים