שתף קטע נבחר

הגימלאים טעו: דמי הניהול בקרנות לא יבוטלו

סגן שר האוצר שולל הודעת הסתדרות הגמלאים לפיה ועדת שרים לכלכלה אישרה לבטל את דמי הניהול בקרנות הפנסיה הוותיקות. לדבריו, הועדה אישרה כתחליף את ההסדר לפיצוי הגמלאים, לפיו כל גמלאי יקבל תוספת של כ-1,200 לפנסיה

דמי הניהול שמשלמים 250 אלף גמלאי קרנות הפנסיה הוותיקות לא יבוטלו, כך אמר הערב (ד') ל-ynet סגן שר האוצר יצחק כהן, בתגובה להודעה שפרסמה מוקדם יותר הסתדרות הגמלאים, בהסתמכה על החלטה שהתקבלה כביכול בראשית השבוע בוועדת השרים לכלכלה.

 

 

כהן הודיע כי ועדת השרים אישרה את ההסדר לפיצוי הגמלאים כתחליף לביטול דמי הניהול, נושא שסוכם עקרונית בין האוצר למפלגת העבודה בראשית פברואר. ביטול דמי הניהול היה אחד מהתנאים שהציבה העבודה בהסכם הקואליציוני להצטרפותה לממשלת נתניהו. היא לחצה על הביטול במשך שנה, אבל האוצר התנגד בגלל עלותו היקרה.

 

ההסדר החלופי, שנחשף לראשונה ב-ynet, אמור להניב מענק בסך 1,200 שקל בממוצע לגמלאי, בנוסף להגדלה רטרואקטיבית מינואר 2010 של הפנסיה החודשית, ב-200 שקל בממוצע. כוונת האוצר היתה להביא את הקרנות לשלם את המענק כשי לפסח, אך הביצוע התעכב בגלל שהעבודה השהתה את אישור הסדר הפיצוי וביצועו נדחה לקיץ, לסביבות חודש יוני.

 

החדשות הטובות מהדחייה הן שהמענק הצפוי יגדל ל-1,800 שקל, שכן הסדר הפיצוי מורכב משני סכומים: כ-800 שקל בממוצע לגמלאי לעדכון רטרואקטיבי של הפנסיות בשיעור עליית המדד מאוגוסט 2008 עד סוף 2009, וכ-1,000 שקל של ההפרשים הנובעים מהגדלת הפנסיה, כאמור ב-200 שקל בממוצע לחודש, מינואר עד מאי.

 

האוצר יגמיש את כללי עדכון הפנסיות

העבודה עיכבה את מתן האור הירוק לפיצוי בגלל שכרכה אותו עם יישום סעיף אחר בהסכם הקואליציה. אבל בלחץ האוצר - האות ניתן בסוף השבוע שעבר. לאחר אישור ההסדר בוועדת השרים לכלכלה השבוע, הוא יתורגם להצעת חוק ממשלתית. סגן שר האוצר מקווה להעלות אותה לאישור הכנסת לאחר פגרת הפסח, בסוף אפריל, והבית אמור לאשר את החוק במהלך מאי. כל חודש נוסף יגדיל את המענק ב-200 שקל.

 

גביית דמי הניהול בסך 1.75% שהקרנות הוותיקות גובות מהגמלאים - כ-80 שקל בממוצע לגמלאי, נקבעה בתמורה לרשת הביטחון שנתנה הממשלה ב-2003, להצלת הקרנות שהיו בשליטת ההסתדרות ועמדו על סף קריסה. עלות הרשת היא כ-80 מיליארד שקל. הקרנות הולאמו למעשה ועברו לפיקוחה של יעל אנדורן, לשעבר המשנה לממונה על התקציבים.

 

ביטול דמי הניהול היה מחייב את האוצר לפצות את הקרנות בכ-340 מיליון שקל, בנוסף לעדכון הפנסיות בשיעור עליית המדד מ-2008. עלות ההסדר החלופי לא תעלה על 130 מיליון שקל. ההסדר מבוסס על הסכמת האוצר להגמיש את כללי עדכון הפנסיות - העדכון יתבצע אחת לשנה קלנדרית במקום אחת לשנתיים עד כה.

 

העדכון עד ראשית 2010, לפיו חושב בסיס המענק המיוחד (כ-800 שקל בממוצע), מורכב משני חלקים: חלק אחד על בסיס עליית המדד ב-3.47% מהעדכון האחרון באוגוסט 2008 עד אוגוסט 2009, והחלק השני עד סוף דצמבר על בסיס עליית המדד ב-4.15%. הגדלת הפנסיה החודשית מינואר 2010 חושבה גם לפי העדכון האחרון.

 

גיבוש החלופה קיבל דחיפות בגלל הצעות החוק הפרטיות שהוגשו בכנסת לביטול דמי הניהול או לצמצמם למינימום סמלי. אישור הצעת החוק הממשלתית בכנסת יתבצע בקצב מהיר בוועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד), שהיה אחד ממובילי הקמפיין לביטול דמי הניהול.

פורסם לראשונה 24/03/2010 22:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוי לפנסיונרים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים