שתף קטע נבחר

העירייה קבעה: 'סינמה סיטי' בירושלים - לא בשבת

בתום דיון סוער במועצת ירושלים הוחלט כי סמוך לבנייני האומה ייפתח מתחם בתי קולנוע, שיפעל בימי חול בלבד. חברי המועצה החילונים זועמים על ראש העיר ברקת שלטענתם נכנע לחרדים, אך בעירייה מסבירים: אי אפשר בשבת, זה נכס ממשלתי

רשת "סינמה סיטי" תקים מתחם בתי קולנוע בבירה, אך לא תפתח את שעריו בשבת - כך הוחלט הערב (יום ה') בתום דיון סוער של מועצת עיריית ירושלים. רק שלושה חברים שהיו בישיבה התנגדו. 

 

המועצה אישרה למעשה את ההצעה שהגישה ביום ראשון ועדת הכלכלה בעירייה, שהתנתה את פתיחת המתחם בכך שיהיה סגור בשבתות. המתחם יוקם ב"חניון הלאום", סמוך לבנייני האומה, ובבירה מעריכים כי הוא ייפתח תוך כשנה.

 

סגן ראש העירייה דוד הדרי (מפד"ל), אשר הוביל את ההצעה והמליץ לפתוח את הקולנוע בימי חול בלבד, בירך על ההחלטה. "אני חושב שזה אחד הדברים המייחדים את ירושלים", אמר בשיחה עם ynet. "אנחנו חייבים

לדעת איך לחיות ביחד חילונים, דתיים וחרדים. בנושאים כאלה כל אחד צריך לדעת גם לוותר - פה החרדים ויתרו והסכימו להקמת בתי קולנוע, והחילונים ויתרו על הפעלתם שבת. זוהי הנוסחה לחיים משותפים בירושלים".

 

מנגד, חברי המועצה החילונים זועמים על ההחלטה. "התנהלותו של ברקת שהגיע לאן שהגיע עם אג'נדה חילונית, מעידה כי חטף את 'סינדרום החרדים', שזה סוג של פחד אי-רציונלי מכוחם בעיר הזו", אמר ל-ynet ד"ר מאיר מרגלית (מרצ). "אחרי התקריות בחניון קרתא, הוא כנראה הגיע למסקנה כי הוא נכווה ברותחין, ומכאן ואליך מעדיף להיזהר בפושרים. מאז הוא לא קידם שום אג'נדה חילונית, וכשסוף סוף עולה נושא כזה הוא הולך ומתייצב בצד החרדי של המתרס ושוכח את ההבטחות שנתן לבוחריו".  


בקרוב גם בירושלים. "סינמה סיטי" (צילום: צביקה טישלר)

 

"ברקת לא פורע את השטר" 

מרגלית תולה את הסיבה להחלטה במניעים הפוליטיים של ראש העיר. "כנראה שהוא מתחיל לפזול לעבר

קדנציה שנייה, בשבילה הוא זקוק לתמיכת החרדים. אחרת אני מתקשה להבין למה הוא לא פורע את השטר שהוא הבטיח לבוחריו. הדיון הזה החזיר אותי ללפני עשרים שנה, כשהיינו עולים על בריקדות על כל מסעדה, כביש ובית עסק. חשבתי שעברנו כבר את השלב הזה, והנה מתברר שבירושלים הכל חוזר על עצמו ולא מתקדם בכיוון הנאור. אחר כך מתפלאים צעירים וחילונים לא רוצים להישאר בה".

 

במהלך הדיון התווכח חבר המועצה עופר ברקוביץ' מסיעת "התעוררות" עם ראש העיר ברקת, שהטיח לעברו "אתה לא מייצג את הקול החילוני בעיר". ברקוביץ' גייס לטיעוניו את מגרש הכדורגל בשכונת מלחה. "כמו שאצטדיון טדי פועל על קרקע ציבורית ופתוח בשבת, גם בנושא זה לא צריכה להיות שום הנחייה אחרת. אני חושב שהציבור החילוני צריך להבהיר לחברי המועצה וראש העיר כי הוא לא מוכן לקבל עמדות שפוגעות בפלורליזם בעיר. ראש העיר ונציגי הממשלה שפנו

לעירייה בעניין פוגעים באפשרות של הציבור החילוני לבלות בשבת בירושלים, ויש לכך השלכות אסטרטגיות על פני ודמות העיר".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה אישרה את פתיחת המתחם לרווחת תושבי ירושלים. ללא קשר

לסטטוס-קוו, מדיניות הממשלה ומשרד האוצר לא מאפשרים פתיחת המתחם בשבת בשל היותו חלק מנכס ממשלתי".

 

על ההתנגדות של חברי המועצה להחלטה אמרו בעירייה כי מדובר ב"ניסיון פוליטי במטרה לעורר תבערה ללא כל סיבה אמיתית, זאת כיוון שראש העיר ציין במפורש כי בתי קולנוע בעיר יוכלו להמשיך לפעול, ואף שהיזם, אם ירצה, יוכל לבנות הקולנועים על שטח פרטי ולהפעיל אותו בשבת". 

 

דובר סינמה סיטי, רני רהב, מסר ל-ynet בתגובה: "לא ידוע לנו על דבר כזה". הוא סירב להתייחס לשאלה אם רשת בתי הקולנוע תסכים להתיישר לפי החלטת העירייה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברקת. מתכונן לקדנציה שנייה?
צילום: גיל יוחנן
מרגלית. חזר 20 שנה אחורה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים