שתף קטע נבחר

ניסוי ממוחשב רב-שכבתי: יירוט קסאם ושיהאב יחד

מערכת הביטחון ערכה השבוע ניסוי מעבדה משולב בכל מערכות ההגנה מפני טילים כדי לבחון כיצד הן פועלות יחד. "מדובר בניסוי משמעותי שיתן לנו כלים וידע באיזו שיטה לפעול", הסביר ראש ענף הגנה בחיל האוויר

מתכוננים לכל תרחיש, בינתיים על מסך המחשב בלבד. מערכת הביטחון ערכה השבוע ניסוי מעבדה ראשון מסוגו שנועד לבחון כיצד פועלות במשולב מערכות ההגנה האקטיביות נגד טילים ורקטות. מטרת הניסוי היתה לבחון כיצד יפעל המערך בעת מתקפת טילים על ישראל. מפקד כוחות הנ"מ, תא"ל דורון גביש, אמר כי מדובר בפעילות ראשונה מסוגה בעולם.

 

בניסוי נבדקו מערכות השליטה והבקרה של כל המערכות במטרה להגיע למעין "מתכון" להפעלה מיטבית שלהן בשעת הצורך. "מדובר בניסוי משמעותי שיתן לנו כלים וידע באיזו שיטה לפעול, ומהי הדרך הטובה ביותר ליירט איומים שונים", הסביר סא"ל אבי כהן, ראש ענף הגנה בחיל האוויר.

הניסוי הוא עוד שלב בחזון של מערכת הביטחון להקים מערכת מדורגת של שכבות הגנה מפני טילים. זאת באמצעות מערכות יירוט שונות, מ"כיפת ברזל" כנגד רקטות קסאם, "שרביט קסמים" כנגד טילים בטווח בינוני, דרך מערכת הפטריוט, ולבסוף ה"חץ 3" שאמור ליירט טילי שיהאב מאיראן.

בזמן שחלק מהמערכות נמצאות עדיין בפיתוח בתעשיות הביטחוניות, בוחנים בחיל האוויר כיצד תיראה התמונה המלאה כאשר כל המערכות יהיו מבצעיות.

 

סא"ל כהן תיאר את מהלך הניסוי. "לאחר שהכנסנו את נתוני כל המערכות למחשב, הרצנו תרחישים שונים של ירי טילים ובדקנו מהו המענה הנכון, מה קורה כשמערכת אחד מתמודדת פחות טוב, כיצד מערכת אחרת מגבה אותה ואיך כולן עובדות יחד".

 

לדבריו, במהלך הניסוי, נבחנו תרחישים מגוונים מירי רקטות מרצועת עזה ועד ירי ממה שהוגדר בחיל האוויר כ"מדינות אחרות". הוא ציין כי ניתוח התוצאות יביא גם ללמידה טובה יותר של מאפייני מערכות הנשק עוד בטרם הסתיים פיתוחן, מה שיצמצם את הזמן שבו יוכלו בחיל האוויר להפעיל אותן הלכה למעשה.

"נכון יהיה לבחון בסופו של דבר נקודות קריטיות כמו למשל האם לשלוט במערכות מחמ"ל אחד או יותר, מהם הטווחים שבהם פועלות המערכות והסינרגיה בינהן".

 

בניסוי שולבו, באופן וירטואלי, גם מערכות הגנה אמריקניות, שעשויות לקחת חלק בהתמודדות, במידה וישראל תיקלע לעימות מול כמה זירות. בקרוב יתבצעו ניסויים נוספים מסוג זה, בשיתוף בין צה"ל לתעשיות הביטחוניות המפתחות את המערכות השונות. בסיומן ייקבע אופן השימוש בתפיסת ההפעלה בנושא - אחד הנושאים החשובים ביותר שנמצאים על סדר יומה של מערכת הביטחון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חדר הבקרה בזמן התרגיל
צילום: דובר צה"ל
ניסוי יירוט במערכת כיפת ברזל
צילום: AFP
ניסוי בטיל איראני. התמודדות מול שורת איומים
צילום: AFP
מומלצים