שתף קטע נבחר

ירושלים: אלפי נוצרים חגגו את "שבת האור"

תחת אבטחה משטרתית כבדה השתתפו אלפי מאמינים נוצרים בטקס הצתת הלפידים המסורתי בכנסייה שבה נקבר ישו. משטרת ירושלים תמשיך בהיערכות מוגברת עד סוף פסח

אלפי מאמינים נוצרים השתתפו בצהריים (שבת) בטקס "שבת האור" בכנסיית הקבר שבעיר העתיקה בירושלים. הטקס עבר ללא תקריות חריגות, תחת אבטחה משטרתית גדולה. למקום הגיע אף מפכ"ל המשטרה, דודי כהן, לבחון את היערכות הכוחות, וציין כי האירוע עבר באופן מופתי.

 

לפי האמונה הנוצרית, ישו נצלב ונקבר במקום - והאש פורצת מעל קברו בצהרי השבת שלפני חג הפסחא. האש, על פי הנוצרים, היא סימן לכך שישו לא שכח את מאמיניו.

 

צילום: AP

 

כבר משעות הבוקר רחובות העיר העתיקה התמלאו בצליינים שניסו להגיע למתחם הכנסייה כדי לחזות במה שהם מתארים כ"נס". במהלך הטקס נדלקת אש מקרן השמש החודרת בעד פתח צר בכנסייה, כך על פי המסורת. הפטריארך העביר את האש ללפידים של המתפללים בתוך הכנסייה ומחוצה לה. האש מועברת במטוסים לאתונה, ומשם היא מועברת ביבשה, באוויר ובים על מנת להאיר את הכנסיות ברחבי יוון.

 

כ-7,000 מאמינים נוצרים היו בתוך הכנסיה ועוד למעלה מ-6,000 מתפללים נוספים צפו בטקס מחוץ לה. המתפללים נשאו על כתפיהם את אחד מאנשי הדת שנכנס לקבר ויצא כשהוא מניף חבילת נרות מחודדים. "זאת חוויה מאוד גדולה וזה מקום קדוש", אמרה אירנה, תיירת מסרביה שהיתה בטקס.

  

בשנים האחרונות היווה הטקס מקור למתיחות בין העדות הנוצריות, בעוד כל עדה מנסה להיות הראשונה שמנהיגה יוציא את הלהבה הקדושה אל מחוץ לכנסיית הקבר.

 

את שבת האור מקדימה צעדת "יום שישי הטוב", יום צליבתו של ישו.

במהלך הצעדה עצרו המאמינים ב-14 תחנות, המציינות אירועים שונים שחווה ישו בדרכו האחרונה. חמש התחנות האחרונות היו בתוך כנסיית הקבר, שם לפי האמונה הנוצרית הופשט ישו, הועלה על הצלב ונקבר, בטרם קם לתחייה בפסחא.

 

השנה נערך הטקס לאחר כמה שבועות מתוחים בירושלים, ובצל חשש מהתחדשות מהומות על רקע דתי בעיר העתיקה וסביבותיה. היערכותה המוגברת של המשטרה בבירה, שהחלה לפני יותר משבוע, תמשיך עד לסיום חג הפסח.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישו זוכר. מתפללים בכנסיית הקבר, היום
צילום: AFP
מומלצים