שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכנרת הוצפה בנופשים - ובטונות של אשפה
  רבבות בני אדם בילו בימי חול המועד ובסוף השבוע בחופי הכנרת, והשאירו אחריהם הררי אשפה. באיגוד הערים - שלקח על עצמו הפעלה של כמה חופים במקום המפעילים הפרטיים - הודו שלמרות הסברה, חלוקת שקיות וצוותים שניקו מסביב לשעון, לא הצליחו להתמודד עם הטינופת

  רבבות בני אדם זרמו לחופי הכנרת מיד אחרי ליל הסדר, עם הבטחה לחנייה קרובה לחוף ובחינם. אך באיגוד ערים כנרת, שנטל על עצמו הפעלה של שישה חופים - במקום המפעילים הפרטיים עד כה - ואחראי לעוד חופים מסביב לאגם מודים שכמות המבקרים עלתה על התחזיות, ולכן התקשו להתמודד עם הררי האשפה שהשאירו בשטח.


  ככה מבלים בחג (צילום: חגי אהרון)

   

  בששת החופים (כורסי, לבנון, חלוקים, צינברי, ברניקי ושיקמים) ובחופים הנוספים בילו מיום שלישי ועד היום כ-200 אלף איש, ואנשי האיגוד חילקו להם למעלה מ-10,000 ערכות הסברה שכללו בקשה מפורשת לשמור על הניקיון החופים. כל ערכה הכילה מאפרה אישית, שקית אשפה ענקית, שקית אשפה לרכב ועלון הסברה.

   

  למרות זאת, אנשי האיגוד וקבלני ניקיון שנשכרו אספו מהחופים הללו ומכמה חופים נוספים (שיטים, ספירית, דיימונד, הדקל, שפך הירדן ובקעת בית צידה) כ-22 אלף שקיות איסוף אשפה ענקיות.

   

  ברשות ניקוז ונחלים כינרת - הפועלת תחת איגוד הערים - ציינו כי נעשה מאמץ גדול לאסוף את האשפה מהחופים לאורך כל היממה כדי לא להשאיר הררי אשפה - גם לא ליד הפחים. יחד עם זאת מציינים ברשות כי קיים קושי בלתי רגיל להשתלט על כמויות האשפה הגדולות.

   

  ברשות הניקוז ציינו כי למרות מאמצי ההסברה הרבים שבוצעו לאחרונה על ידי איגוד הערים והמשרד להגנת הסביבה, עדיין נתקלים אנשי הצוות בהתנהגות לא ראויה של נופשים.

   

  ועדיין, ברשות מביעים אופטימיות זהירה: "אנחנו בתחילתו של תהליך ארוך טווח של חינוך והסברה לצד אכיפה. כבר היום אנחנו מקבלים תגובות מעודדות מהציבור וכולנו תקווה שאלה ניצני נורמות אחרות לשמירה על הניקיון לטובת כלל הנופשים", נמסר.

   

  אסף דורי, פקח ביחידת "עיטם" - יחידת הפיקוח על חופי הכנרת - אמר ל-ynet: "השנה הייתה התקדמות מסויימת. אנשים אספו את הזבל בשקיות, אבל בכל זאת השאירו אותן בשטח. כמו המבקרים הייתה אדירה בחג, באופן חריג, ולמרות עמדות ההסברה וריבוי הפחים היה קושי להשתלט על הפסולת".

   

  לדברי דורי, בנוסף להשלכת הפסולת נופשים רבים נצפו נוסעים על החוף, בשטח שנחשף עקב ירידת מפלס המים. הדבר גורם לנזק אקולוגי חמור ביותר באזור רגיש - זיהום של הקרקע, המים ופגיעה בצמחייה ובבעלי החיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הררי אשפה בחוף צינברי בכנרת
  צילום: חגי אהרון
  נופשים בזבל
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים