שתף קטע נבחר

ארה"ב: היועץ של מחבלי 11/9 מבוקש - חי או מת

אנואר אל-עוואקלי נחשב למורה הרוחני של שלושה ממחבלי 11 בספטמבר, הפסיכיאטר הצבאי שביצע טבח בבסיס בטקסס ומחבל חג המולד. כוחות הביטחון האמריקנים קיבלו הוראה ללכוד או להרוג את האימאם הקיצוני המתגורר בתימן

הממשל האמריקני אישר שורת צעדים ללכידת המטיף המוסלמי אנואר אל-עוואקלי. בכירים במערכת הביטחון בוושינגטון אמרו הערב (ג') כי קיבלו הוראה לעצור או להרוג את האימאם הקיצוני, הנחשב למורה רוחני עבור מחבלי אל-קאעידה בתימן.

 

גורמים בפנטגון מסרו כי ההחלטה להוסיף את שמו של אל-עוואקלי לרשימת המבוקשים באה בעקבות דו"ח של המועצה לביטחון לאומי, שנדרש עקב היותו אזרח אמריקני. "אל-עוואקלי התגלה כאיום, ולכן הוא הפך ליעד", אמר גורם אמריקני.

 

אל-עוואקלי, יליד מדינת ניו מכסיקו ארה"ב, עזב את המעצמה הגדולה בעולם והיגר לתימן ב-2002. קודם לכן הוא שימש שימש כאימאם במסגד "דאר אל-היג'רה" בווירג'יניה, שבו התפללו שלושה ממבצעי מתקפת הטרור של אל-קאעידה ב-11 בספטמבר 2001. האימאם עצמו מזוהה עם ארגונו של אוסמה בן-לאדן וזוכה להתייחסות מצד פעילי ג'יהאד שונים.

  

המטיף שב לכותרת בחודשים האחרונים בעקבות הטבח שביצע פסיכאטר צבאי בבסיס האמריקני פורט הוד בטקסס. אחרי הרצח של 13 חיילים התברר שהפסיכיאטר, רב-סרן נידאל חסן, התפלל אף הוא עם אל-עוואקלי ואף התייעץ עימו בשנה שקדמה למתקפה. חסן שיגר 10 עד 20 הודעות לאל-עוואקלי שבו התייעץ עימו על האפשרות לתקוף חיילים אמריקנים.

 

שמו של אל-עוואקלי שב לכותרות אחרי הניסיון הכושל של צעיר ניגרי לפוצץ מטוס נוסעים בשמי דטרויט בחג המולד. אחרי ניסיון הפיגוע התברר שהמחבל

עומר פארוק עבד אל-מוטלב קיבל הכשרה מאל-קאעידה בתימן. יתרה מזאת, הוא הגיע לתימן כדי ללמוד ערבית ודעותיו הוקצנו בשל ידו המיומנת של האימאם הקיצוני.

 

מאז כבר ניסתה ארה"ב לחסל את המטיף בתימן, אך זה ניצל. חיל האוויר התימני תקף מחנה של אל-קאעידה בדצמבר האחרון ווהרג לפחות 30 מחבלים. תחילה פורסם כי אל-עוואקלי נהרג בתקיפה, אך בכירים בבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI) מסרו לאחר מכן שהוא יצא מהתקיפה ללא פגע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן מוות. אל עוואקלי
צילום: AFP
מומלצים