שתף קטע נבחר

רבני "צהר": "מותר לקנות חמץ מחילונים"

ארגון רבני צהר יוצא נגד פסיקת מקורבו של הרב אלישיב ומבהיר: "אין חשש לקנות אחרי הפסח חמץ מאדם חילוני שמכר את החמץ". הרב סתיו: "זו פסיקה מופרכת הזורה פירוד בעם"

רבני צהר נגד פסיקת חצרו של הרב אלישיב: בניגוד לפסיקת הרב אפרתי, מקורבו של הרב אלישיב, שפורסמה ב-ynet ומזהירה מפני קניית חמץ מחילוני אחרי הפסח גם אם מכר את החמץ, קובעים רבני "צהר" היום (ד') כי אין כל חשש לקנות חמץ מאדם חילוני שמכר את החמץ לפני הפסח. לדבריהם, "זו פסיקה מופרכת הזורה פירוד בעם".

 

יו"ר רבני "צהר", הרב דוד סתיו, אומר כי "אין לקבל את הדעה שלפיה אדם שאינו שומר תורה ומצוות אינו מתכוון בכוונה אמיתית בבחינת 'גמירות דעת' למכירת החמץ ומתייחס אליה כאל טקס דתי בלבד. מדובר בהטלת דופי בציבור שלם ובהבחנה מופרכת בין דתיים וחילונים שמעולם לא נעשתה במדינת ישראל על ידי רבני ישראל והרבנות הראשית. בעל עסק חילוני מוכר את החמץ מתוך כוונה ברורה לעשות כן שכן הוא יודע שאנשים שומרי תורה ומצוות לא יוכלו לרכוש ממוצריו אחרי הפסח ולפיכך כוונתו שלימה".

 

יתירה מכך, אומרים רבני צהר כי על פי ההיגיון הנובע מדברי הרב אפרתי, ניתן לפסול נישואין של בני זוג חילונים, "שמא לא הייתה גמירות דעת" במעשה קידושיהם וכי עשו זאת "כאקט דתי גרידא". כך לגבי כל מעשה דתי הנעשה על ידי אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות. דבר זה לא יעלה על הדעת.

"פסיקות מעין אלה הן מופרכות וזורות פירוד בעם ישראל במקום שאין כל הצדקה לכך", אומר הרב סתיו. 

 

יצויין כי על פי ההלכה אין לאכול חמץ ש"עבר עליו הפסח", משום שבעליו עבר בגינו במהלך החג על האיסור "בל ייראה ובל יימצא". מכירת החמץ לאדם שאינו יהודי נותנת מענה לעסקים ומפעלים גדולים שהשמדת כל החמץ שברשותם תביא ל"הפסד מרובה", בכך שהיא מאפשרת להם לשמר גם בפסח עצמו מבלי לחטוא. עם זאת יש שמחמירים ואינם סומכים על מכירה זו ומקפידים לרכוש חמץ שיוצר אחרי החג בלבד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב סתיו
צילום: גבי מנשה
חמץ בפסח
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים