שתף קטע נבחר

תא"ל מוערך, אך מסתבך: מי אתה, מאיר זמיר?

חבריו של החשוד בסחר באיברים אמנם לא ידעו את כלל הפרטים על עיסוקיו, והביעו תמיהה כשניתק רק לאחרונה את הקשר. "ניסינו להתקשר אליו, לא היה מענה". רק לפני כעשור הסתבך בחשד לסחר בנשק בפרגוואי - ויצא נקי

הידיעה על מעצרו של תת-אלוף (מיל') מאיר זמיר בחשד לסחר באיברים הכתה היום (ד') בתדהמה את חבריו ומקורביו. למרות זאת, נראה כי הקצין המוערך, שזכה בעיטור העוז על תפקודו במלחמת יום הכיפורים, הספיק להפוך למסתבך סידרתי - בין היתר כשנעצר בשנת 1999 בפרגוואי בחשד להברחת נשק ושוחרר בשל היעדר ראיות נגדו.

 

ל-ynet נודע כי בשנתיים האחרונות הדיר זמיר רגליו ממפגשים שבועיים שנהג לקיים בסופי שבוע עם קצינים בכירים אחרים בדימוס, מבלי שסיפק לכך הסברים. חלק מחברי אותו פורום, ששמרו עמו על קשר קיבלו את הפרסומים בהפתעה גמורה, אך סירבו להתייחס לדברים.


זמיר בבית המשפט. שרשרת של הסתבכויות (צילום: חגי אהרון)

 

מי שדווקא הסכים לדבר על זמיר הוא מפקדו לשעבר וחברו, תת-אלוף (מיל')

אביגדור קהלני. "הוא לא שמר איתנו על קשר הדוק אחרי שנים שהיה יושב אתנו ב'פרלמנט' שהקמנו לפני 20 שנה ולא הבנתי למה", אמר השר לשעבר, ויו"ר האגודה למען החייל כיום. קהלני הסביר כי פרטי הפרשה נודעו לו לראשונה מקריאה ב-ynet ולפני כן כלל לא ידע אודות החשדות המיוחסים לחברו. "לא התעסקתי עם זה. זמיר היה אחד מלוחמינו הגדולים והאמיצים".

 

למרות ההפתעה הרבה, נראה כי זמיר עצמו דווקא לא טרח להסתיר יתר על המידה את עיסוקיו. רק לפני כשנה, כשנשאל במסגרת תחקיר עיתונאי על האפשרות לרכוש כליה, היה זמיר נכון להציע את שירותיו ואף הסביר בעצמו את הבעייתיות הרבה של הדברים עם החוק.


ההסתבכות הקודמת, בדרום אמריקה (מתוך ארכיון "ידיעות אחרונות")

 

אחד ממקורביו עד לתקופה האחרונה, אלוף-משנה (מיל') איתן קינן (קאולי), אף רמז כי היה מודע באופן חלקי למעשיו. "ידענו שבשנים האחרונות הוא עסק בבריאות הגוף והנפש,

 

אבל לא שיערנו עד כמה היה עמוק עיסוקו בתחום. זו הפתעה גמורה, מצער שנדבק בו משהו לא מוסרי", אמר קינן. "אני מאוד מקווה שיתברר שזה לא נכון, כי הוא היה תמיד נערץ על פקודיו. לפני מספר שנים הצעתי לו להצטרף למקום שבו אני עובד, אבל משיקוליו שלו העדיף לוותר על ההצעה. בימים האחרונים ניסינו להתקשר אליו, אך לא היה מענה".

 

בנוסף לזמיר נעצרו בפרשה עוד כמה חשודים: נתנאל מויאל, בן 34, ואליהו רפאלי, בן 77. לפי החשד, השניים היו אחראים על התצהירים הכוזבים שמהם עלה מצג שווא שלפיו בין המושתל לאדם שמכר את איברו יש קרבת משפחה.

קובי גלוב, בן 34, שלומי ביטון, בן 34, וחברתו יפית שוקרון, בת 36, חשודים בכך שהיו אחראים על התיווך, מציאת המושתלים המתאימים ושכנועם לעבור את ההליך.

 

חברי הרשת נהגו לפרסם מודעות באתרי האינטרנט השונים או במקומונים והציעו לאנשים המחכים שנים להשתלת כליה את הפתרון הנכסף, בתמורה ל-140 אלף דולר. במקביל, פרסמו מודעות כדי לאתר אנשים המוכנים למכור את כליותיהם. תחילה הציעו 10,000 דולר בלבד. רבים הסכימו לסכום זה, אך לאלו שהיססו העלו חברי הרשת את הסכום עד ל-100 אלף דולר. מדובר בסכום שאותו כמובן מעולם לא ראו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר זמיר. נעלם מה"פרלמנט"
צילום: חגי אהרון
צילום: זום 77
אביגדור קהלני. חבר ומפקד לשעבר
צילום: זום 77
מומלצים