שתף קטע נבחר

נחל אוֹג: טיול משפחתי מאתגר בין הרי המדבר

בנחל שמתחיל במורדות הר הצופים ומסתיים בים המלח תטיילו בין מפלים, תעלו ותרדו באמצעות סולמות בין הסלעים ובעיקר תחשפו לנוף מדברי מרהיב. יש לתאם את הטיול מראש עם צה"ל

איך מגיעים

נוסעים על כביש 1, בין ירושלים וים המלח. בצומת אלמוג, כארבעה ק"מ לפני צומת בית הערבה, פונים דרומה לעבר היישוב אלמוג. לפני הפנייה שמאלה לקיבוץ ממשיכים דרומה בדרך עפר ומחנים את המכונית (נקודה מספר 1 במפה).


מפת הטיול 

 

כשגשם כבד מתחיל לרדת על ירושלים, נכנס נחל אוג לכוננות ספיגה. ראשיתו של הנחל במורדות המזרחיים של רכס הר הצופים, בגובה של 830 מטרים וסופו בים המלח בסמוך לקיבוץ קליה. אורכו של הנחל כ-30 ק"מ, וכשמי הגשמים יורדים, הם נשטפים בחוזקה במורד הערוץ.

 

עושה רושם שמים רבים כבר זרמו דרך הנקיקים הצרים, עיגלו את פינות הסלעים, הפכו גושי אבנים כבדים לחלוקים וסחפו איתם כל מה שנקרה בדרך. בחודשי החורף מתמלאים גבי הנחל במים וכשהשמש צורבת מעל, מספקים קירות הקירטון צל נדיב למטיילים.

 

את אותו מסלול קצרצר ואתגרי שעושים מי השיטפונות בחלקו התחתון של הנחל, עושים גם המטיילים. רק שלאלה האחרונים, ניתנת האפשרות ללכת גם נגד כיוון הזרימה הטבעי, להיעזר בסולמות המקובעים במפלים ולבחור בעלייה או בירידה.


בחודשי החורף מתמלאים גבי הנחל במים (צילומים: קרן דלח)

 

תיאור המסלול

ברחבת החניה (1) עליכם להחליט אם אתם טיפוסים של עליות או של ירידות. אם אתם שייכים לאלה שעליות גובות מהם מאמץ גדול מדי, אנו ממליצים לרדת במורד הנחל. למשפחות עם ילדים ולמי שסובל מפחד גבהים, מומלץ לעשות את המסלול ההפוך.

 

עלייה או ירידה וקוץ בה

נחל אוג זכה לשמו בגלל שיח האוג הקוצני, שגדל במצוקים ועל מדרונות סלעיים במדבר יהודה. למרות שמו של הנחל, שיחי אוג אינם בנמצא בחלק הזה של המסלול, ובין חריצי הסלע צופים המטיילים דווקא בשיחי צלף.

 

מחנים את המכונית ברחבת החניה לפני הכניסה לקיבוץ אלמוג. מי שהחליט לעשות את המסלול בעלייה, צריך לפנות מזרחה ולחצות את רחבת החניה. כאן מתחיל השביל האדום. השביל ייקח אתכם בירידה תלולה מעט לתחתית הערוץ. שם עליכם לפנות ימינה ולהמשיך לתוך הקניון בשביל המסומן ירוק.


סיום המסלול בתחתית הנחל

 

אנו בוחרים בשביל הכחול שיוצא מתוך רחבת החניה, והולכים עם הגב לים המלח לאורך המצוק. משמאלנו נקודת תצפית לערוץ הנחל ומימיננו הרים קדמונים עגולים ורכים, חפים כמעט מכל צומח. ההרים האלה הם גם התחנה האחרונה של ענני הגשם. אלה נעצרים ברום ההרים ומתפוגגים לפני שטיפות המים שמתעבות ונופלות. זוהי תופעת אקלים שזכתה לכינוי הפיוטי הנחמד - מדבר בצל גשם.

 

לאחר הליכה בת פחות מקילומטר מגיעים לצומת T, בה פונים שמאלה לדרך הג'יפים המסומנת בשחור (2). עוברים ליד גוש בטון גדול עליו כתוב "סכנה - שטח אש" (יש לתאם את הטיול מראש עם הצבא, ראו בהמשך), ומתחילים בירידה מתונה אל הנחל. עם ההגעה לנחל אוג (3) פונים שמאלה - מזרחה - בשביל המסומן ירוק ומתמזגים עם הערוץ. מכאן מתחיל החלק היפהפה באפיק הנחל. אין מה למהר, אפשר ללכת בנחת בין חמוקי הסלעים ולהיבלע בשקט.

 

הקניון: לאוהבי האתגר שאין בלבם פחד

לאורך הנחל שלושה מפלים. אנו הולכים מהקל אל הכבד, מהמפל הנמוך ביותר ועד לגבוה. בכולם מקובעים שלבי סולם איתנים בסלע. לילדים מגיל שש ולאוהבי האתגר שאין בלבם פחד, זהו לונה פארק טבעי מהנה מאוד, אך יש לנקוט במשנה זהירות.


בכל המפלים לאורך הנחל מקובעים שלבי סולם איתנים בסלע

 

החיסרון בירידה הוא שנדרשת תבונת רגליים, כי לא תמיד רואים את השלב הנמוך יותר. כדאי לשלוח קודם את האמיץ והאחראי שבחבורה ואחרי שהוא ניצב על קרקע בטוחה, להיעזר בו כך שינחה אליה את השאר.

 

ההרפתקה הקטנה הזאת ממשיכה גם במפלים הבאים. אנו צועדים במורד ערוץ הנחל. בדרך מלווים אותנו הטריסטרמיות, ציפורי המדבר השחורות, שעפות מעל ומחפשות להן מסתור בין הסלעים. שני המפלים הבאים (4) נמצאים במרחק של כחצי קילומטר של פיתולים וגבים, שבהם עוברים מי הגשמים הבאים מירושלים.

 

גובה המפלים מגיע עד לשישה מטר והירידות בהן מאתגרות ומהנות, אבל שוב נדרשת עירנות וזהירות רבה, במיוחד אם אתם מטיילים עם ילדים. לא לכולם תהיה הירידה חוויה נעימה וקלה. יש לעזור למי שמתקשה ולא להכריח את מי שלא רוצה. זהו לא מסלול ארוך ותמיד אפשר לחזור חזרה בדרך שבה באתם.


גובה המפלים מגיע עד לשישה מטרים, והירידות בהן מאתגרות ומהנות

 

כמה מאות מטרים לאחר המפל השלישי, מתחיל להתרחב ערוץ הנחל. זה הזמן להיפרד מהנקיקים הצרים והמוצלים. אחרי היציאה מן הקניון צועדים עוד כ-400 מטר עד למפגש עם דרך עפר מסומנת אדום (5). פונים שמאלה לעלייה תלולה, אך קצרה, שבסופה מגיעים לחניון ולנקודת המוצא.

 

אל המסלול בנחל אוג מגיעים מטיילים רבים והוא נחשב בטוח, אך חשוב לציין כי הוא נמצא בקרבת שטחי הרשות הפלסטינית. מומלץ להיצמד לשבילים המסומנים, ולא לנסות לנווט לבד בשטח. הטיול עובר בשטחי אש של צה"ל, ולכן יש לתאם את ההגעה למסלול מבעוד מועד עם הצבא בטלפון:  02-5305372. יש להביא בחשבון כי על פי פקודות הצבא, על כל 20 מטיילים לצאת לטיול כשעמם נמנה נושא נשק. 

 

אסור לטייל בנחל אם קיימת סכנת שטפונות! אם אינכם בטוחים, בררו במוקד הטבע של החברה להגנת הטבע בטלפון: 02-6233221.

  

כדאי לדעת

סוג טיול: רגלי

מקום: ליד קיבוץ אלמוג

איזור: צפון מדבר יהודה

אורך המסלול: כ-3 ק"מ

משך הטיול: 2 - 4 שעות

נקודת מוצא: 300 מטר מדרום לכניסה לאלמוג

נקודת סיום: בנקודת המוצא

דרגת קושי: בינוני

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 8, צפון מדבר יהודה וים המלח

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולם בנחל אוג
צילום: קרן דלח
מומלצים