שתף קטע נבחר

יותר משפחות חד-הוריות יזכו לסיוע ביציאה לעבודה

משרד התמ"ת מרחיב ומשדרג את הסיוע לעידוד משפחות חד-הוריות ליציאה לעבודה. אלפי משפחות נוספות יזכו ליהנות מהסיוע,ללא הגבלת זמן, החל בחודש אוגוסט. זכאים: הורים העובדים במשרה מלאה או חלקית בעלי משכורת נמוכה

משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה מרחיב ומשדרג את הסיוע לעידוד משפחות חד-הוריות ליציאה לעבודה. אלפי משפחות, שאינן נהנות מהסיוע כיום יוכלו ליהנות ממנו החל בחודש אוגוסט. כך נודע ל-ynet.  התוכנית, שהתמ"ת גיבש בחודשים האחרונים ושר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, אישר היום (ה'), תגדיל בעשרות אחוזים את שיעור הנשים - גרושות, אלמנות ורווקות, וגם גרושים ואלמנים - שיוכלו להיכנס לשוק העבודה ולהתפרנס בכבוד.

  

 

משרד התמ"ת מעניק כיום להורים במשפחות חד הוריות, המתקיימים מהבטחת הכנסה, סיוע הכולל הכשרה מקצועית ואפשרות ללימודים מסובסדים, פעוטונים, שמרטפות, חוגים וקייטנות לילדים, וכן חונכות אישית, במטרה לאפשר להם לעבוד. התוכנית החדשה מרחיבה את הקריטריונים לקבלת הסיוע, כך שהם יכללו, בנוסף על מקבלי הבטחת הכנסה, גם הורים במשפחות חד-הוריות שהם מובטלים, וכן נשים גרושות המקבלות דמי מזונות קטנים שאינם מספיקים למחייתן.

 

הסיוע, שניתן עד כה רק להורים שעובדים במשרה מלאה, יינתן מעתה גם לאמהות ואבות חד-הוריים שמועסקים במשרה חלקית, כדי לאפשר תעסוקה גם למי שצריך לצאת מוקדם ממקום העבודה כדי לקחת את ילדיו הביתה אחר הצהריים. הסיוע, שניתן עד כה למשך שנה בלבד, לא יהיה מוגבל בזמן, אלא כפוף למבחני תעסוקה והכנסה. סל הסיוע, שעד כה היה גלובלי למשפחה ולכן היה קשה למשפחות מרובות ילדים להשתמש בו, יהיה מעתה מדורג לפי מספר הילדים במשפחה.

 

"זו ממש הצלה בשבילי"

שנטל הררי, אישה גרושה ואם לילד מפתח-תקווה, עובדת מזה כשבע שנים במוקד של חברת סמייל (012). עד לפני כשנה, עבדה הררי שלושה ימים בשבוע בלבד, ארבע שעות ביום, והתקיימה מדמי המזונות שהיא מקבלת מבעלה באמצעות הביטוח הלאומי, על סך 1,600 שקלים בחודש, ומשכר של פחות מ-1,500 שקלים בחודש. לפני כשנה, הצטרפה לתוכנית התמ"ת לעידוד העסקת חד-הוריות, והחלה לעבוד במשרה מלאה חמישה ימים בשבוע, כיוון שהתוכנית כללה סבסוד מלא של פעוטון לילד. 

 

"הבעיה היא שהתוכנית הייתה לשנה בלבד", מספרת הררי, "אחרי שנה, הם אמרו, תסתדרי לבד והפסיקו את מימון הפעוטון. השנה שלי הסתיימה כעת, והייתי אמורה להחזיר אותו הביתה ולחזור למשרה חלקית. זה עשה לי בלגן שלם בעבודה: אחרי שכבר הרחבתי משרה, פתאום לצמצם אותה. עכשיו, בתוכנית החדשה, הם ביטלו את ההגבלה בזמן. זאת ממש הצלה בשבילי". 

 

"התוכנית תאפשר לאלפי אמהות ואבות שכיום אינם מקבלים סיוע ולכן אינם עובדים לצאת לעבוד ולהיחלץ ממעגל העוני, ולחיות בכבוד ובתחושה של עצמאות", אומרת ציפי שיינקמן, מנהלת תכנית המשפחות החד-הוריות בתמ"ת, "יש, למשל, אלפי נשים שמקבלות דמי מזונות מצומצמים של 1,000 או 2,000 שקל לחודש ואינן יכולות להתקיים מהן, והן יוכלו מעתה לעבוד ולפרנס את עצמן.

 

לימודים על חשבון המדינה

עוד כוללת התוכנית החדשה הגדלה של השתתפות המדינה במימון הכשרה מקצועית פרטית לחד-הוריים מובטלים, מכמחצית מעלות הלימודים לכ-90%.

 

התוכנית תופעל למשך תקופה של עד שלוש שנים כפיילוט, ובמהלכו היא תעודכן ותורחב במקרה הצורך. בפיילוט ישתתפו קרוב ל-1,000 משפחות. עלות התוכנית מוערכת בכ-20 מיליון שקלים לשנה בשלב הראשון, עם אפשרות להרחבה. כמו כן, התמ"ת ידון עם משרדי הפנים, האוצר והשיכון על האפשרות לסייע למשפחות חד-הוריות עם הורה עובד באופן דומה לסיוע שניתן לכאלה שלא עובדים, כמו פטור מארנונה וסיוע בשכר דירה (הנמצאים תחת אחריות המשרדים האלו), כדי לעודד יציאה לעבודה.

 

10% ממקבלי הסיוע - גברים

מנתוני התמ"ת עולה כי כ-67% מההורים החד-הוריים הם גרושות וגרושים, כ-11% - אלמנים ואלמנות, וכ-22% - רווקות עם ילדים. כ-90% מהחד-הוריות המקבלות כיום סיוע הן נשים ו-10% הם גברים, וההערכה היא שעם שינוי הקריטריונים אחוז הגברים הזכאים לסיוע יעלה. כמה מאות נשים חד-הוריות הולידו ילדים מתרומת זרע, ולא היו זכאיות עד כה לקבל כל סיוע, אך התוכנית החדשה תאפשר גם להן להיכנס למעגל הזכאים ולצאת לעבודה.

   

"אני רואה חשיבות רבה בקידום ההורים היחידים ושילובם בשוק העבודה, תוך יישום פתרונות לבעיות היומיומיות עמן הם מתמודדים", אומר שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, "יש חשיבות עליונה שילדי ההורים היחידים יגדלו בסביבה עובדת התורמת לחברה ושאינה נתמכת, ויצאו ממעגל העוני".

 

מנכ"ל התמ"ת, שרון קדמי, הוסיף: "הכלים העומדים כיום לרשות ההורים היחידים אינם מאפשרים לרבים מהם לבצע את השינוי המהותי בחייהם ולהשתלב בשוק העבודה, והמשרד פועל כדי להרחיב אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
אלפי משפחות נוספות יזכו לסיוע
צילום: אבי כהן
שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר
מומלצים