שתף קטע נבחר

מרגלים תמיד יודעים איך עלינו לנהוג

גניבת המסמכים שביצעה קם, מסכנת את יכולתה של ישראל להתמודד עם אויביה כשאנרכיזם מכרסם בה מבפנים. ושאיש לא יספר שחופש העיתונות נתון כעת בסכנה

לדמוקרטיה פנים רבות, את זאת משננים לנו השכם והערב רבים וטובים מאז שהחיילת ענת קם המשתייכת כנראה למחנה השמאל האנרכיסטי, זה שאנשיו מבקשים לפגוע בלגיטימיות של הממשלה הנבחרת, גנבה חומרים ממחשבו של אלוף הפיקוד שבלשכתו עבדה. כעת מנסים ליתן לגניבה אספקט אידיאולוגי: החיילת למעשה לא גנבה את המסמכים, אלא רק ביקשה "להדליפם" באמצעות עיתונאי תמים-דרך, שיביאם לידיעת הציבור כדי למנוע כביכול את מותם של חפים מפשע; ואם כך היא נהגה, מספרים חסידי תורת האנרכיה, אז למה להעמידה לדין?

 

אם כל מה שביקשה החיילת, זאת שלעזרתה כבר נזעק פרקליט בכיר, הוא לסייע למדינת ישראל לשמור על דמותה המוסרית, לוחשים על אוזנינו כל החרדים כביכול לחופש העיתונות וליכולתה לתפקד במדינה שבה שולט רחמנא ליצלן מחנה הימין, אז למה זה פסול?

 

דברים מסוג זה נשמעים אגב בכל פעם שמרגלים מאותו המחנה נתפסים בקלקלתם. תקצר כאן היריעה מלפרט את שמותיהם של כולם - והם רבים למדי ותמיד שואבים מאותה באר אידיאולוגית - אבל על אחדים מהם בוודאי כדאי לעמוד; למשל, מרקוס קלינברג, חוקר במכון למחקר ביולוגי, שנידון ל-20 שנות מאסר. או אודי אדיב, שריגל לטובת הסורים ונידון ל-17 שנות מאסר. או מרדכי ואנונו, עובד בקריה למחקר גרעיני בדימונה, או אהרון כהן משער העמקים שעוד בשנות ה-50' של המאה הקודמת סבר שהוא יודע טוב יותר כיצד צריכה המדינה שזה עתה קמה על רגליה לנהוג. את האינפורמציה הוא העביר לברית המועצות שבראשה עמד אז מי שרצח מיליונים מבני ארצו – ובהם גם עשרות סופרים יהודיים.

 

לכולם היה כמובן הצדק אידיאולוגי, כמו לענת קם. היא בסך הכול ביקשה לנהוג על פי צו מצפונה, כך טוען עתה אביגדור פלדמן, פרקליטם של מרקוס קלינברג ושל מרדעי וענונו, שגם הם ביקשו לנווט כל אחד בתורו את המדינה היהודית בדרכם-הם. הטיעון על פניו שובה לב. הנה קמה לה בחורה צעירה, כמו טלי פחימה בזמנו, שחברה לפני כמה שנים לצעיר פלסטיני צמא-דם יהודי, ומבקשת לעשות שירות מופלא למען מדינתה תוך נטילת סיכון אישי אדיר; מה יכול להיות יותר אלטרואיסטי מזה?

 

אין דברי הבל גדולים מזה. דרכי הלחימה של צה"ל הם עניינו של הגוף הנבחר. במדינה דמוקרטית כך צריך להיות סדר הדברים. מי שחושב שיש בהם פגם, מוסרי או אחר, אינו יכול לעשות דין לעצמו. אנרכיה היא ההיפך מדמוקרטיה. ניהיליזם

הוא נשמת אפו של האנרכיסט - וכך נוהגות עתה קבוצות לא קטנות של אנשים ממחנה השמאל הרדיקאלי.

 

ענת קם היא אחת מהם. חוק וסדר אינו מעניינם.- ושאיש לא יספר לנו שחופש העיתונות הנשען לא אחת על "הדלפות", נתון כעת בסכנה. מה שנתון לעת הזאת בסכנה הוא עצם יכולתה של מדינת ישראל להתמודד עם אויביה כשאנרכיזם מכרסם בה מבפנים. 

 

ד"ר חיים משגב מרצה למשפט במכללה האקדמית נתניה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ענת קם. שואבת מהאנרכיזם
צילום: עידו קינן, חדר 404 (cc-by-sa)
מומלצים