שתף קטע נבחר

ערב יום השואה: הוזלה בחשמל לניצולים נזקקים

הממשלה תאשר הוזלה בעלויות החשמל לניצולי שואה, שתיקבע במדויק תוך חודש וחצי. נתניהו: מחויבים לפעול במהירות

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תאשר היום (א') הממשלה בישיבתה השבועית הוזלה משמעותית בעלויות צריכת החשמל של 7,180 הניצולים הנזקקים. על-פי התוכנית, תממן המדינה כחצי מעלות צריכתם של 400 קילוואט שעה הראשונים לכל אחד מהזכאים. אחוז ההקלה הסופי ייקבע על ידי שרי הרווחה, האוצר והתשתיות מול רשות החשמל.

 

מדובר בהצעת החלטה משותפת שיזמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו - ימים ספורים לאחר אישור ההנחה המשמעותית שלה ייזכו הניצולים ברכישת תרופות. אישור זה בא רק בתום הליך ביורוקרטי מייגע.

 

בישראל חיים כיום כ-80 אלף ניצולי שואה ונכי המלחמות בנאצים, המקבלים קצבאות מהרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר. על-פי המוגדר בחוק, צרכן הזכאי להבטחת הכנסה מהמדינה זוכה בתשלום מופחת בשיעור של עד 50 אחוזים מהתעריף הביתי על 400 הקוט"ש הראשונים שצרך מדי חודש לטובת שימוש ביתי.

 

עד כה, לא נכללו בין הזכאים להטבה קשישים נצרכים ונזקקים המקבלים קצבה בשל היותם ניצולי שואה, וההחלטה צפויה לאפשר גם להם לקבל את ההנחה. שיעור ההטבה המדויק ייקבע תוך 45 ימים. לדברי בכיר בלשכת שר התקשורת משה כחלון, מדובר בניצול עודפי תקציב מהצעת חוק פרטית שהוביל בכנסת הקודמת בנושא.

 

"מדובר בהחלטה חשובה ואנושית. יש לממשלה מחויבות מוסרית לסייע לניצולי השואה ולמנוע מצוקה בקרבם. גילם המבוגר מחייב אותנו לפעול במהירות ובנדיבות", אמר נתניהו. "החלטה זו היא רק אחת בסדרת החלטות בתחומים אלה שהממשלה כבר קיבלה, ובהם הגדלת קצבאות הזקנה לקשישים במיליארד שקלים, הכללת טכנולוגיות חדשות בסל הבריאות ועוד".

 

השר לנדאו אמר כי "הפסוק 'אל תשליכני לעת זקנה', מקבל משנה-תוקף, במיוחד כאשר הוא נוגע לניצולי השואה. גם היום, 65 שנה אחריי הגטאות, האקציות, צעדות המוות ומחנות ההשמדה, חשוב לדאוג לרווחתם של אלו שעברו זוועות כה קשות".

 

הניצולים: חצי שרויים בדיכאון, מצבם הבריאותי מידרדר

על-פי נתוני הקרן לרווחת ניצולי השואה, חיים כיום בישראל 207 אלף קשישים ששרדו את זוועות הנאצים, רבים מהם נזקקים לתמיכה ולסיוע, ורק חלקם מוגדרים על-ידי המדינה כזכאים לקצבאות. בחצי העשור האחרון גדל בהיקף של 140 אחוזים מספר הניצולים שנזקקו לסיוע מהקרן - ומספר נאמד כיום ב-55 אלף.

 

לתמונה המצב הקשה מצטרפים נתונים עגומים נוספים, מהם עולה כי מחצית מביניהם סובלים מדיכאון והיתר הביעו חוסר שביעות רצון מהאופן שבו הם מעבירים את זמנם. 56 אחוזים מהם דיווחו כי בשנה שחלפה חלה הרעה במצבם הבריאותי.

 

בשנים האחרונות הגבירה הממשלה את הסיוע לניצולים, בין היתר פרסום דו"ח דורנר לפני כשנתיים, אז הוגדלה הקצבה החודשית לזכאי תגמול לפי חוק נכי רדיפות, כך שהגיעה ל-75 אחוזים מגודל זו שמעבירה להם ממשלת גרמניה.

 

בחודש שעבר הורה שר האוצר, יובל שטייניץ, להעביר תוספת חד פעמית של 30 מיליון שקלים לסיוע לניצולים, נוסף על ההחלטה לעדכן את התגמול להם פעמיים כל שנה, בהתאם לשער האירו. תקציבה של הקרן לרווחת ניצולי שואה הוגדל רק השנה לסכום של 200 מיליון שקלים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "החלטה חשובה ואנושית"
צילום: רויטרס
השר לנדאו. לדאוג לרווחתם
צילום: מירי צחי
מומלצים