שתף קטע נבחר

ערב יום השואה: עושים על האש בגן סאקר

ממש במקביל לטקס ביד ושם הגיעו עשרות לגן סאקר בירושלים. חלקם עשו על האש, אחרים שיחקו בכדורגל: "כמה אפשר לשבת בבית ולראות את אותם סרטים?", הסביר אחד מהם

במדינה שבה מזלזלים כמעט בכל דבר, גם יום השואה כבר לא פרה קדושה - ויש מי שמצא לנכון לעשות על האש בגן סאקר בירושלים במקביל לטקס פתיחת אירועי יום השואה שהתקיים באותה השעה ביד ושם.


פרצופה של המדינה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

כ-150 איש בחרו להגיע לגן סאקר. חלקם שיחקו כדורגל, אחרים עשו פיקניק. תושבי האזור שכבר רגילים ל"חגיגות" במהלך אירועי הזיכרון אמרו כי מדובר בריטואל קבוע. איציק רביבו העיר: "זה מעצבן, אבל אין מה לעשות, כבר התרגלנו".


לשכוח ולא לזכור (צילום: נועם מושקוביץ)

 

אחד הנערים ששיחקו כדורגל, צעיר חילוני, הוסיף כי לדעתו אין בכך פגיעה בזיכרון הנספים או הניצולים: "כמה אפשר לשבת בבית ולראות את אותם סרטים? בטקס, שיהיה מחר בבית הספר, אנחנו נעמוד ונתייחד עם זכר הנרצחים אבל אין לי מה לעשות עכשיו בבית וגם לא לחברים שלי. לגבי החרדים שעושים על האש - זה קצת פחות ראוי". 


גם משחקי כדור (צילום: נועם מושקוביץ)

  

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חידו"ש לחופש דת ושוויון בישראל, אמר בתגובה לתמונות המקוממות: "הגיע הזמן שנתעורר ונבין כי שלא מדובר בגשם בשלב מאוחר של החורף - אלא יורקים עלינו. יום השואה איננו אירוע העומד בפני עצמו, זה חלק מתפיסת עולם. כמו יום הזיכרון ויום העצמאות, גם יום השואה נקבעו על-ידי הכנסת שהם לא מכירים בחוקיה, ולפיכך הוא כקליפת השום עבורם. אני מוכרח להודות שאני לא זוכר מקרים רבים של מנגל חרדי ביום השואה, אבל אנו יודעים שיש מקרים שריפת דגל ישראל על-ידי גורמים מאוד קיצונים. המנגל זה רק הסימפטום".

 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בזמן שביד ושם הדליקו משואות
צילום: מארק ניימן, לע"מ
בגן סאקר עשו על האש
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים