שתף קטע נבחר

סעו לאט: טיול בין הכבישים הכי יפים באירופה

רכב שכור, מפה ונוף שלא מן העולם הזה: עשר דרכים באירופה שהנסיעה בהן תמלא את ריאותיכם אוויר עד סחרחורת, כפי שפורסם ב"מסלול" של "ידיעות אחרונות"

אם אתם יוצאים לטייל באירופה בתקופה הקרובה ברכב שכור, כדאי שתדעו: אירופה משופעת בכבישים מיוחדים, שלא רק יביאו אתכם ממקום למקום, אלא יאפשרו לכם ליהנות מנוף נפלא ולבקר באתרים לאורך הדרך שיקנו ערך מוסף לנסיעה. הנה כמה מהם:

 

עמק הלואר - צרפת

הדרך של עמק הלואר היא אחד המסלולים המרהיבים ביופיים בצרפת. לאורך הדרך כולה, עד נאנט, נמצאים כאלף ארמונות, טירות ובתים גרנדיוזיים שחלקם כבר הפכו לחורבות, אבל המסלול המעניין הוא הקטע שבין אורלאן ‭,(Orleans)‬ כ‭128-‬ ק"מ מפריז, לבין אנז'ה ‭,(Angers)‬ ואורכו כ‭200-‬ ק"מ.

 

רק כ‭10%-‬ מהטירות שבעמק פתוחות לקהל הרחב, ולא כולן מצדיקות עצירה. בכל זאת, כדאי להקדיש לנסיעה כיומיים. אם יש לכם קצת כסף מיותר, אפשר גם לשכור מסוק או מטוס קל לטיסה באזור, או לצאת למסע בכדור פורח ולרחף לאט מעל לטירות המדהימות.


כאלף ארמונות, טירות ובתים גרנדיוזיים. עמק הלואר (צילום: גבי אטינזון)

 

הריביירה, צרפת

לא כל חלקי הריביירה ראויים להיכלל ברשימת הדרכים היפות באירופה, אבל הקטע שבין ניס למונטה-קרלו בהחלט כן. תתחילו מהפרומנאד דז-אנגלה (טיילת האנגלים) לכיוון מזרח. משמאל תראו את המלונות והבתים המפוארים של ניס, ומימין את הים בצבע טורקיז ואת החופים עם הנשים היפות השרועות על החול בלבוש קליל עד קלוש.

 

לפני שאתם עוזבים את ניס, שימו לב לא לעלות בטעות על הכביש המהיר, אלא לקחת את הקורניש האמצעי ‭-(Moyenne Corniche)‬ דרך צרה יחסית המעלה אתכם לכיוון ההרים, נוסעת בין כפרים קטנים ויפהפיים, כשמדי פעם רואים בתי אחוזה רחבים, ומצד ימין הצוקים המשתפלים לים המדהים. כמעט במחצית המסלול בין ניס למונטה-קרלו, שאורכו כ‭20-‬ ק"מ, תראו את הטירה הציורית ‭,Eze‬ הנמצאת על צוק.

 

כדאי מאוד לעצור, להיכנס למתחם ולהסתובב בסמטאות הצרות, שבהן חנויות, בתי קפה וגם מלון על קצה הצוק. ניתן להיכנס אליו, לשבת על שפת הבריכה הקטנה, להשקיף לנוף הריביירה וליהנות מארוחת בוקר נעימה.


מלונות ובתים מפוארים והים בצבע טורקיז. מונטה-קרלו (צילום: יוסף ג'קסון)

 

אמלפי, איטליה

דרך של כ‭40-‬ ק"מ בין סורנטו לראבלו באיטליה, שהקטע היותר מיוחד בה הוא זה שבין פוזיטאנו לאמלפי. מדובר במסלול לנהגים זהירים, מיומנים ובעלי לב חזק, משום שהכביש צר מאוד, מתפתל, ויש בו תנועה רבה, בעיקר בסופי שבוע, כולל צעירים על קטנועים שחותכים אתכם על ימין ועל שמאל ואוטובוסים של תיירים שתכף זורקים אתכם מהצוק היישר למים הנמצאים מאות מטרים למטה.

 

אבל זהו מסלול מדהים שבו חולפים דרך עיירות קטנות, בהן ניתן לעצור לארוחת צהריים (הרבה דגים) או סתם לשתות קפה. הבתים הלבנים בכפרים, חלקם מטופחים וחלקם נראים כאילו עוד דקה הם מתפרקים, בנויים על מדרונות ההרים מהפסגות ועד קו המים. מדי פעם לאורך הכביש יש מפרצים לעצירה - ושם, ורק שם, חובה לעצור ולהתענג בנחת על הנוף, כי תוך כדי נהיגה פשוט מסוכן להסיט את העיניים מהמסלול אפילו לשנייה.

 

עמק נהר הריין, גרמניה  

אורכו של נהר הריין בגרמניה הוא כ‭1,300-‬ ק"מ, אבל אחד המסלולים היפים ביותר בו הוא זה שבין מיינץ לבין קלן, כ‭180-‬ ק"מ. מיינץ התפרסמה בעבר בזכות אחד מבניה, יוהאן גוטנברג, ממציא הדפוס. בעיר, המכונה במקורות היהודיים בשם מגנצא, פרחה במשך כאלף שנים אחת הקהילות היהודיות המפוארות באירופה, והיא אחת משלוש ערי השו"ם - שפייר, וורמס (ורמייזה) ומיינץ - הקהילות היהודיות החשובות לאורכו של הריין.

 

המסלול בין מיינץ לקלן משתרע ברובו לאורך הנהר, בין עיירות ימי-ביניימיות שבחלקן כאילו נעצר הזמן, יערות, ארמונות, טירות, מבצרים שבחלקם ניתן לבקר, והרבה כרמי גפנים. זהו אחד מאזורי גידול הענבים הגדול בגרמניה.


ארמונות וטירות לאורך הנהר, שבחלקם ניתן לבקר. הריין (צילום: MCT)

 

הדרך הרומנטית, גרמניה

למרות שזה נשמע כמו שם שיווקי שנועד למשוך קהל, הפעם כדאי להאמין. זו אכן דרך רומנטית, והיא אחת היפות בגרמניה ובאירופה כולה. היא נמשכת לאורך כ‭300-‬ ק"מ, מווירצבורג שבמערב בוואריה ועד פוסן הקרובה לגבול עם אוסטריה, וחולפת על פני עיירות וכפרים קטנים שנשתמרו מימי הביניים, עם שערים וחומות, צריחים וכנסיות גותיות.

 

בין הערים שבדרך: רוטנבורג העתיקה עם רחובותיה המרוצפים אבן, דינקלסביל היפהפייה שבה מתקיים בקיץ פסטיבל ילדים, נרדלינגן שעדיין מוקפת חומה מהמאה ה‭14-‬ עם 18 מגדלים, אוגסבורג הבנויה בסגנון הרנסנס, ופוסן שסמוך לה יש שתי טירות הקשורות למלך לודוויג השני, המכונה לודוויג המטורף. אחת מהן, נוישוואנשטיין‭(Neuschwanstein) ‬, בוודאי תזכיר לכם, ולא במקרה, את הטירה המפורסמת בממלכת הקסמים בדיסנילנד.

 

סטראדה דל וינו, איטליה  

מסלול בן כ‭45-‬ ק"מ לאורך כביש ‭S-42‬ מבולצאנו עד ויפיטאנו, המכונה בשם דרך היין (סטראדה דל וינו) של הדולומיטים. זהו מסלול היין הצפוני של איטליה, בניגוד למסלול המרכזי המוכר בשם דרך הקיאנטי, או ‭,S-22‬ בטוסקנה. בולצאנו נמצאת קרוב לנתיב המוביל למעבר ברנר באלפים. כל האזור מכוסה בכרמים, וביניהם כפרים עתיקים וגם מבצרים, שנועדו בעבר לשמור על המעברים מפני אויבים וכמובן גם לגבות דמי מעבר.

 

יש באזור יקבים רבים שבהם ניתן לעצור לטעימות ולקנות יינות, ובסופי שבוע מקיימים בכפרים שבאזור גם שווקים מקומיים של תוצרת חקלאית ועבודות יד. סיומו של המסלול הוא באזור הכפר ויפיטאנו הבנוי בסגנון טירולי טיפוסי.

 

מעבר סן-גוטהארד, שווייץ  

אחד המעברים המקשרים את חלקה הגרמני של שווייץ עם החבל האיטלקי שלה, טיצ'ינו. המעבר קיים מהמאה ה‭,13-‬ ולפני כ‭200-‬ שנה נסלל בו שביל לכרכרות, ולאחר מכן לכלי רכב. לפני כ‭30-‬ שנה נפתחה מתחת למעבר מנהרה באורך כ‭17-‬ ק"מ שמקצרת מאוד את הנסיעה בין שווייץ הגרמנית לשווייץ האיטלקית, אבל מי שרוצה לראות את אחד הנופים עוצרי הנשימה שיש, ראוי לו שיבחר בדרך ההררית, במיוחד בחודשים יוני-אוקטובר. או אז יעפיל עד לגובה של ‭2,100‬ מטרים וימשיך בדרך הפתלתולה והמרהיבה לכיוון דרום, לעיירה ביאסקה. אזהרה לכולם: הנוף ממכר, וחייבים לעצור כדי לספוג אותו ולמצות את ההנאה.

 

גרוסגלוקנר, אוסטריה  

רכס ההרים הגבוה של אוסטריה, שהפסגה הגבוהה ביותר בו מתנשאת ל‭3,798-‬ מטרים. לפני כ‭80-‬ שנה נסלל כביש בן כ‭60-‬ ק"מ, הכביש האלפיני הגבוה של גרוסגלוקנר ‭,(Grossglockner Hochalpenstrase)‬ החוצה את הרכס.

 

מדובר בכביש הררי ופתלתול, עם נקודת תצפית פנורמית בגובה ‭2,504‬ מטר, שהוא למעשה חלק מהפארק הלאומי הואה-טאורן, ‭.Hohe Tauren‬ הכביש הוא כביש אגרה, והנסיעה בו מותרת רק מתחילת האביב והפשרת השלגים, בדרך כלל לקראת תחילת מאי, ועד סוף אוקטובר. עם הפשרת השלגים האזור הופך ירוק ומתמלא פרחים, כשהפסגות המושלגות משוות לנוף יופי מיוחד.


הנסיעה רק באביב. הואה-טאורן (צילום: באדיבות לשכת התיירות האוסטרית)

 

מחיר נסיעה לרכב פרטי הוא 28 יורו ליום או 35 יורו לשבוע, והוא כולל כניסה לפארק הלאומי. שעות הפתיחה של הכביש משתנות לפי העונה, אך בדרך כלל הן משעות הבוקר המוקדמות ועד ‭8-7‬ בערב. כדאי להגיע אליו מוקדם בבוקר ולעשות את המסלול לאט, לעצור בכל נקודות העצירה ולשאוף עמוק לתוככם את הנוף.

 

קורנוול A39, אנגליה 

הדרך בין בארנסטייפל ‭(Barnstaple)‬ לפנזנס ‭(Penzance)‬ באנגליה, הנחשבת לאחד הכבישים היפים והמענגים ביותר לנהיגה בארץ הזאת, משקפת את כל מה שחלקה הדרום מערבי של אנגליה יכול להציע. המסלול בן כ‭170-‬ הק"מ חולף על פני ערים ועיירות ציוריות עם מפרצים קטנים, חופים של האוקיינוס האטלנטי וצוקים המשתפלים לים, כמו צוקי קליגה ליד פראנפורת' ‭.(Perranporth)‬

 

פנזנס, כמעט בסופו של המסלול, היא עיירת נופש קטנה שצופה על מפרץ מאונט ועל האי סנט מייקל, שמזכיר מעט את האי סן-מישל בצרפת. גם כאן ניתן להגיע לאי, שעליו ניצבת טירה, בסירות, אבל בשעות השפל אפשר ללכת אליו ברגל. אזור זה של פנזנס נמצא סמוך למקום המוכר בשם ‭Land’s End,‬ סוף היבשה, המקום המערבי ביותר באי הבריטי, ובו כמה מהצוקים היפים ביותר באזור, המשתפלים אנכית לתוך הים. כדאי להגיע מוקדם בבוקר לפני ההמון הסואן, או מאוחר עם השקיעה, כדי לראות את המגדלור שנדלק וצובע את הים בצבעים חדשים.

 

מאיוס ניקולאוס לאלונדה, כרתים  

אם במקרה תהיו בתקופה הקרובה בכרתים ותיסעו לבקר במזרח האי בעיירת הנופש איוס ניקולאוס, בדרך חזרה נסו לחתוך את הכביש הראשי ולעבור לכביש החוף, המוביל עד לאלונדה. זהו כביש של כ‭11-‬ ק"מ, שעובר לעיתים ממש צמוד לקו המים, ולאורכו נוף יפהפה של חופים ומפרצים קטנים, עם חצאי איים מרהיבים.  


נוף יפהפה של חופים ומפרצים קטנים. איוס ניקולאוס (צילום: יוסף ג'קסון)

 

בצד השני תיחשפו לנוף הרים עם צמחייה ירוקה ופריחה בתקופת האביב. קצת לפני הכניסה לאלונדה תוכלו לחתוך לחצי האי ספינאלונגה, שצפונית לו נמצא האי באותו השם, המוכר לנו יותר בשם אי המצורעים או האי של סופיה (שהוא גם שם ספרה של ויקטוריה היסלופ‭.(‬ בתקופה זו, בשעות הלילה, האי כולו מואר משום שמצלמים בו את הסרט על פי הספר, וזו אולי הזדמנות להיכנס לכמה מהמלונות המפוארים באלונדה, לשבת על המרפסת הפתוחה, להזמין קפה וליהנות מהנוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוף הרים עם צמחייה ירוקה. איוס ניקוליוס
צילום: דני שדה
רק כ‭10%-‬ מהטירות פתוחות לקהל. עמק הלואר
צילום: גבי אטינזון
מצודה באי סנט מייקל. פנזנס
צילום: דני שדה
מומלצים