שתף קטע נבחר

נתניהו הכריע: המיון בברזילי ייבנה במקום המקורי

לאחר החלטה שערורייתית של הממשלה - ולחץ ציבורי נרחב, החליט רה"מ כי הקברים שנמצאו באתר המיועד לחדר המיון הממוגן יועברו - והפרויקט ייבנה במקום שתוכנן. "אני רוצה להמשיך בשיתוף פעולה עם יהדות התורה", אמר למקורביו. לשכת ליצמן: הוא מתנגד לכך - ויחליט עם סיעתו כיצד לנהוג

השכל הישר והלחץ הציבורי הביאו לעוד התקפלות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט כי הקברים שנמצאו באתר המיועד לחדר המיון הממוגן בבית החולים "ברזילי" באשקלון יועברו למקום אחר - והפרויקט ייבנה במקום שתוכנן.

 

נתניהו הוא שמחזיק באופן רשמי בתיק הבריאות, בשל הימנעותו של יעקב ליצמן מלקבל את התיק. ליצמן וגורמים חרדים נוספים, בהם "אתרא קדישא", הם שלחצו לשנות את התוכניות - ולהביא בכך לתוספת עלות של כ-90 מיליון שקלים והארכת זמן הביצוע לפרויקט.

 

בהודעת לשכת רה"מ נאמר כי הדרג המקצועי במשרד הבריאות הונחה להיערך לבניית חדר המיון באתר המקורי וכי נתניהו קיבל החלטה זו בהסתמך על בחינה מקצועית, שבוצעה על ידי צוות בראשות מנכ"ל משרדו, אייל גבאי.

 

ראש הממשלה הביע תקווה שההחלטה לא תגרום זעזוע בקואליציה. "אני רוצה להמשיך בשיתוף פעולה עם יהדות התורה", אמר למקורביו. מנגד, נמסר מלשכתו של סגן השר ליצמן: "עמדתו של סגן השר ידועה ולא השתנתה. סגן השר נגד העתקת הקברים. בימים הקרובים הוא יבקש לכנס את סיעת יהדות התורה ולהחליט יחד כיצד לנהוג". יצויין כי ליצמן ביקש בעבר להתפטר על רקע המשבר.

 

בהודעת לשכת נתניהו נאמר כי השיקולים המרכזיים מאחורי קבלת ההחלטה הם כי תהיה עדיפות למיגון תת קרקעי על פני מיגון עילי; היותו של האתר המקורי קרוב יותר לבית החולים, אפשרות לחיבורו של האתר המקורי מתחת לקרקע לבניין בית החולים; זמינותו של האתר המקורי לבנייה באופן מהיר יותר, בשל השגת כל ההיתרים הנדרשים; חיסכון בעלויות הבנייה ואפשרות להקמה מיידית של מחלקת הילדים שתוכננה בצמוד אליו.

 

נתניהו קיבל את המנדט להכריע

הנושא עלה אתמול בישיבת הממשלה, ואז קיבל נתניהו מידי השרים את המנדט לקבל החלטה. הנושא הוכנס לסדר יומה של ישיבת הממשלה כמעט ברגע האחרון, בצל עבודתה של "ועדת גבאי" שבוחנת את הנושא מחדש.  

 

מנכ"ל משרד רה"מ, אייל גבאי, אמר ל-ynet עוד לפני ישיבת הממשלה אתמול: "נדאג להעביר את הקברים בכבוד. הכוונה העקרונית, אם אכן אין מדובר בקברים יהודיים - היא לבנות את המיון במקום המיועד".

  

לפני שלושה שבועות בדיוק החליטו השרים ברוב של 11 מול 10 מתנגדים,

ובצל לחץ מצד גורמים חרדים וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, על העתקת אתר הבנייה החדש, בשל קברים עתיקים שנתגלו - שטרם הוברר סופית האם קבורים בהם יהודים.

  

כזכור, ועדת גבאי הוקמה לאחר יממה של לחץ ציבורי ותקשורתי על לשכת ראש הממשלה. המנדט שניתן לו הוא לבחון יחד עם כל הגורמים המקצועיים את האפשרויות להקמת חדר המיון הממוגן "באופן שלא יהיה שום סיכון לחיי אדם", לשון ההודעה מטעמו של נתניהו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר המריבה בברזילי
צילום: צפריר אביוב
נתניהו. עוד התקפלות
צילום: רויטרס
ליצמן. משבר פוליטי?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים