שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מעשנים בכיף מול הים? קחו קונוס כחול

עמותת "ארץ ללא בדל" ועיריית תל-אביב יפו מזמינים את הרוחצים בחוף לקחת מאפרה אישית ולא להשליך את הבדלים בחול. העמותה: "אנחנו לא נגד עישון - אלא בעד שמירה על סביבה נקייה מבדלים"

למעט זפת ומדוזות - בדלים הם כנראה המטרד המעצבן ביותר שפוגשים בחוף הים. הם לא נדבקים ולא צורבים אבל הם מקיפים אותנו מכל עבר. נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה הכנסת את היד לחול הרך והחמים ולא מצאתם שם בדל שרוף ומעוך עם שאריות שפתון.

 

בחופי תל-אביב ינסו בעונת הרחצה הקרובה, שנפתחת מחר (חמישי) להילחם בתופעה בעזרת קונוס כחול. עמותת "ארץ ללא בדל" רתמה את עיריית תל-אביב יפו ותציב בכניסה לחופים מאפרות אישיות בצורת קונוס. שלושה חופים נבחרו לארץ את המהלך הניסיוני שאם יעלה יפה יתפרש על שאר החופים. בינתיים תמצאו את הקונוסים הכחולים בחוף מציצים, חוף הילטון וחוף הצוק - שהבוקר אגב, הותר שוב לרחצה לאחר זיהום שפקד אותו בחמשת הימים האחרונים.

 

בכל אחד מהחופים הללו יוצבו שני מתקנים עם 50 קונוסים בכל מתקן, והרוחצים מוזמנים לקחת אותם עימם, להשתמש ולהחזירם בתום השימוש למתקן - אחרי שרוקנו אותם כמובן בפח. .

 

"את הרעיון להצבת המתקנים שאבנו מפעילות דומה שנערכה בספרד, ואנחנו מאמינים כי גם בארץ יזכה הרעיון לאהדה וחשוב מכך יביא לצמצום של זריקת הבדלים בחופים", הסביר יאיר וולוביץ, ממייסדי העמותה.  

 

לדבריו, בדלי סיגריות הם כיום הלכלוך הנפוץ ביותר ברחובות ובחופים. ההערכה היא שבישראל לבדה מושלכים (מחוץ לפחים) כשישה מיליון בדלים מדי שנה. לא מדובר רק בליכלוך לא אסתטי - הבדלים עשויים מצלולוזה - חומר שמתכלה רק כעבור 15 שנה לערך.

 

"מטרת הפעילות היא לעורר מודעות בקרב הציבור בישראל, ולהביא לצמצום השלכת הבדלים, והגברת האחריות האישית של המלכלך. הנזקים הנגרמים מבדלי סיגריות רבים ובינהם סכנת בליעה של ילדים או חיות, הרעלת מקורות המים, סכנת שריפות והפסדים כלכליים ישירים (ניקיון) ועקיפים (תיירות).

 

בעמותה מדגישים כי הם אינם נגד עישון - אלא בעד שמירה על סביבה נקייה מבדלים. "בראיונות שערכנו טענו מעשנים כי יפסיקו להשליך בדלים אם ימצאו מאפרות בקרבת מקום, לכן יש חשיבות רבה לזמינות של מאפרות נגישות לציבור המעשנים", אמר וולוביץ. הוא וחבריו משוכנעים שהעלאת המודעות לנזקי הליכלוך תשפיע באופן ישיר על מספר הבדלים בהם אנו נתקלים מחוץ לפחים. 

 

יצויין כי השבוע גזר בית משפט קנס של 2,000 ש"ח על נהג שהשליך בדל סיגריה מרכב נוסע. הוא העדיף להישפט ולא לשלם את הקנס הישיר של 250 ש"ח שרשם לו נאמן ניקיון.

  

"עיריית תל-אביב יוצאת במהלך ראשוני מסוגו ומקווה שיהווה דוגמא והשראה לשאר העיריות בישראל", אמר אבי ליכט, מנהל אגף החופים בעירייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאפרה אישית. השתמשו והחזירו
צילום: ענבל טנמבאום
מומלצים