שתף קטע נבחר

לופוליאנסקי מכוון לאולמרט: "ראש העיר קובע"

ראש העיר ירושלים לשעבר, החשוד בקבלת שוחד של מיליוני שקלים בפרשת הולילנד בתמורה לקידום הפרויקט, אמר כי בתקופה שכיהן כסגן ראש עיר תחת אהוד אולמרט - לא היתה לו אחריות לדבר: "ראש העיר הוא המחליט. זאת האמת"

מכוון לראש הפירמידה. ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, מטיל את האחריות בפרשת הולילנד על קודמו בתפקיד, אהוד אולמרט. בראיון לערוץ 10 אמר היום (ד') לופוליאנסקי, שנעצר בחשד לקבלת שוחד של כשלושה מיליון שקלים מיזמי הפרויקט, כי "ראש העיר הוא המחליט, הוא הקובע, הוא המנווט".  

לופוליאנסקי כיהן כסגנו של אולמרט בעירייה בין 1993 ל-2003, ואחר כך כראש העיר בין 2003 ל-2008. על-פי החשד, בתקופה זאת פעל לזירוז דיון ואישור תוכנית בניין העיר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לדחיית שמיעת קרוב ל-1,000 התנגדויות ולמניעת הנמכת גובה הבניינים בשתי קומות.

 

לטענת לופוליאנסקי, בתקופה שכיהן כסגן ראש העיר, האחריות נפלה בחלקו של אולמרט. "סגן ראש העיר, אין לו אחריות. זאת אומרת זה פלוסים ומינוסים. אין אחריות . זה שום דבר. זה תואר רק כדי לדאוג לזה, לסדר לזה, שיהיה נחמד". לדבריו, "ראש העיר הוא המחליט. זאת האמת".

 

על רקע דבריו של לופוליאנסקי, אמרו ל-ynet גורמים המעורים בחקירה כי "כי פרויקט הולילנד במתכונתו הנוכחית אמנם אושר בתקופת אולמרט, אולם כל השינויים בפרויקט בוצעו בזמן שלופוליאנסקי כיהן כראש עיר".

 

אולמרט ישוב הלילה לארץ, לאחר שהחליט לקצר את שהותו באירופה. יועץ התקשורת שלו, אמיר דן, הודיע כי קיבל את החלטתו למרות שהוא מכחיש כל קשר למעורבות בפרשה. "הוא הצהיר באופן ברור כבר לפני שבוע שיגיע לכל חקירה, אם יידרש לכך". עוד מסר דן, כי "כולנו כבר ראינו כיצד כותרות גדולות ונחרצות בתחילתה של חקירה משתנות מקצה לקצה לאחר זמן, כאשר העובדות האמיתיות מתחילות להתברר".

 

"השחיתות מקעקעת את כל היסודות"

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, התייחס הערב לפרשה - וכינה אותה "מדאיגה ורחבת היקף, שעוסקת בשורה של חשדות חמורים ביותר". בדברים שנשא באוניברסיטת תל-אביב, אמר כהן: "התרגלנו בעבר לגלגל את צמד המילים 'שחיתות ציבורית', אך כדאי שכולם ייזכרו היטב כי מדובר בשימוש לרעה של עובד ציבור בכוח שהופקד בידיו, במטרה להפיק רווח אישי".

 

כהן הוסיף ואמר כי "אם חושבים לעומק על משמעות השחיתות ועל השפעתה עלינו, קיימת הסכמה גורפת שהיא מקעקעת את כל היסודות שעליהם ניצבת מדינת חוק. מתוך כך ניתן להבין את האחריות האדירה המונחת על כתפיה של היחידה הארצית לחקירות הונאה".

 

המפכ"ל אף הדף את הביקורת מצד גורמים שונים על תפקוד החוקרים, ואמר כי "יחידה זו מנהלת כל פרשה בזהירות, בקפדנות, במקצועיות ומתוך מודעות גבוה למשמעוית הרחבות ביותר. אלו המטילים דופי בטוהר פעילותה של המשטרה וברצינות עבודתה, עדיף היה לו היו נזהרים יותר בלשונם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לופוליאנסקי. אצבע מאשימה
צילום: אבי מועלם
המפכ"ל דודי כהן. מודאג
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. יחזור הלילה
צילום: ANGEL MARTINEZ
מומלצים