שתף קטע נבחר

יועץ לאובמה חגג 62 לישראל: "קשר בל ינותק"

שגרירות ישראל בוושינגטון קיימה טקס לרגל יום העצמאות בהשתתפות כאלף איש. את הממשל ייצג היועץ הבכיר דייוויד אקסלרוד, שביקש להבהיר: "המחויבות שלנו לביטחון ישראל זו לא סיסמה". לדבריו, פיתרון שתי המדינות הוא אינטרס של כולם

דייוויד אקסלרוד, יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית, השתתף הלילה (ה') בטקס שקיימה שגרירות ישראל בוושינגטון לרגל יום העצמאות ה-62, והבהיר כי ברק אובמה מחוייב לישראל כבת ברית.

 

"אל תבלבלו בין אי-הסכמות על מדיניות לבין הקשר שהוא בל ינותק", הצהיר אקסלרוד, שייצג את הממשל האמריקני באירוע, על רקע המשבר ביחסים. "המחויבות שלנו לביטחון ישראל זו לא סיסמה. אנחנו דואגים לשמירה על היתרון האיכותי של ישראל, פועלים למנוע דה-לגיטימציה של ישראל ולמנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".  


החגיגות בוושינגטון (צילום: Shmulik Almany)

 

אקסלרוד אמר כי פיתרון של שתי מדינות הוא אינטרס של ישראל, ארה"ב והפלסטינים. "בלי זה, יהיה קשה

לישראל להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית". הוא אף סיפר על הקשר של משפחתו למדינה ועל שישה ביקורים שערך עם ילדיו בארץ הקודש. "אני גאה לייצג כאן את הנשיא אובמה", הבהיר.

 

הטקס הוקדם בכמה ימים בגלל ביקורו המתוכנן של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון לרגל פסגת הביטחון הגרעיני. אולם בסופו של דבר נתניהו החליט שלא להגיע לפסגה, והיה כבר מאוחד מדי לדחות את האירוע לתאריך קרוב יותר ליום העצמאות שיחול רק בשבוע הבא.

 

לאירוע הגיעו כאלף בני אדם, ביניהם מנהיגים יהודים רבים, עשרות חברי קונגרס ומנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, סטנלי הוייר.

 

שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, דיבר על הברית ההיסטורית בין שתי המדינות וסיפר על קיבוצים שהקימו

בישראל עולים אמריקנים. הוא ציין כי מפעל של קיבוץ סאסא, שהוקם על-ידי עולים מארה"ב, מייצר כעת שיריוניות שמגנות על אנשי הצבא האמריקני מפני מטעני צד בעיראק ובאפגניסטן.

 

"אנחנו חולקים עם ארה"ב את החזון של מדינה יהודית בגבולות בטוחים, שחיה לצד מדינה פלסטינית יציבה ולא אלימה", אמר השגריר, "ממשלת ישראל מחויבת עמוקות לפעול יחד עם הנשיא אובמה לממש את החזון".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אקסלרוד. סיפר על ביקוריו בישראל
צילום: CNN
מייקל אורן. "חזון משותף"
צילום: AP
מומלצים