שתף קטע נבחר

המסמכים שבלב "הולילנד": כך עבדה השיטה

"המאכער", שקידם את אישור פרויקט הולילנד, תיאר בטיוטת כתב תביעה שלא הגיש בסופו של דבר לבית המשפט, כיצד עבדה מערכת השוחד בפרויקט הגדול בירושלים. "ידיעות אחרונות" חשף כמה מהניירות עם סכומי העתק

תנועות הכספים ש"שימנו" את הבכירים. איש עסקים שהיה "המאכער" שאחראי לאישור פרויקט "הולילנד" תיאר בטיוטת כתב התביעה כיצד תמורת תשלום שוחד של מיליוני דולרים הוא השיג אישורים לבניית פרוייקט המגורים.

 

"ידיעות אחרונות" חשף הבוקר (יום ה') את התיעוד כפי שהציג אותו אדם, ובו נטען בין היתר כי אישיות בכירה ביותר קיבלה 3.5 מיליון שקלים בתמורה לקידום הפרויקט.

 

פרשת הולילנד - ההתפתחויות האחרונות:


מתוך מסמך העברות הכספים לכאורה ללופוליאנסקי

 

טיוטת כתב התביעה, שלא הוגש לבית המשפט, מתאר תהליך שבו הפכו 120 דונמים, שהלל צ'רני היה זכאי לבנות עליהם כ-12 אלף

מ"ר לצורך הקמת מלונות, לשטחי בניה מאושרים לדיור ולמסחר של כ-320 אלף מ"ר - כלומר יותר מפי 25.

 

ה"מאכער" סקר בטיוטת כתב התביעה את ההישגים שהצליח לטענתו להביא בזכות קשריו וכישוריו - בתוספת חופן דולרים. לדבריו, היטל ההשבחה שהוטל על צ'רני בתמורה לבנייה במתחם הוקטן מ-57 מיליון דולר ל-19 מיליון דולר בלבד. "היטל הפיתוח" הופחת לדבריו ב-15 מיליון דולר.

 

אותו תובע השיג לטענתו לא רק הישגים בתחום הפחתת המסים, אלא

גם הטבות שפוגעות משמעותית באיכות חייהם ובנוחיותם של הדיירים במתחם הולילנד, וכל מי שמשתמש בתשתיות באזור. אחת מהן היא הקטנת הגשר המחבר בין דרך בגין למתחם. הרשויות דרשו גשר באורך 250 מטר ובו שני מסלולים, בסוף הוחלט להקים גשר עם מסלול אחד, שאורכו 95 מטר. התובע, לטענתו, הצליח לשכנע את הוועדה המקומית לוותר על הקמת חניון תת-קרקעי שבו 140 מקומות חניה ולהסתפק בחניון עילי עם 70 מקומות בלבד. 

 

הפרטים המלאים - והמסמכים - מתפרסמים הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולם ל-א"א. ספח אחד הצ'קים
פרויקט הולילנד. הכביש התקצר והתכווץ
צילום: רויטרס
צ'רני. "12 אלף מ"ר הפכו ל-320"
צילום: עופר עמרם
מומלצים