שתף קטע נבחר

אולמרט חזר: בפרקליטות מתלבטים על המשפט

ל-ynet נודע כי הפרקליטות הקימה צוות משולב שיבחן את ההחלטות בפרשת הולילנד, שבה מעורבים גם עדים במשפטו של ראש הממשלה לשעבר. גורם בכיר הסביר כי התביעה תיאלץ להכריע אם להגיש נגדם כתבי אישום מוקדם מהרגיל

בפרקליטות המתינו הלילה (יום ה') לנחיתתו של אהוד אולמרט, ששב לישראל מביקור באירופה, שם שהה בזמן התפוצצות פרשת הולילנד. לאחר שנחת בארץ מיהר ראש הממשלה לשעבר לביתו שבמוצא. בזמן שחקירת פרשת השוחד רק הולכת ומסתעפת, בוחנים כעת בפרקליטות האם החשדות נגד מקורביו, ובראשם עו"ד אורי מסר, עשויים להשפיע על משפטם המתנהל של אולמרט עצמו ושל ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן.


אולמרט בסופר קלאסיקו הספרדי, בזמן החקירה (צילום: אנחל מרטינס) 

 

ל-ynet נודע כי בתביעה הוקם צוות מיוחד בשיתוף פרקליטות מיסוי וכלכלה והמחלקה הכלכלית, שאליו יצטרפו נציגים מפרקליטות מחוז ירושלים. בראשות אותו צוות משולב עומד פרקליט המדינה, משה לדור, המתעדכן מדי יום בהתקדמות החקירה.

 

מעצרו של עו"ד מסר, מקורבו של אולמרט, מפזר חוסר ודאות סביב השפעת הדבר על עדותו המתוכננת במשפטם של ראש הממשלה לשעבר וזקן. "הפרקליטות לא יכולה לגבות ממסר עדות בלי להעביר להגנה את הודעותיו מהמשטרה בפרשת הולילנד. לכן יש לבחון ביסודיות באיזה שלב לעשות זאת, כדי שיהיה אפשר להעביר לצוות ההגנה את הודעותיו", אמר ל-ynet גורם בכיר המעורב בחקירה. "זו הסיבה שהפרקליטות תצטרך להחליט מוקדם מהרגיל אם להגיש כתבי אישום בפרשת הולילנד או לא".

 

רק לפני כשבוע קיבלו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים את הבקשה שהגיש פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, להפוך את סדר הדיונים במשפט, ולפתוח אותו בפרשת ראשונטורס. הסיבה לכך היא מעורבותם של עדים שאמורים למסור את גרסתם במשפט, ששמם נקשר גם בפרשת הולילנד. אליהם מצטרפת אותה אישיות ממלכתית בכירה המעורבת גם היא בשתי הפרשות.

 

בפרקליטות הדגישו כי חקירת פרשת הולילנד נמצאת עדיין בראשיתה וטרם הוכרע אם להגיש כתבי אישום נגד המעורבים בה, אך במקרה שבו יוחלט לעשות זאת - יצטרך צוות התביעה לקבל החלטה אם לתקן את כתב האישום במשפט או להגיש חדש נגד מי מהמעורבים בפרשה.

 

בזכות השינוי בסדר הפרשות בדיון, זכתה הפרקליטות בתוספת זמן נכבדת של כמה חודשים, שלאחריהם צופים שם כי תמונת המצב בשאלת כתבי האישום תתבהר, כמו גם ההחלטה אם לתקן את אלה שכבר הוגשו במשפטו של אולמרט.

 

"כפי הנראה כרגע, תוגש טיוטה של חוות דעת מטעם הפרקליטות רק בעוד זמן רב", אמר הגורם.

"זו הסיבה שהדבר תלוי בהתקדמות משפטם של אולמרט וזקן, כי רק אז ידעו בפרקליטות אם להגיש כתב אישום מתוקן או חדש. זה קשור גם בעומק הפגיעה בהגנת הנאשמים".

 

כדי לתקן את כתב האישום תצטרך הפרקליטות לקבל את אישורו של בית המשפט, ועל כן נערכים שם לתרחיש שבו יוחלט להעמיד לדין את החשודים בפרשת הולילנד במקביל להתקמות שלב ההוכחות בפרשות מרכז ההשקעות וטלנסקי. אותו תרחיש עלול להקשות על בית המשפט לאפשר לפרקליטות לתקן את סעיפי האישום נגד אולמרט וזקן, ועל כן גוברים הסיכויים שיוגשו נגדם כתבי אישום חדשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרוייקט הולילנד
צילום: נועם מושקוביץ
במעצר. המקורב לשעבר אורי מסר
צילום: דודו אזולאי
מומלצים