שתף קטע נבחר

"אובמה אמר שילחץ על ישראל גם במחיר פוליטי"

"א-שרק אל-אווסט" מצטט מקורות ישראלים בפריז, ששמעו כי הנשיא האמריקני אמר בפגישתו עם ניקולא סרקוזי שאין בכוונתו לסגת מהלחץ על ישראל - גם אם זה יפגע בו בבחירות לקונגרס

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודיע לעמיתו הצרפתי, ניקולא סרקוזי, כי בכוונתו להמשיך ולהפעיל לחצים על ממשלת ישראל כדי לחדש את המשא ומתן לשלום עם הפלסטינים - גם אם הדבר יעלה לו בהפסד חלקי בבחירות לקונגרס בנובמבר. כך טענו מקורות ישראלים בפריז, שצוטטו בעיתון הערבי הלונדוני "א-שרק אל אווסט". נשיא המדינה, שמעון פרס, שהה השבוע בבירת צרפת.

 

אותם המקורות ציטטו דיפלומט מערבי שאמר כי חילופי הדברים הללו בין אובמה לסרקוזי התרחשו בזמן פגישת השניים בשולי פסגת הגרעין בוושינגטון, בראשית השבוע. עוד נמסר כי שני המנהיגים שוחחו ארוכות על הקיפאון במשא ומתן לשלום, וכי סרקוזי אמר שאינו מבין את הסיבות להמשך הסכסוך בין הפלסטינים לישראלים - במיוחד לאחר שעמדות שני הצדדים התקרבו בשנים האחרונות באופן ניכר.

 

על פי הדיווח, אובמה וסרקוזי הסכימו כי העמדה הישראלית היא הסיבה לטירפוד תהליך השלום. בנקודה זו אמר אובמה כי הוא נחוש להשקיע את כל מאמציו כדי להתניע את המשא ומתן.

 

המקורות הישראלים שצוטטו ציינו כי אובמה דיבר על עמדת חוגי האופוזיציה בארה"ב, המעודדים את ישראל לדחות זאת, וכן על מאמציהם של גורמים המנסים להפעיל לחץ על הבית הלבן ועל חברי קונגרס דמוקרטים באמצעות ידידי ישראל בארה"ב - ולרמוז כי הפעלת לחץ אמריקני על ממשלת ישראל עלולה לעלות בהישגים בבחירות.

 

ב"א-שרק אל-אווסט" הובהר מפי המקורות כי אובמה נחוש להמשיך במאמציו לחדש את המשא ומתן, יהיה המחיר אשר יהיה.

 "אני וכל הממסד האמריקני וכן כל ידידי ישראל בעולם, משוכנעים כי השלום הוא אינטרס ישראלי ופלסטיני. אולם זהו גם אינטרס של הביטחון האמריקני ושל העולם החופשי", הוא אמר בשיחה עם סרקוזי, כפי שנטען.

 

לאחרונה נשמעים יותר ויותר קולות בוושינגטון הקוראים לאובמה להפשיר את היחס הקריר לישראל ולראש הממשלה בנימין נתניהו. אחרי מכתב של 333 צירים בבית הנבחרים, השבוע שלחו 76 סנאטורים (מתוך 100) מכתב למזכירת המדינה הילרי קלינטון, והדגישו ש"את חילוקי הדעות יש לפתור בצורה ידידותית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. מה הוא אמר?
צילום: AFP
סרקוזי ופרס, השבוע בפריז
צילום: AP
מומלצים