שתף קטע נבחר

יום הזיכרון גרסת נטורי קרתא: דגל ישראל הוצת

חברי הפלג החרדי-קיצוני התעמתו עם שוטרים בזמן צפירת הדומיה והניפו שלטים בגנות המדינה בירושלים. אחד מהם נעצר. בתל-אביב בחרה קבוצת חרדים לערוך חגיגה בפארק הירקון

בזמן שברחבת הכותל המערבי נערך טקס הזיכרון לחללי צה"ל ואזרחי המדינה התייחדו עם זכר הנופלים, בחרו לא הרחק משם חברי קבוצת "נטורי קרתא" לנצל דווקא את המועד הרגיש כדי להבליט שוב את יחסם העוין למדינה. כ-150 מהם התפרעו הערב (יום א') בכיכר השבת בירושלים והניפו שלטים בגנות מדינת ישראל. אחד מהם אף הצית את דגל המדינה - ונעצר.

 

אל קבוצת המפגינים הצטרף בלש משטרה שהיה מחופש לחרדי, והוא שהבחין בחשוד כשהצית את הדגל. "הוא הזדהה כשוטר ועצר את המפגין יחד עם שוטר נוסף שהיה במקום", אמרו ל-ynet גורמים במשטרה.


ההפגנה בירושלים. התרסה בוטה (צילום: סוכנות הידיעות חדשות 24)

 

חרדי תושב האזור סיפר כי הפגנות "נטורי קרתא" השנה נשאו אופי חריף יותר מאלה שקיימו חברי הקבוצה בימי הזיכרון בשנים עברו. "הם קראו קריאות בגנות ישראל וכתבו בשלטים כי 'יהודים אינם ציונים'. גם כשנשמעה הצפירה הם המשיכו במהומות". עם זאת, ציין האיש כי התנהגותם של חברי הקבוצה, הנחשבת לפלג קיצוני במיוחד, אינה מקובלת על רבים מבין החרדים המתגוררים בסביבה, שלדבריו אף מנסים להוקיע אותם.

 

בתום עימותים בין המפגינים לבין שוטרים שהגיעו למקום, פוזרה ההפגנה מכיכר השבת. זמן קצר אחר כך החלו חברי "נטורי קרתא" להבעיר פחי אשפה ברחוב שבטי ישראל הסמוך, והביאו לחסימת התנועה בכביש. אירוע מתריס נוסף התרחש בתל-אביב, שם החליטה קבוצה של כ-20 חרדים לציין את ערב יום הזיכרון בחגיגת יום הולדתו של אחד מהם בפארק הירקון.

 

החברים של אחמדינג'אד והנייה

פועלם של חברי "נטורי קרתא" נגד ישראל נמשך כבר שנים ארוכות, אך הלך והחריף בתקופה האחרונה.

בחודש ינואר האחרון הגיעה לרצועת עזה קבוצה של ארבעה מחברי הפלג, אזרחי ארצות-הברית וקנדה, שהעבירו בה שבת בחברתם של אנשי חמאס. נציג הקבוצה, ישראל דויד וייס, אמר כי מטרת הביקור הייתה כדי להביע תמיכה בעם הפלסטיני.

 

אירוע יוצא דופן בחריגותו נרשם בדצמבר 2006, אז היו חברי משלחת "נטורי קרתא" אורחי כבוד בכנס להכחשת שואה שקיים בטהרן נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד. אחרי שהתחבקו עם מארחם, הודו הרבנים לאחמדינג'אד על "עמדותיו האמיצות נגד פשעי המשטר הציוני" ועל "תמיכתו ביהודים".

 

הם הדגישו כי הם "מסתייגים מפשעי הציונים בפלסטין הכבושה" והוסיפו כי "טבח היהודים במלחמת העולם השנייה שימש תירוץ לציונים ותומכיהם כדי להקים את מדינת ישראל".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברי "נטורי קרתא" בערב יום הזיכרון
צילום: סוכנות הידיעות "חדשות 24"
מומלצים