שתף קטע נבחר

צעדת מרזל בסילוואן: "יבעירו את העיר והמדינה"

אחרי כמה דחיות ובעקבות התייצבות המצב הבטחוני, אישרה המשטרה לקיים את צעדת פעילי הימין הקיצוני בכפר במזרח ירושלים ביום ראשון הקרוב. התושבים: "פרובוקציה זולה שנועדה להתגרות בתושבים". פעילי שמאל מתכננים הפגנת-נגד

מבעירים את ירושלים? פעילי תנועת הימין הקיצונית "ארץ ישראל שלנו", בהם ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, צפויים לצעוד ביום ראשון הקרוב בכפר סילוואן במזרח ירושלים. את הצעדה, שנדחתה מספר פעמים מאז אישורה העקרוני בחודש שעבר בשל החשש להתחדשות המהומות בירושלים, אישרו לבסוף במשטרת המחוז, לנוכח התייצבות המצב הביטחוני.

 

בקרב התושבים וארגוני השמאל רותחים על ההחלטה. "גם אם לפי החוק מותר לעשות צעדה, מדובר בפרובוקציה מסוכנת שנועדה להתסיס", אמרה ל-ynet חגית עופרן, רכזת מעקב התנחלויות בשלום עכשיו. "מטרתה להפוך את ירושלים לחברון שבה קומץ יהודים קיצוניים משליט את מרותו בכוחנות על האוכלוסייה המקומית".


שכונת אל-בוסתן, בה מבנים רבים מועמדים להריסה (צילום: נועם מושקוביץ)

  

עו"ד זיאד קעואר, המייצג את תושבי שכונת אל-בוסתאן בכפר סילוואן, השיב לטענות לגבי בנייה בלתי חוקית בכפר, עליהן מבקשים הצועדים למחות: "מי שעושה מעשים לא חוקיים זה ועדות התכנון, שלא נותנות ברירה ואפשרות לתושב הפלסטיני להקים בית בהיתר, ומאלצים אותו לחיות ולחלום על הדחפורים שמגיעים בבוקר. הוועדות מונעות מאיתננו אורח חיים תקין בגלל שיקולים פוליטיים, קיצוניים ולא ענייניים".

 

גם הוא חושש שהצעדה תוביל להתלקחות. "זה מעשה פרובוקציה זול שנועד להתגרות בתושבים הערבים ותו לא. מה הטעם ללכת בסילוואן? לעורר ריב ומדון. אני מקווה שזה יעבור בשקט אבל יש קיצוניים בשני הצדדים וחבל שהמשטרה נותנת יד לקיצוניים האלה. הביקור הזה רק יוסיף שמן למדורה בעיר הזו. ראש העיר בוודאי צריך להמליץ לגורמים הרלוונטיים לא לאשר ביקור כזה - שיכול להבעיר את העיר והמדינה כולה".

 

התבקשו לא לצעוד עם נשק

על-פי האישור שסיפקה המשטרה, יצעדו פעילי הימין מחניון גבעתי עד למרכז הכפר. פעילי הימין טענו כי הצעדה בכפר השילוח היא תחילתו של המאבק למען שוויון החוק בירושלים. "אנו מצפים שאותם אבירי שלטון החוק שפועלים למען אטימתו של בית יהונתן, יצעדו איתנו וידרשו את אכיפת שלטון החוק והריסת כ-216 הבתים הבלתי חוקיים של הערבים בכפר", אמר בן גביר.

 

המשטרה הגבילה את מספר המשתתפים בצעדה לכ-70 איש, ופעילי הימין התבקשו שלא לצעוד עם כלי נשק. הצעדה תיערך במסלול שאורכו כ-700 מטר, והוקצה לה פרק זמן של שעה.

 

בן גביר טוען כי הפעילים לא יניחו ל"בדיקת" הכפר עד שהרשויות יישמעו לפסיקות בית המשפט ויממשו את צווי ההריסה: "נחזור לכפר פעם אחר פעם, נצלם, נתעד, נגיש עתירות לבית המשפט העליון, ננהל מאבק ציבורי עד שמדינת ישראל תוכיח שהיא בעל הבית בירושלים, ולא תקיים הפליה פסולה וגזענית ותאכוף את החוק רק נגד יהודים".

 

בתוך כך, הודיעו פעילי השמאל המרכזים את המאבק נגד ההתנחלות

בשכונת שייח ג'ראח, כי יגיעו גם הם לסילוואן ביום ראשון, כדי לערוך הפגנת נגד. "אנחנו מקווים שצעדתם של הכהניסטים בסילוואן תעורר מודעות למצוקתם של תושבי השכונה הפלסטינים, הנתונים לאלימות בלתי פוסקת מצדם של המתנחלים בשכונה ולהתעמרות מצד הרשויות", נמסר. "נבוא כדי לעמוד לצדם של התושבים בזמן הפרובוקציה, ולוודא שמשטרת ישראל מגינה על התושבים הפלסטינים מהבריונים של כהנא, על פי המתחייב בחוק".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נחזור לכפר פעם אחר פעם". בן גביר
צילום: דודי ועקנין
סילוואן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים