שתף קטע נבחר

בעל צלחת לוויין: "גם לי מגיע מונדיאל ב-HD"

רשות השידור מכרה ל-yes את שידורי המונדיאל ב-HD בתנאי שהערוץ בו ישודרו יהיה בחינם. בעל צלחת לוויין מבקש מרשות השידור לדרוש מ-yes להסיר את הקידוד מהערוץ, כך שגם מחזיקי צלחות הלוויין יוכלו לקלוט אותו. "לא יתכן שימכרו שירותים שכולנו משלמים עליהם אגרה לחברות מסחריות - והן יצפינו אותם". הרשות: "דרישת הפונה אינה ניתנת לביצוע"

בעל צלחת לוויין מבקש מרשות השידור, שמכרה ל-yes את שידורי המונדיאל ב-HD (חדות גבוהה): דִרשו מ-yes לפתוח את הערוץ המיוחד שישדר את המשחקים ב-HD גם לבעלי צלחת לוויין שאינם מנויי yes. 

 

yes קנתה מרשות השידור את הזכויות לשידור משחקי המונדיאל ב-HD, בתנאי שתשדרם בלי תשלום למנוייה. צרכנים שהתקינו צלחת לוויין ויש באפשרותם לקלוט שידורי HD, לא יוכלו לקלוט את השידורים הספציפיים הללו, כי הערוץ בו ישודרו המשחקים יהיה ערוץ מקודד. yes בדרך כלל מקודדת את שידוריה כדי למנוע "גניבת שידור", אבל כאן, לטענת הצרכן, מדובר בשירות שמגיע לכולם.

 

 

"הרי זה עניין עקרוני", הוא מדגיש. "לא יתכן שברשות השידור ימכרו שירותים שכולנו משלמים עליהם אגרה לחברות מסחריות, והן יצפינו אותם. אם לרשות השידור היתה יכולת לשדר ב-HD: כולם היו יכולים לצפות בשידורים ב-HD. לכן, כל מי שיש לו צלחת - יש לו זכות לראות את השידור ב-HD".

 

שידור ציבורי או שידור פרטי?

ואכן, גם השנה, למרות ששידורי המונדיאל "פתוחים לכל" - השיוויון לא ישרור בהם. רשות השידור אמנם תשדר את כל המשחקים בערוץ 1 באיכות שידור רגילה (למעט 8 משחקים משמינית הגמר שישודרו בערוץ 2), אבל כיוון שהיא עדיין לא יכולה להעביר שידור ב-HD (למרות שממירי ה-dtt שקולטים 4 ערוצים ונמכרים לציבור בהחלט יכולים לקלוט שידורים כאלה), היא חתמה על חוזה עם חברת yes ששידורי ה-HD יעברו דרכה. השידורים ב-HD ישודרו באפיק 511 וגם מי שאינו מחזיק בממיר yesMaxTotal ובמקלט טלוויזיה מתאים - יוכל לראותם בערוץ באיכות רגילה.

 

רשות השידור אף נמצאת כעת במו"מ עם HOT כך שגם לקוחות הכבלים יוכלו לצפות במשחקים ב-HD. כלומר, שידורי המונדיאל ב-HD יהיו פתוחים בחינם -  לכל מי שיכול לקלוט אותם. הבעיה עליה מצביע הצרכן: מי שמחזיק צלחת לוויין, ויש לא מעט כאלה בארץ, יכול בהחלט לקלוט את שידורי ה-HD הלא מקודדים של yes באמצעות הלוויין עמוס. אבל נמנעת ממנו הקליטה בגלל הקידוד.

 

צרכן אחר קובל נגד "עידוד ההצטרפות ל-yes ו-HOT" והאפליה בין מי שיש לו כסף לרכוש מנוי לחברות הרב ערוצים וכסף לרכוש ממיר ומכשיר טלוויזיה בטכנולוגיית HD ובין מי שאין לו: "המדינה מקדמת את רפורמת עידן (ממירי dtt), ומנגד, גוף אחר שלה, פוגע במוטיבציה להיענות לרפורמה בכך שהוא לא מאפשר למי שנענה לה, ליהנות משידור HD. אני בטוח שיש לפחות אותה כמות של בעלי ממירי dtt כמו בעלי צלחת פרטית, אולי אף יותר. חמור מכך, המדינה למעשה עוזרת לחברות הרב הערוציות, ובעצם מעודדת הצטרפות אליהן והגדלת רווחיהן - וכל זאת בעזרת כספי הציבור שמחויב לשלם אגרה. זו פשוט שערורייה שאין דומה לה. הרי כעת, רק מי שכבר יש לו ממיר HD, יוכל להנות מהשידור, ואלו לא הרוב". 

 

צרכנית אחרת התלוננה ל-ynet: "שוב יש אפליה בין מי שיש לו לבין מי שיש לו בשירותי המונדיאל. קניתי ממיר dtt ויש ביכולתו לקלוט שידור HD אז למה רק מנויי הלוויין יקלטו את השידורים הטובים יותר? האם עלי לעשות מנוי במאות שקלים בשנה כדי לצפות במונדיאל באיכות השווה לזו בה צופה השכן העשיר שלי? איפה השידור הציבורי שהרשות כה מהללת אותו"?

 

מרשות השידור מסרו בתגובה: "1. משחקי המונדיאל ישודרו ללא כל תשלום לכל אזרחי ישראל, באמצעות הערוץ הראשון, הניתן לקליטה הן באמצעות אנטנות קרקעיות, הן בצלחת לוויין, הן ב-dtt והן באמצעות חברות הכבלים והלוויין.

 

"2. בנוסף, פנתה הרשות לחברות הכבלים והלוויין, שהן היחידות המציעות כיום שידורים בפורמט HD, בהצעה לאפשר למנויים לצפות בשידורי המונדיאל של הערוץ הראשון בפורמט HD, וזאת מבלי שיוכלו לגבות תשלום נוסף מהמנוי בגין שידור הערוץ, ואף נחתם הסכם עם חברת yes בנושא.

 

"3. דרישת הפונה אינה ניתנת לביצוע, ובידי רשות השידור אין אפשרות טכנית, או כלכלית לשדר ערוץ HD נפרד באמצעות לוויין לא מקודד, לכן פלטפורמת הכבלים והלוויין הן היחידות המתאימות לצפייה בפורמט זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מונדיאל לכולם. רשות השידור
מומלצים