שתף קטע נבחר

סרקוזי יציע חוק האוסר לבישת בורקה בצרפת

נשיא צרפת הכריז בשנה שעברה שפריט הלבוש, המכסה כמעט לחלוטין את פני האשה המוסלמית, אינו רצוי בארצו. בחודש הבא הוא יממש את הבטחתו כשממשלתו תגיש הצעת חוק לפרלמנט

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מתכוון להגיש הצעת חוק שתאסור על נשים לעטות ביגוד איסלאמי מסורתי המכסה את הפנים ואת הגוף. הממשלה בפריז הודיעה אחר הצהריים (ד') שההצעה תעלה לדיון בפרלמנט בחודש הבא.

 

דובר הממשלה, לוק שאטל, מסר כי סרקוזי הורה לממשלתו להגיש את החוק האוסר לעטות בורקה ב"כל מקום ציבורי". שאטל ציין כי ממשלת סרקוזי רואה בבורקה עלבון לנשים ודחייה מוחלטת של הערכים הצרפתיים.

 

מלחמתו של סרקוזי בבורקה נפתחה למעשה כבר ביוני אשתקד. בנאום מיוחד שנשא בפני הפרלמנט הצהיר הנשיא הצרפתי: "הבעיה עם הבורקה אינה דתית, אלא נוגעת לחופש האשה וכבודה. זהו אינו סמל דתי, זהו סמל של מרות ושל נחיתות. אני רוצה לומר בכל הרצינות הנדרשת שהבורקה אינה רצויה בצרפת".

 

לאחר הנאום הוחלט להקים ועדה פרלמנטית כדי לבדוק את הנושא, בטרם תועלה הצעת חוק. הוועדה המליצה לאסור לחלוטין לבישת בורקה במוסדות ציבוריים בצרפת - בבתי ספר, בבתי חולים, במשרדי ממשלה ובתחבורה הציבורית. זאת, בטענה שהוא מהווה פגיעה בחוקה ובערכיה של צרפת.

 

"לבישת הבורקה היא אתגר לרפובליקה שלנו. היא בלתי מקובלת ולכן עלינו לגנות מנהג זה", כתבה הוועדה שבה היו חברים 32 מחוקקים מכל קצוות הקשת הפוליטית בצרפת. חברי הפרלמנט סיכמו את הדו"ח שהגישו

בנושא בקביעה שלבישת הבורקה היא תופעה מתרחבת המאיימת על החילוניות של צרפת.

 

סקר שפורסם בתחילת השנה במגזין "לה פואה" הצביע על-כך שרוב הצרפתים תומכים באיסור על לבישת הבורקה בפרהסיה. 57 אחוזים מהנשאלים מארו שיש להוציא אל מחוץ לחוק את הבגד, המכסה כמעט לחלוטין את פני האשה המוסלמית, ואילו 37 אחוזים מתנגדים לאיסור. בצרפת חיים כ-3.5 מיליון מוסלמים, המהווים כשישה אחוזים מכלל האוכלוסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלבון לנשים. סרקוזי
צילום: רויטרס
נשים עם בורקה במרסיי (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים