שתף קטע נבחר

ארה"ב: "מאוכזבים מהצדדים - די לתירוצים"

היועץ לביטחון לאומי האמריקני, הגנרל ג'ים ג'ונס, טען בדברים שנשא בוושינגטון כי התהליך המדיני ינטרל את האיום האיראני. עם זאת ציין כי "הפתרון לא יכול להיכפות מבחוץ". הוא הוסיף כי "הקשר עם ישראל נצחי. יש לנו את אותם אויבים"

"אנחנו מאוכזבים שישראל והפלסטינים לא פתחו בשיחות ישירות. הגיע הזמן להפסיק עם התירוצים. המנהיגים צריכים להפגין אומץ מהסוג שהפגינו אנואר סאדאת , המלך חוסיין , ויצחק רבין " - כך אמר הלילה (יום ה') היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, הגנרל ג'ים ג'ונס.

  

בדברים שנשא במכון וושינגטון למזרח התיכון לציון 25 שנה להקמתו, ייצג ג'ונס את עמדתו של הנשיא אובמה, לפיה הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים ינטרל הן את איום הטרור והן את איום הגרעין האיראני.

 עם זאת, הוא ציין כי "פתרון שתי המדינות לשני העמים לא יכול להיכפות על הצדדים על ידי גורמים מבחוץ". הוא הוסיף כי "המצב הקיים לא יכול להימשך. הוא מחזק את הסרבנות בשני הצדדים, וסוגר את האפשרות של שתי המדינות לשני העמים".

 

הגנרל ג'ונס הרחיב בנושא האיראני ובנושא סוריה, ואמר כי "שלום בין ישראל לסוריה יכול לבצע מהפך במזרח התיכון. שלום ימנע מאיראן את היכולת להסית הדעת של הציבור במזרח התיכון מהנושא הגרעיני". ג'ונס הדגיש כי "הנשיא אובמה הבהיר שארצות הברית נחושה למנוע מאיראן נשק גרעיני".

 

"הקשר נצחי - יש לנו אותם אויבים"

באשר למתיחות המדינית בין ישראל לארצות הברית, ביקש ג'ונס להרגיע את הרוחות: "היו בעבר אי-הסכמות בין המדינות, אך תמיד פתרנו אותן. היחסים המיוחדים לא השתנו. זו לא מחויבות של המפלגה הדמוקרטית או הרפובליקנית, אלא מחויבות של כל ממשל, לפיו הקשר עם ישראל הוא נצחי".

 

לדבריו, לישראל ולארצות הברית ישנם "ערכים משותפים של חופש ודמוקרטיה, ויש להן אותם אויבים. האויבים שמאיימים על ישראל מאיימים גם על ארצות הברית.

 המחויבות של ארצות הברית לישראל היא מוחלטת. אין כל פער בכל הקשור לביטחון ישראל. הדבר מתבטא במחויבות האמריקנית ליתרון האיכותי של ישראל ובתמרונים משותפים של שתי המדינות".

 

עוד ציין היועץ לביטחון לאומי כי הסיוע אינו חד צדדי. לדבריו, "גם ישראל מסייעת לארצות הברית, בתחומי המודיעין וההתחדשות הטכנולוגית. יש לנו ידידות עמוקה עם עמיתינו במערכת הביטחון הישראלית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורא למנהיגים להפגין אומץ. היועץ לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס
צילום: AFP
"שלום יבצע מהפך באזור". חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים