שתף קטע נבחר

אובמה זועם על חוק נגד הגירה לא חוקית באריזונה

החוק החדש, עליו חתמה מושלת המדינה, מתיר למשטרה לעצור כל אדם שעשוי להיראות כמהגר לא חוקי. הנשיא אובמה: "החוק חותר תחת עקרונות בסיסיים של הוגנות"

מושלת מדינת אריזונה חתמה על חוק מחמיר נגד מהגרים לא-חוקיים, שמבקריו טוענים כי הוא מעודד אפליה משטרתית על רקע גזעי. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר כי החקיקה החדשה מונחית מטעמים לא נכונים והבטיח להילחם בה.

 

החוק אותו אישרה המושלת ג'אן ברואר מאפשר למשטרה לחקור ולעצור כל אדם במדינה שבדרום-מערב ארה"ב, במקרה של חשד כי הוא מהגר לא חוקי, גם אם אינו חשוד בביצוע פשע. בנוסף, כל אדם שעשוי להיראות כמהגר לא חוקי יידרש לשאת עמו מסמכים מזהים המוכיחים כי הוא אזרח, תושב או תייר.

 

"החוק הזה מחזק את גורמי אכיפת החוק, מספק ביטחון לתושבים והינו תוספת מבורכת לחוקי מדינת אריזונה", אמרה ברואר בטקס החתימה. "הוא מגן על כולנו. על כל אזרחי אריזונה וכל מי שנמצא כאן באופן חוקי". המושלת הכחישה שהחוק יוביל לאפליה משטרתית.

 

מתנגדי החוק טוענים כי אם שוטרים ידרשו מסמכים מאדם שהם חושדים בו כי הוא מהגר לא-חוקי, ויתברר כי הוא אזרח אמריקני, הם יפרו בכך את זכויותיו לפי החוקה האמריקנית. למרות שעבר את אישורה של המושלת, הקרב המשפטי על החוק עוד לא הסתיים וצפוי לעסוק בזכות החוקתית שלא להיעצר ללא סיבה נראית לעין.

 

אובמה, בצעד נדיר של התערבות נשיאותית בסוגיה פנים מדינתית, תיאר את החוק "מוטעה". הוא הורה לבכירים במשרד המשפטים לעקוב אחר המצב ולחקור את ההשלכות של החקיקה על זכויות האזרח של תושבי אריזונה. לדבריו, "החוק החדש חותר תחת עקרונות בסיסיים של הוגנות ואמון בין המשטרה לקהילה".

 

מושל המדינה השכנה ניו מכסיקו, ביל ריצ'רדסון, שמוצאו היספני, אמר לרשת CNN כי "מדובר בחקיקה מזעזעת, אך היא מוכיחה שתושבי אריזונה מכירים בכך שבארה"ב נדרשת רפורמה מקיפה בחוקי ההגירה". יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, כינתה את החוק "בלתי אחראי", וקראה גם היא לפעול למען חקיקה פדרלית בנושא ההגירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריזונה. גובלת במכסיקו
צילום: AFP
מומלצים