שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ארה"ב: זיהום חמור בגלל טביעת אסדת קידוח נפט

הפיצוץ אירע ביום שלישי שעבר וכעבור יומיים טבעה אסדת הקידוח, לא רחוק מחופי לואיזיאנה. 11 מתוך 126 הפועלים עדיין נעדרים ומעריכים שמתו. הבאר ממנה שאבו את הנפט נותרה פתוחה ובכל יום היא פולטת כאלף חביות נפט גולמי למימי מפרץ מקסיקו

בארצות הברית חוששים מנזק סביבתי חמור לאחר שאסדת קידוח נפט התפוצצה וטבעה בשבוע שעבר במפרץ מקסיקו, לא רחוק מחופי לואיזיאנה. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו 11 פועלים. בסוף השבוע התגלה כי באר הנפט שמעליה הותקנה האסדה דולפת נפט לאוקיינוס.

 

ביום שישי העריכו אנשי משמר החופים כי דליפת הנפט נמצאת תחת שליטה, וכתם הנפט באזור התפרש על שטח של כ-50 קמ"ר.

 

אך נכון להבוקר (א'), כתם הנפט כבר מתפרש על פני שטח של 1,300 קמ"ר, והוא עלול להמשיך ולהתפשט משום שהבאר פולטת 42 אלף גאלונים של נפט בכל יום (כאלף חביות). "זוהי דליפה חמורה מאוד", אמרה אדמירל מארי לאנדרי ממשמר החופים.


ניסיונות לכבות את האסדה לאחר הפיצוץ (צילום: AFP)

 

הפיצוץ באסדת הקידוח אירע ביום שלישי שעבר. נעשו ניסיונות לכבות את האש ולהציל את האסדה, אולם ביום חמישי היא כבר נחה הפוכה על קרקעית מפרץ מקסיקו, כ-500 מטר מפתח באר הנפט. מתוך 126 איש שהיו במתקן, 11 עדיין נעדרים וההערכה שמתו.

 

משמר החופים מנסה כעת לנקות את הנפט שצף על פני המים בעזרת ספינות שגוררות מצופים מיוחדים, וכימיקלים שמטפלים בנפט וגורמים לו להתמוסס לתוך המים. ראש אגף חיפוש והפקת נפט בחברת האנרגיה BP, שאחראית על האסדה, מסר כי החברה מנסה למצוא פתרון לסתימת פתח הבאר הדולפת, וגייסה לשם כך כ-700 עובדים. הרוחות העזות והגלים הגבוהים באזור מנעו אתמול את המשך עבודות הניקוי וההנדסה בים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דליפת הנפט כפי שצולמה מתחת למים
צילום: AP
מומלצים