שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יבואן משווק שוקולד בלי לציין רכיב חלבי בעברית

  בעקבות פניית צרכן הרגיש ללקטוז, משרד הבריאות כבר התריע נגד מכירת שוקולד נסטלה 70% עם תווית שאינה מציינת רכיב חלבי בעברית, ודרש לשנות את התווית ברשת טבע עדן מרקט. אולם השוקולד עדיין נמכר עם התווית הישנה בטיב טעם

  אלרגיים לחלב ואוהבים שוקולד מריר? אולי כדאי שתלמדו צרפתית. ברשת טבע עדן מרקט מכרו שוקולד צרפתי עם רכיב חלבי שלא סומן בעברית, וברשת טיב טעם עדיין מוכרים אותו, כך טוען צרכן שנתקל בחפיסה הלקויה. זו לא הפעם הראשונה שמתגלה שוקולד שלא סומנו בו רכיבי החלב, אבל נראה שהכלבים נובחים והשיירה עוברת. 

    

  ב-8 במרס נכנס א', צרכן רגיש ללקטוז וחובב שוקולד לחנות עדן טבע מרקט בגן העיר בת"א, ונתקל שם בחפיסה נאת מראה של שוקולד מריר -70% מוצקי קקאו של נסטלה. "מאחר שאני אלרגי לחלב אני מקפיד לקרוא את רכיבי המוצר, על מנת לוודא שאינו מכיל חלב", הוא מספר ל-ynet.

   

  "שמתי לב שהחפיסה מיובאת מצרפת על-ידי בראל אלון בע"מ. התבוננתי ברשימת הרכיבים בעברית וראיתי שלפיה, המוצר אינו מכיל מוצרי חלב, וגם האזהרה לאלרגנים לא הכילה אזהרה לגבי חלב בחפיסה זו. אולם פתע הבחנתי שברשימת הרכיבים בצרפתית, כן מופיע מרכיב חלבי וכך גם ברשימת האלרגנים באותה שפה, מופיעה אזהרה מפני חלב".

   

  היכן המלה: "חלב"?

  ברשימת הרכיבים בעברית הופיע הביטוי: חומרים מתחלבים (emulsifiant) אולם אלה אינם חומרים חלביים אלא מלבינים, והם אכן מופיעים בצרפתית כ-emulsifiant. לעומת זאת, הרכיב שמופיע בצרפתית: כ-lait, כלומר, חלב, אינו מופיע בתרגום לעברית.

   

  "כידוע אלרגיה לחלב יכולה להיות אלרגיה חריפה ואצל ילדים יכולה להוביל לאישפוז", טוען א'. "אלמלא ידעתי ש-lait זה חלב, הרי שהייתי כושל - קונה חפיסה זו ומסב נזק לבריאותי".

   

  א' פנה לסגן מנהל החנות והתריע בפניו על ההטעיה לכאורה. "הוא הבטיח לבדוק את הנושא מול הרשת, ובינתיים המשיך להציג את המוצר", מספר א'. "כעבור יומיים חזר אלי עם תשובה שהנושא נבדק, ואכן חסרה אינפורמציה לגבי מרכיב אחד - אולם הדבר נעשה באישור משרד הבריאות, ולכן המוצר ימשיך להימכר כמות שהוא ולא יוסר מהמדפים".

   

  בעיני יש כאן הטעיה, ולאחר שסירבו לטפל בתלונתי, מדובר בהטעיה מכוונת. הן של הרשת שלא נקטה שום פעולה מהרגע שהפנתי את תשומת ליבם, וכמובן של היבואן שהתרשל לכאורה בסימון המוצר. לדעתי זו 'טעות' משונה: לא לציין את המרכיב החלבי במוצר, ולא את המרכיב האלרגני באזהרה".

   

  היבואן שינה את התווית בטבע עדן מרקט אבל לא בטיב טעם

   א' פנה למשרד הבריאות כדי שינקוט פעולה מיידית להסרת המוצר מהמדפים עד תיקון התווית. משרד הבריאות מסר ל-ynet כי התוויות תוקנו בעקבות הפנייה. אולם א' טוען שהשוקולד עדיין נמכר עם התווית הישנה במקומות שאינם עדן טבע מרקט, למשל: טיב טעם. מבדיקת ynet עולה שאכן אפשר לרכוש את השוקולד עם התווית הישנה והמטעה לכאורה, בחנות טיב טעם ברחוב סירקין, גבעתיים ולא מן הנמנע להניח שגם במקומות נוספים.

   

  בנוסף טוען א' שגם המדבקה החדשה לא נאמנה למדבקה הצרפתית. "יש משמעות רבה גם מבחינת החוק לסדר הרכיבים", הוא טוען. "הרכיב הראשון הוא הרכיב הדומננטי ולאחריו מגיעים שאר הרכיבים לפי ההרכב שלהם בתוך המוצר.בגרסא הצרפתית הרכיב השני לדוגמא הוא סוכר, כך שש יותר סוכר מחמאת קקאו. בעברית הרכיב השני הוא חמאת קקאו. כך גם לגבי הרישום של חלב בתוך המוצר - לא ברור מהו בדיוק המרכיב החלבי בתוך המוצר. למה לא לתרגם באופן נאמן את התווית"?

   

  תגובות

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:  "אכן התקבלה תלונה בנושא והיא טופלה מיידית על ידי שירות המזון במחוז תל-אביב. 

  מפקח המזון פנה ליבואן ומרגע שנודע לו, ב-11 במרס, הוא תיקן את התוויות ושלח אותן באמצעות סוכנים לסניפי עדן טבע מרקט יצויין כי המשלוח היחיד היה מיועד רק לרשת זו. אם קבלת ההודעה ברשת הודיע מנכ"ל החברה על הורדת המוצר מהמדפים. נכון להיום על פי טענתו לא נמצא במלאי במחסניו של היבואן השוקולד נושא התלונה. משרד הבריאות ממשיך במעקב".  

   

  עדן טבע מרקט: "ראשית אבקש להודיע כי הלקוח צודק. המוצר הנ"ל הורד מהמדפים לפני מספר חודשים לאחר שקיבלנו הערה על התקלה הנ"ל והוחזר לפני כ-3 שבועות לאחר שהספק אישר לנו שמדבקת המוצר תוקנה. (מצ"ב העתק של מדבקה מתוקנת- נוספו שומני חלב). לצערנו הספק טעה והטעה ולא לכל המוצרים הוחלפה המדבקה. אנו לוקחים אחריות על הנושא ומתנצלים בפני הלקוח.

   

  "בשלב זה הנחנו את כל הסניפים להוריד את כל המוצרים הנ"ל מהמדפים ואנו נשקול את המשך הפעילות מול הספק הנ"ל. אנו מתנצלים בפני הלקוח ומציעים לו להחזיר את המוצר לסניף ולקבל תמורתו זיכוי, בנוסף אנו מצרפים שובר על סך 50 שקל עבור הלקוח לקניות ברשת".

   

  מטיב טעם מסרו בתגובה: "קיבלנו את תלונתך בעניין הסימון הלא תקין לכאורה של המוצר הנ"ל שנמכר בסניף סירקין שלנו. יצוין כי המוצר מיובא, מסומן ע"י 'אלון בראל בע"מ' ונמכר לנו על ידו. סביר להניח שאם המוצר יובא ארצה ע"י יבואן זה הרי שהוא אמור היה לעבור את אישורי משרד הבריאות והרשויות כמקובל.למרות זאת ולאור פנייתך הריני להודיעך כי החלטנו להוריד את המוצר מהמדף מיידית ולברר את הבעיה מול היבואן. אנו מודים לך על פנייתך".

   

  מהיבואן נמסר בתגובה: "ברגע שידענו שיש בעיה עם התווית בתחילת מרס שלחנו סוכן מטעמנו שהדביק מדבקות חדשות ברשת עדן ובמקומות מסוימים ברשת אף אספנו מוצרים חזרה אלינו. העניין גם טופל במשרד הבריאות. אם יש בעיה נקודתית בטיב טעם, אולי מדובר בשוקולד ישן ונטפל בבעיה בהקדם. אצלנו אין יותר שוקולד עם תוויות כאלה וגם לא בשוק, משום שזה היה ייבוא חד פעמי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  המוצר כפי שנמכר בטיב טעם
  התווית החדשה בטבע עדן מרקט
  מומלצים