שתף קטע נבחר

פיצוץ בדיוני ועדת העבודה על תוכנית ויסקונסין

חברת הכנסת שלי יחימוביץ', קראה לוועדה לעצור את הליכי החקיקה של תוכנית ויסקונסין המורחבת בטענה כי "רובץ עליה צל כבד של עבירות פליליות, לכאורה". חברי הוועדה הצטרפו לדרישה והדיון הופסק לצורך ישיבה בדלתיים סגורות

ועדת העבודה של הכנסת קטעה היום את דיוניה בנושא תוכנית ויסקונסין המורחבת, זאת לאחר שח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), קראה לעצור את הליכי החקיקה של התוכנית כל זמן שלדבריה, "רובץ עליה צל כבד של עבירות פליליות לכאורה". יחימוביץ' טענה כי חשדות אלה מתייחסים להפעלת המתכונת המצומצמת של התוכנית עד כה.

 

 

הוועדה התכנסה היום על מנת להתחיל לדון בפרטים של כל אחד מסעיפי החוק החדש של התוכנית, שמטרתה להחזיר מובטלים למעגל התעסוקה. במהלך הדיון טענה יחימוביץ', כי אין לדון בנושא עד לאחר בדיקת מבקר המדינה את החשדות לעבירות הפליליות לכאורה, שנעשו בתוכנית עד כה.

 

אתמול ביקשה יחימוביץ' את התערבות מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, בעקבות הדו"ח שלו על תוכנית ויסקונסין מיוני 2007, שחשף שורה של כשלים ביישומה.

 

יחימוביץ' ביקשה למנוע את הרחבת התוכנית לפריסה ארצית, כל זמן שלא נבדקו לעומק החשדות לעבירות הפליליות לכאורה, והוסיפה כי יש ברשותה מסמכים ועדים שימסרו לבדיקת המבקר.

 

ח"כ סולודקין: פרשת "הולילנד 2"

חברי הוועדה, הח"כים משה מטלון (ישראל בתינו) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי), הצטרפו לדרישת יחימוביץ' להפסיק את הליכי החקיקה עד שהמבקר יגיש את ממצאיו בדו"ח המעקב שהוזמן אצלו אתמול על ידיה.

 

בעקבות זאת הכריז יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), על הפסקה בדיונים וזימן את חברי הוועדה ללשכתו, להתייעצות שנערכה בדלתיים סגורות בסוגיה שהעלתה יחימוביץ'. הישיבה חודשה לאחר 20 דקות מבלי שתימסר הודעה על תוכן ההתייעצות. גם הח"כים שמרו על שתיקה באשר להתייעצות ומסרו, כי התחייבו לשמור על חשאיות באשר לפרטי ההתייעצות. 

 

בהמשך חודש הדיון והוועדה החלה לדון בפרטים של כל אחד מסעיפי החוק החדש. לאחר ההפסקה הודיע היו"ר כץ, שההצבעות על הסעיפים השנויים במחלוקת יידחו לסוף הדיון, למועד שטרם נקבע.

 

ח"כ מרינה סולודקין (ישראל בתינו) אמרה במהלך הדיון, כי היא חוששת שמתרחשת כאן פרשת "הולילנד 2". ח"כ יחימוביץ' הוסיפה כי חברי וועדת העבודה אינם חייבים ללכת בעקבות הוועדות, "שטיפלו בתוכניות הולילנד כאשר חבריהם חשדו בסתר ליבם. מדובר בעבירות פליליות".

 

ח"כ אילן גילאון (מר"צ) אמר: "אנחנו לא רוצים את התוכנית הזאת. קחו לי אותה מהעיניים. פעם אחר פעם אנו שואלים איזה כוחות פוליטיים עומדים מאחוריה. אספקת עבודה צריכה להיות אך ורק באחריות המדינה".

 

ח"כ רחל אדטו (קדימה), ביקשה להפריד בין התוכנית לבין מפעיליה, זאת למרות ש"על דעת הכל הם נכשלו בתפקודם. אין סיבה לתת למפעילים את התגמול שהם מקבלים. עלינו לבחון דרך אחרת להפעלת התוכנית".

 

במהלך הדיון שאל היו"ר כץ את מנכ"ל שירות התעסוקה, יוסי פרחי, אם השירות יכול לקחת על עצמו את התוכנית בעלות נמוכה של 30% מעלותה הנוכחית, באמצעות זכיינים פרטיים. פרחי השיב: "אנחנו גוף ביצועי, נעשה כל מה שיוטל עלינו".

 

במהלך הדיון הזכירה יחימוביץ' את ממצאי סדרת התחקירים ששודרה בערוץ 2 על תוכנית ויסקונסין. חיים הופמן, נציג חברת "מהלב" - אחת מהמפעילים הפרטיים שנבחרו במכרז, אמר בתגובה: "העובדות ששודרו בתוכנית, כאילו זויפו נושאי שכר של ערביות שהשתתפו בתוכנית, הם שקר וכזב והשידור גרם לאנשים לחזור 40 שנה אחורה לאחר ששברו את מחסום החברתי שמנע מהם לצאת לעבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלי יחימוביץ' בדיון על תוכנית ויסקונסין
צילום: גיל יוחנן
דיון ועדת העבודה והרווחה בתוכנית ויסקונסין
צילום: גיל יוחנן
יוסי פרחי, מנכ"ל שירות התעסוקה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים