שתף קטע נבחר

בג"ץ עמנואל: "כמו שסאטמר ילמדו עם חילונים"

עשרות הורים ומורים ב"בית יעקב" בעמנואל יתייצבו בבית המשפט העליון בעקבות פרשת ההפרדה העדתית בעמנואל. הורה: "אנחנו לא מתכוונים להתווכח, כי כל מה שאנו עושים - בהוראת גדולי הדור; התערבות בג"ץ - סכנה לדמוקרטיה"

חרדים מבג"ץ: כמאה הורים ומורים בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל יתייצבו היום (ה') בבוקר בבית המשפט העליון, על פי הוראת השופט אדמונד לוי ויתבקשו להסביר מדוע אינם מצייתים לפסיקה השוללת את ההפרדה העדתית במוסד.

 

לקראת הדיון, העביר משרד החינוך הודעה לבג"ץ בה נכתב כי המשרד הוציא צו סגירה לבית הספר הפיראטי ושההורים והמורים ממשיכים להפר את החוק ואת צו בית המשפט. גם עמותת "נוער כהלכה" הגישה תשובה לבג"ץ וטוענת כי לא רק ש"מרכז החינוך העצמאי" אינו עושה דבר לקיים את צו בית המשפט העליון לסגירת בית הספר ל"אשכנזיות", אלא הוא פועל להמשך ביזויו של פסק הדין "בדרך של מסע שיסוי נגד העותרים, נגד בית המשפט ונגד שופטיו ותוך הבעת זלזול מוחלטת

במהות המשפט עלינו".  

 

ברחוב החרדי נרשמת  דריכות שיא לקראת האירוע הדרמטי, הנתפס שם כמאבק על "קדושת החינוך הטהור", והציבור כבר נקרא להרבות בתפילה להצלחת המערכה המשפטית.

 

בימים האחרונים שקלו הורי התלמידות האשכנזיות, שפרשו מבית הספר והחלו ללמוד במוסד "פיראטי", שלא להתייצב לדיון. לבסוף החליטו להגיע ואף להיות מיוצגים משפטית, כדי "לתת לבית המשפט הזדמנות לשמוע את הצד שלנו באופן מסודר מעורך דין, בלי בלגאנים". במקרה שבו השופטים יתעקשו לשאול כל הורה והורה מדוע אינו שולח את בתו לבית ספר מוכר, הם מבטיחים ש"יהיה מעניין". 

 

קו ההגנה

אחד ההורים, יצחק ויינברג, סיפר בראיון ל"קול החרדי" על קו ההגנה שהוא וחבריו ינקטו, ואמר: "נסביר לבית המשפט שכל מה שאנחנו עושים זה בהוראת גדולי הדור ולכן אנחנו בכלל לא מתכוונים להתווכח. לא עזבנו בגלל גחמה אישית של איש כזה או אחר אלא בגלל בעיות מאוד קשות שהיו בבית הספר, עד שהייתה החלטה של גדולי ישראל שחייבים למצוא מסגרת חלופית. כך נוצרו שתי המגמות". 

 

ויינברג מתעקש כי "זהו עוול נוראי לטעון שזה אפליה עדתית", ומדגיש: "אף פעם לא ספרנו מי הן הספרדיות ומי האשכנזיות". הוא הוסיף כי התערבות בית המשפט וה"עוינות המוחלטת" שהוא זיהה בהתנהלותו היא "סכנה אמיתית לדמוקרטיה במדינת ישראל", והזהיר כי "בסוף עוד יחליטו שסאטמר צריכים ללמוד עם חילונים ואין להם זכות להקים מוסד משלהם עד כדי הליכה לכלא". 

 

נציג ההורים הודה כי הוא וחבריו נמצאים ב"בעיה קשה", אך הבהיר כי אין מבחינתם כל אלטרנטיבה להפרדה הקיימת, אף שהיא אינה חוקית. עוד גילה: "כל אחד מאיתנו תודרך בדיוק מה לומר וגם מה לא לומר".

 

במודעה שפורסמה בעיתונים החרדים בשם ועד ההורים, התבקשו "המוני בית ישראל" ותלמידי מוסדות התורה לקרוא בשעת הדיון את

פרק קכ"ח בספר תהלים, וכן להדליק נר מיוחד לעילוי נשמת התנא רבי מאיר בעל הנס, שזהו יום פטירתו. הרבנים אף ניסחו תפילה מיוחדת לצורך העניין – "שזכותו הגדול (של רבי מאיר) יעמוד לנו להמשיך אור העולם, שנוכל לחנך את צאצאינו בדרכי התורה והיראה, כפי אשר נצטווינו מבוראנו יתברך שמו בתורתו הקדושה".

 

מנגד, סיפר ל-ynet הורה לתלמידה מעדות המזרח על המצוקה שלה ושל חברותיה: "הן נפגעו רגשית בצורה קשה מאוד ושואלות 'למה הן שונאות אותנו', וגם אנחנו, ההורים, שבורים מאוד. האבסורד הוא שעכשיו האשכנזיות לומדות במבנה ששייך לבית ספר לבנים. עד כדי גך מדובר מבחינתן בפיקוח נפש שהן מוכנות ללמוד עם בנים וחלילה לא עם ספרדיות".


פורסם לראשונה 28/04/2010 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידות בית יעקב. ארכיון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים