שתף קטע נבחר

החרדים: טענות על אפליה עדתית - עלילה והסתה

יו"ר מרכז החינוך העצמאי אמר ל-ynet שההפרדה בעמנואל לא קשורה לעדתיות, וטען שארגונו הוקם כדי לאפשר חינוך תורני למזרחיים: "הקמנו מוסדות בפריפריה, שם בקושי יש אשכנזים"

שופטי בג"ץ תוקפים, החרדים טוענים להסתה:  מורי והורי "בית יעקב" התבקשו היום (ה') להסביר בבג"ץ את ההפרדה העדתית וביקשו מהשופטים שלא להתערב במערכת החינוך העצמאית. יו"ר מרכז החינוך העצמאי, אברהם יוסף לייזרזון, אמר ל-ynet מחוץ לאולם הדיונים: "הכל עלילה, פרי הסתה, אין קשר לעדתיות ואין זיקה לאפליה".

 

לדבריו, ארגונו קם כדי לאפשר חינוך תורני לעולי צפון אפריקה, מרוקו, תימן ואחרים, שעלו לארץ לאחר קום המדינה. "הקמנו מוסדות בעיקר בפריפריה, שם בקושי יש אשכנזים", אמר והוסיף כי גם כיום רוב התלמידות ברשת הן ממוצא מזרחי.

 

עוד טען לייזרזון כי מרכז החינוך העצמאי קיים את פסיקת בג"ץ במלואה, בכך שאיחד את המגמות בבית הספר בעמנואל ולאחר פרישת התלמידות האשכנזיות, חדל לממן את לימודיהן במוסד הפיראטי שהקימו. עם זאת, אמר: "אנחנו לא בעלי בתים של ההורים בעמנואל

וכל אחד יכול לחנך את ילדיו ברוח המסורת שרבותיו מורים לו".

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שנכח בדיון הארוך, מתח ביקורת על בג"ץ וטען גם הוא כי לא מדובר בגזענות: "בית המשפט, בפסק הדין הראשון, טעה טעות טרגית בהבנת המאבק כאן".

 

ליצמן: "אני מכיר את ההורים מעמנואל. הם עצמם למדו בירושלים במוסדות החינוך העצמאי, ש-50 אחוז מהתלמידים שלו היו ספרדים, זה לא מאבק גזעני אלא עניין חינוכי ולכן בית המשפט לא יכול להתערב. בענייני חינוך יש מי שמבינים ולא כל אחד מבין, אני מקווה שבית המשפט ימצא לנכון לתקן את הטעות". לדבריו, "פסק הדין הזה חמור מאוד משום שיש בו התערבות בעניינים פדגוגיים של החינוך החרדי ולכן מדובר למעשה במאבק עקרוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיון בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
מומלצים