שתף קטע נבחר

השופט: אצלכם, סוויסה לא תלמד במגמה חסידית

הורים מ"בית יעקב" בעמנואל התייצבו בבג"ץ כדי להסביר מדוע השביתו את הלימודים: "אין אפשרות שתלמידה שצופה בטלוויזיה תלמד עם תלמידה חרדית". בדיון עקץ השופט אדמונד לוי את נציג ההורים: "לא הגיוני לבקש שאדבר במבטא ליטאי"

"לפי התבחינים שלכם, לא אזולאי ולא סוויסה יכולות להתקבל למגמה החסידית" - כך הטיח הבוקר (יום ה') שופט בג"ץ אדמונד לוי בנציגם של הורי בית ספר "בית יעקב" בעמנואל, עו"ד מוטי גרין, שניסה להסביר מדוע ההורים לא הסכימו שבנותיהם האשכנזיות ילמדו עם ספרדיות. השופט הוסיף בעוקצניות: "אם אתה רוצה שאני אדבר במבטא ליטאי, זוהי דרישה לא הגיונית".

 

נציג ההורים, שהתייצבו גם הם בבית המשפט בהוראת בג"ץ, טען כי מדובר במאבק דתי בבסיסו: "איך שהדבר מתקבל אצל ההורים ורבותיהם הוא שמדובר בעניין דתי, ולמעשה בית המשפט כופה עליהם לשלוח את ילדיהם למוסד שאיננו משקף את השקפתם הדתית. יש פה כוח עליון שמונע מהם לקיים את פסק הדין".


ההורים והמורים בבית המשפט. צילומים: גיא אסיאג

 

על כך ענה השופט לוי: "למסקנות האלו הגיעו ההורים אחרי פרסומים בעיתונות החרדית שהמילה 'הסתה' עושה איתם חסד. פורסם באחד העיתונים שבית המשפט הרשע לא משחרר נשים בהריון מהדיון". לוי הכה באגרופיו בזעם על השולחן ואמר: "אני רוצה לראות דוגמה אחת כזאת, אין דבר כזה, זה פשוט מקומם, זוהי הסתה נגד בית המשפט, בלי בית המשפט אוי לנו ואוי לכם".

 

מי צופה בטלוויזיה?

במהלך הדיון נשאל בא כוח החינוך העצמאי, עו"ד אריה הולצר, מדוע לא אוחדו מגמות הלימוד - והוא השיב: "מבחינת ההורים אין אפשרות שתלמידה שצופה בטלוויזיה תלמד עם בנות חרדיות".

 

השופטים היקשו וטענו כי נראה שהחלוקה אינה לפי צפייה בטלוויזיה, אלא לפי מוצא עדתי, ועו"ד הולצר השיב: "אני מוכן להמר שלבנות המגמה הזו (הספרדית) יש טלוויזיה בבית, ולאלה (האשכנזית) - לא". על כך השיב השופט מלצר: "אלה סממנים של גזענות, כשמהמרים על מה שלא יודעים".


בשערי בית המשפט

 

בדיון הדגישו השופטים כי הפסיקה לאחד את שתי המגמות אינה משפיעה בהכרח על תכני הלימוד: "מה ילמדו ומה לא - הכל נתון לסמכות הפדגוגית של בית הספר". עו"ד הולצר השיב על הטענה: "מבחינתנו, החינוך העצמאי, הדבר אפשרי. אבל ההורים לא יתנו לזה לקרות".

  

השופטים לוי ומלצר טענו כי העסקת המורות מ"בית יעקב" גם בבית הספר הפיראטי מסייעת להפרת פסק הדין, ונציג החינוך העצמאי השיב כי ממערכת שעות העבודה שלהן עולה כי הן עובדות במשרה מלאה בבית הספר המקורי - ורק מחוץ לשעות העבודה הן מלמדות ב"פיראטי". בשעות הבוקר, הוא מניח שמורות אחרות מלמדות את התלמידות האשכנזיות - פורשות.

 

ההורים: "לא יקבעו לנו איך לחנך"

"נעשה הכל כדי למנוע את הניסיון לקבוע לנו כיצד נחנך את ילדינו", אמר אחד ההורים לכתב ynet לפני תחילת הדיונים. בפתח הדיון, אמר יצחק ויינברג, בעלה של אחת המורות ואביה של אחת הילדות ל-ynet: "קיבלנו זימון להגיע לבית המשפט - אז באנו. אנחנו לא יודעים מה בית המשפט רוצה. באותו בית הספר שלמדנו עד עכשיו אנו לא יכולים ללמוד בגלל שיש שם בעיות חינוכיות קשות, בעיות בנושאים דתיים, הרמה הדתית של התלמידות שם מפריעה לנו לחינוך ילדינו".

 

ויינברג מדגיש: "זוהי הוראה של גדולי ישראל, הנושא הוא לא עדתי כי אם דתי, בית המשפט העליון מנסה לכפות עליי לחנך את ילדיי בצורה מסוימת, אני לא אסכים שייכפו עליי". ומבקש להבהיר: "יש אפשרות גם לעזוב את עמנואל, אני מוכן שהבת שלי תהיה בת אחת אשכנזייה בתוך כיתה מלאה ספרדיות, אבל שיהיו גם סממנים דתיים כמו שאני רוצה".

  

לקראת הדיון העביר משרד החינוך הודעה לבג"ץ שבה נכתב כי המשרד הוציא צו סגירה לבית הספר הפיראטי שהקימו ההורים והמורים, שהשביתו את בית הספר הרשמי מאז שבית המשפט קבע שההפרדה אינה חוקית. גם עמותת "נוער כהלכה" הגישה תשובה לבג"ץ וטענה כי לא זו בלבד ש"מרכז החינוך העצמאי"

אינו עושה דבר לקיים את צו בית המשפט העליון לסגירת בית הספר ל"אשכנזיות", אלא הוא פועל להמשך ביזויו של פסק הדין "בדרך של מסע שיסוי נגד העותרים, נגד בית המשפט ונגד שופטיו ותוך הבעת זלזול מוחלטת במהות המשפט עלינו".

 

בימים האחרונים נרשמה ברחוב החרדי דריכות שיא לקראת הדיון הדרמטי בבג"ץ, הנתפס שם כמאבק על "קדושת החינוך הטהור", והציבור כבר נקרא להרבות בתפילה להצלחת המערכה המשפטית. במודעה שפורסמה בעיתונים החרדים בשם ועד ההורים, התבקשו "המוני בית ישראל" ותלמידי מוסדות התורה לקרוא בשעת הדיון את פרק קכ"ח בספר תהלים, וכן להדליק נר מיוחד לעילוי נשמת התנא רבי מאיר בעל הנס, שזהו יום פטירתו. הרבנים אף ניסחו תפילה מיוחדת לצורך העניין – "שזכותו הגדול (של רבי מאיר) יעמוד לנו להמשיך אור העולם, שנוכל לחנך את צאצאינו בדרכי התורה והיראה, כפי אשר נצטווינו מבוראנו יתברך שמו בתורתו הקדושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התכנסות לפני הדיון
צילום: גיא אסיאג
המהומה התקשורתית
צילום: גיא אסיאג
מומלצים