שתף קטע נבחר

עמנואל: התלמידות האשכנזיות חוזרות ללימודים

הצעת הפשרה של השופט אדמונד לוי התקבלה: האשכנזיות יחזרו ללמוד, תחילה במגמה נפרדת. במקביל יחלו דיונים להסדרת תנאי קבלה ל"מגמה החסידית" היוקרתית. השופט לוי: "בקריטריונים יובהר כי צבע עור אינו מקנה דבר"

סוף טוב למשבר העדתי ב"בית יעקב" בעמנואל: הפשרה שהוצעה על-ידי השופט אדמונד לוי התקבלה בצהריים (יום ה') על-ידי הצדדים, ובהמשך לכך יחזור התלמידות האשכנזיות ללימודים בבית הספר. במהלך השבוע הקרוב ינהלו הצדדים משא ומתן על קביעת תנאי הקבלה ל"מגמה החסידית", כשמוצא התלמידה לא אמור להשפיע כלל. 

 

השופט לוי אמר כי כפי שקיימות בבתי ספר אחרים הקבצות, כך צריך להכיר באפשרות שתתקיים מגמה שיקראו לה "מגמה חסידית", שתהיה מיועדת לתלמידות מסוימות. עם זאת, הבהיר לוי כי המגמה חייבת להיות פתוחה לכל תלמידה שתעמוד בתנאי התקנון.

 

"במסגרת הבחינה מחדש במגמה, ייבדקו נתוניהן של כולן - אשכנזיות, ספרדיות, תימניות ואתיופיות - ויובהר כי צבע אינו מקנה שום יתרון. צריך לסלק את כל המחסומים שהיוו את הגורם לעתירה", אמר השופט לוי. הוא הדגיש כי התקנון צריך להיות שיוויוני, בלי הבדל מוצא, צבע וגזע. "על כולם לזכור שדת ישראל אחת היא, ואהבת ישראל - כולם מטיפים לה, ואני מחפש אותה בנרות", סיכם.

 

במהלך הדיון היום אמרה נציגת הפרקליטות, עו"ד שוש שמואלי, כי ישנן אי-הבנות במשא ומתן בשלושה נושאים עיקריים: האם לקיים בבית הספר מגמה אחת או שתיים? האם התקנון והקריטריונים שיקבעו את הכניסה נוגעים לבית הספר או למגמה? ובמקרה שיהיה ויכוח בנוגע לבת מסויימת, מי יהיה פאנל הרבנים שיחליט בנושא? שמואלי הוסיפה כי כבר קיים תקנון בית הספר שנכתב על-ידי מרכז החינוך העצמאי, והוא יועבר לפרקליטות לצורך הערות העותרים.

 

השופטים קבעו כי בעוד שבוע יונחו בפני בית המשפט הודעות מטעם הצדדים, ועל פיהן יוחלט כיצד לנהוג בבקשת ביזיון בית המשפט על אי החזרה ללימודים מיד אחרי פסק הדין שקבע זאת. בדיון אמר השופט חנן מלצר לנציג מרכז החינוך העצמאי כי כרגע יש צו שצריך לכבד אותו ומרכז החינוך העצמאי צריך לשלם את הקנס שהוטל עליו. 

 

"לא תהיה עוד אפליה"

מגיש העתירה, יואב ללום, אמר ל-ynet בעקבות הצעת השופט לוי כי "עד עכשיו היו קריטריונים מפלים, וכעת עם קריטריונים ברורים לא

ניתן יהיה לתת תירוצים כל-כך מהר. נעמוד על כך שלא תהיה אפליה. עד היום הקריטריונים היו מעורפלים. יותר מכך, בתקנון של המגמה החסידית היה כתוב שכל בת תלמד מהוריה לדבר בהברה אשכנזית. השופטים לא אהבו את זה".

 

נציג מטעם ההורים, מאיר אלמליח, אמר בדיון בבית המשפט כי הוא בחר את המגמה החסידית בגלל דבר אחד שעמד לנגד עיניו, והוא חינוך ילדיו. לדבריו, אין כאן שום נגיעה עדתית וכי 30 אחוז ממורי בית הספר הם מורים ספרדים. אלמליח הוסיף כי בשנים האחרונות חלה הידרדרות בעמנואל מבחינה דתית וכי ה"מציאות בשטח היא כואבת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדמונד לוי
צילום: בוצ'צו, אתר בתי המשפט
הדרמה בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
מומלצים