שתף קטע נבחר

נתניהו: ביטול ויסקונסין - מכה לשוק העבודה

רה"מ התייחס בממשלה לסגירת תוכנית אורות לתעסוקה, שפג תוקפה בשבוע שעבר, והורה לשר התמ"ת להגיש לו תוכנית חלופית בתוך חודשיים, בה יתוקנו הליקויים. קודם לכם התקיים ספק עימות בצמרת הליכוד, כשרה"מ ביקש למנוע מהשר שלום לנהל מאבק ציבורי בעד יישום מס הכנסה שלילי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הבוקר (א') כי הוא רואה בסגירתה של תוכנית ויסקונסין מכה לשוק העבודה. ראש הממשלה הורה לשר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, להגיש לו תוכנית חלופית בתוך חודשיים, בה יתוקנו הליקויים שנמצאו בתוכנית, שבוטלה כאמור בסוף השבוע שעבר לאחר שפג תוקפה.

 

 

בפתיחת ישיבת הממשלה אמר נתניהו בעניין זה: "תוכנית "אורות התעסוקה" (ויסקונסין - ר.ס.) שנעשתה כפיילוט במספר ערים בישראל, הציבה 18 אלף איש שנכנסו ונשארו במקומות העבודה שלהם. הסגירה של התוכנית היא מכה לשוק העבודה ומכה ליכולת שלנו להוציא אזרחים לעבוד. אם נצליח להעביר את התוכנית הזאת תהיה זו תוספת כדי להוריד את ישראל למצב המקובל בתחום זה באירופה ובעולם המערבי ונהיה לאחת המדינות המתקדמות. אי היציאה לעבודה היא אחד החוליים הקשים שצריך להיאבק בהם וניאבק בהם במהלך המושב הקרוב של הכנסת".

 

להצהרה הלוחמנית של נתניהו קדם עימות שלבש אופי מחויך, אך הסתיר שתי תפישות שונות בצמרת הליכוד. בישיבת שרי הליכוד שקדמה לישיבת הממשלה דיבר שר האוצר, יובל שטייניץ, על הרצון להתחיל את תוכנית ויסקונסין מחדש, כנראה לאחר ששוחח על הנושא מראש עם ראש הממשלה. לדברי אחד השרים שנכחו בישיבה זאת דיבר ראש הממשלה על תוכנית ויסקונסין ואמר שצריך להילחם כדי להחזיר את התוכנית לפעילות.

 

עוד אמר ראש הממשלה: "על זה אני מוכן לפרק את הקואליציה", ואחר כך תיקן ואמר: "אביא מפלגות אחרות".  

 

שטייניץ, שהתייחס לראשונה לתכנית ויסקונסין, מתח ביקורת על הקפאת התכנית על ידי ועדת עבודה ורווחה ואמר כי "עד היום הצלחנו להימנע מאבטלה גבוהה של בין 10% ל-20% כמו זו שמשתוללת באירופה ובארה"ב. בשבוע שעבר המאבק שלנו באבטלה ספג מכה קשה כאשר ועדת העבודה והרווחה לא חידשה את התכנית. למעשה, אי חידוש התכנית זו שערורייה שעלולה לגרום לכך שאלפי ישראלים יצאו אל מחוץ למעגל העבודה". שר האוצר הוסיף כי "ההחלטה לגבי ביטול התכנית נגועה בפופוליזם זול וחוסר אחריות. ראש הממשלה ואני החלטנו הבוקר שתוך מספר שבועות נביא תכנית תעסוקה כלל ארצית מורחבת ואיננו מתכוונים להיכנע ללחצים פופוליסטיים".

  

השר סילבן שלום ביקש את זכות הדיבור ואמר: "קראתי הבוקר באחד העיתונים שאם תוכנית ויסקונסין תבוטל יבוטל גם מס ההכנסה השלילי שצפוי להכניס כמה מאות שקלים בחודש לבעלי המשכורות הנמוכות. מס ההכנסה השלילי הובל על ידנו בליכוד ועל ידי אישית בממשלה הקודמת ומעודד יציאה לעבודה. הוא הצליח באנגליה וכל הכלכלנים גמרו עליו את ההלל".

 

שטייניץ השיב לשלום: "אתה לא שמעת אותי אומר את הדבר הזה, שאבטל את מס ההכנסה השלילי, אבל בעבר הפעלת תוכנית ויסקונסין והחלת מס ההכנסה השלילי היו מותנים אלה באלה".

 

סילבן אמר בתגובה: "היתה הסכמה בינואר 2010 שבשל המצב הכלכלי העולמי הקשה לא נפעיל את מס ההכנסה השלילי עתה כשיש לו עלויות למשק, אבל היתה התחיבות להחיל אותו בינואר 2011 וזה על פי ההצעה שלכם באוצר. אז הדחייה היתה מובנת. היום הרצון שלכם לדחות את זה לא מובן לי. אני מתכוון לצאת על זה למאבק ציבורי אם זה לא יוחל במלואו על כל הארץ ב2011".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קטע את השר שלום ולכאורה באווירה מבודחת ובחיוך עקץ אותו: "יש גבול למאבקים הציבוריים שאני ארשה לנהל מסביב לשולחן הזה". ראש הממשלה הוסיף שזה עתה הכריז על מאבק ממשלתי וחקיקתי בעד תוכנית ויסקונסין.

 

ראש הממשלה למעשה ניסה לבלום את פעילותו של סילבן שלום, אך זה לא נסוג בו. דקות אחר כך אמר ל-ynet: "אני לא חושב שראש הממשלה ניסה לסתום לי את הפה. כך או כך אני עדיין עומד על כך שאצא למאבק ציבורי אם התוכנית להחלת מס הכנסה שלילי לא תיכנס לתוקף בינואר 2011 בכל הארץ".

 

לצד העימות הזה הבטיח נתניהו לטפל גם במורדים אחרים בליכוד שמתקוממים נגד תוכנית ויסקונסין: כאשר דיבר ראש הממשלה על כוונתו לצאת למאבק על החלת ויסקונסין מחדש ואמר שיפרק על כך את הקואליציה נטלה את רשות הדיבור השרה לימור לבנת שאמרה לנתניהו: "למה ללכת רחוק לפירוק הקואליציה? הרי זה בא גם מתוך הליכוד", ובכך רמזה על מאבקו של ח"כ חיים כץ מן הליכוד בתוכנית ויסקונסין.

 

ח"כ שלי יחימוביץ', שהיתה ממובילי ההתנגדות בוועדת העבודה אשר קברה את תוכנית ויסקונסין המקורית, אמרה בתגובה להוראת ראש הממשלה נתניהו לשר התמ"ת להגיש תוכנית חדשה בתוך חודשיים: "לא נעביר תוכנית במתכונת שלא הוסיפה למשק אפילו יום עבודה אחד והיתה אמורה לבזבז 1.5 מיליארד שקל. לא נתנגד להעביר תוכנית שתופעל בידי שירות התעסוקה גם אם השירות יעסיק כקבלני משנה יזמים פרטיים, אך ורק בתנאי שהם יעסקו בהכשרה מקצועית של המועמדים לעבודה".

 

לדברי יחימוביץ: "התלהמות נתניהו נגד ביטול התוכנית מוכיחה כי הוא לא למד דבר ולא שכח מאומה. ויסקונסין היתה תוכנית מושחתת שדנה את העניים לעוני תמידי והזרימה רווחי עתק לכיסן של החברות הפרטיות שהפעילו אותה. כעת ראש הממשלה מנהל קמפיין מתואם עם החברות הפרטיות, המתקוממות על אבדן הפרה החולבת שהזרימה לכיסן רווח נקי של 50 מיליון שקל".

 

עוד יחימוביץ' הוסיפה: "ההודעה שהתוכנית סידרה קרוב ל-20 אלף מועסקים, איננה מעידה על הצלחתה. מדובר במקומות עבודה שסיפקו קבלני כוח אדם ואם לא היו מקבלים את משתתפי התוכנית היו מתקבלים במקומם מובטלים אחרים".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי וצבי לביא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו בממשלה
צילום: רויטרס
מומלצים