שתף קטע נבחר

הסוף לתוכנית ויסקונסין - היום יפוג תוקפה

ועדת העבודה התכנסה לישיבה דחופה במטרה למצוא פיתרון לתוכנית, שתוקפה עומד לפוג היום בחצות. אולם הישיבה בוטלה נוכח התנגדות הח"כים לפיתרון שהציעה הממשלה. התמ"ת: אם לא יימצא פתרון - מרכזי התעסוקה של התוכנית ייסגרו תוך מספר חודשים

מאמץ אחרון להציל את תוכנית ויסקונסין, שתוקפה עומד לפוג היום (ה') בחצות - נכשל אתמול אחר הצהריים בכנסת. יו"ר ועדת העבודה ח"כ חיים כץ (ליכוד) כינס את הוועדה לישיבה דחופה במטרה למצוא פיתרון, אולם הוא נאלץ לבטל את הישיבה נוכח התנגדותו בגיבוי הח"כים לפיתרון שהציעה הממשלה.

 

 

לפי הצעת הממשלה, הוועדה התבקשה להחליט על פיצול הצעת חוק חדשה, שנועדה לשמש בסיס להמשך הפעלת התוכנית בהיקף ארצי. מבחינה משפטית, לו היתה מתקבלת החלטת הפיצול ניתן היה להאריך בשלושה חודשים את תוקף התוכנית הניסיונית הקיימת.

 

ל-ynet נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש משר התמ"ת בנימין בן-אליעזר, שיפנה לכץ ויבקש ממנו שיפעל להאריך את תוקף התוכנית הקיימת ב-3 חודשים. בן אליעזר סירב לבקשה, ונתניהו ביקש זאת ישירות מכץ, אך כאמור - כץ וחברי הוועדה דחו אתמול את הבקשה על הסף.

 

כץ אמר כי החליט לפזר את הישיבה, מאחר שהצעת פיצול החוק "איננה טובה, וזו בלשון המעטה". הוא הדגיש כי מהדיונים המקצועיים בוועדה על החוק החדש, עלו טענות קשות בדבר אופי הפעלת התוכנית עד כה.

 

"הוועדה לא היתה יכולה להתעלם מהביקורת הקשה, כמו גם מנוסח החוק החדש, שלא היתה בו תרופה שתשפר את התוכנית באופן שיהיה לטובת משתתפיה, כדי להשיג את מטרתה לשלב אותם במעגל העבודה היוצרת", אמר כץ. "אני מציע לאוצר ולמשרד התמ"ת להביא לנו תוכנית טובה יותר. רצוי שהיא תהיה במסגרת שירות התעסוקה ולא באמצעות זכיינים פרטיים".

 

חברי הוועדה שהסכימו עם כץ וגיבו אותו בהחלטתו שלא לקיים את הישיבה, אמרו שפיצול החוק ומתן ארכה נוספת להפעלת התוכנית הקיימת, לא תניב בעוד שלושה חודשים תוכנית טובה יותר. לדבריהם, הדבר רק יביא לחידוש מסע הלחצים מצד הממשלה והמגזר העסקי על חברי הוועדה להמשיך את התוכנית ברוח הקיימת.

 

חברים בוועדה ציינו את עמידתו של כץ מול הלחצים.

 

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה: "הוא מתמודד כמו סלע איתן מול הלחצים הנוראיים שהופעלו עליו, ובסופו של דבר קיבל את עמדתנו, שהתוכנית כפי שהופעלה עד כה יחד עם התיקונים שהוכנסו בה כדי להפעילה בפריסה ארצית - לא יכולה להמשיך". לוי הוסיפה כי גם אם הועדה היתה מתכנסת אתמול כסדרה, היא היתה מצביעה נגד ההחלטה.

 

בעקבות פיזור הישיבה והודעת היו"ר, נשאל מנכ"ל שירות התעסוקה יוסי פרחי, אם הוא ערוך ומוכן לקבל על עצמו את הטיפול במשתתפי התוכנית החל מראשית השבוע הבא. פרחי השיב: "אני מוכן למלא כל הוראה שתינתן לי".  

 

אתמול בשעות הבוקר אמר איש האוצר, שהם לא מוכנים לקבל בכל מחיר תוכנית אחרת מזו שהוגשה לוועדה. ממשרד התמ"ת נמסר אתמול, כי אם לא יימצא פתרון עד היום בחצות - מרכזי התעסוקה של התוכנית ייסגרו תוך מספר חודשים והמשתתפים יעברו לטיפול שירות התעסוקה לפי כישוריהם.


פורסם לראשונה 28/04/2010 16:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישיבת ועדת העבודה והרווחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים