שתף קטע נבחר

המדינה תובעת 300 אלף שקל מאנשי בית המריבה

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה תביעה לכיסוי העלויות של פינוי בית המריבה בחברון. המטרה: "ליצור הרתעה מפני הישנותן של הפרות חוק מסוג זה הפוגעות בשלטון החוק"

בצעד נדיר, החליטה המדינה לסגור חשבון בבית המשפט עם המתנחלים שהתבצרו בבית המריבה בחברון ולדרוש מהם פיצוי כספי של 305 אלף שקלים. התביעה הוגשה, כך אמרו היום (א') בפרקליטות, "על מנת לשים קץ לזלזול של פורעי חוק ברשויות אכיפת החוק".  

 

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה בשבוע שעבר תביעה בגין הוצאות בהן נאלצה לשאת מדינת ישראל, לצורך פינוי בית המריבה בסוף 2008. העמותות שבחרו לא לפנות את המתחם למרות החלטת בג"ץ, נתבעות על עלות הפינוי, שכללה הפעלת כוחות גדולים של שוטרים שוטרי מג"ב שנאלצו לפנות את תושבי המתחם ולטפל בהפרות סדר בחברון במהלך הפינוי.  

 

הפרקליטות הזכירה את החלטת בג"ץ, שדחה כבר לפני שנתיים את העתירה שהגישו חברת "טל בניה והשקעות קרני שומרון" ו"אגודת מחדשי הישוב היהודי בחברון". בעתירה התבקש בית המשפט להורות למדינה להימנע ממימוש כוונתה לסייע בפינוי בית המריבה בחברון. בפסק הדין נקבע כי העותרים חייבים לפנות מרצונם את הנכס ולמסור אותו פנוי לחלוטין תוך שלושה ימים. כמו כן נקבע כי אם העותרות לא יפנו את המבנה מרצונן, המדינה תהיה רשאית לפנותו.

  

המדינה טוענת כעת שאי פינוי הבית היווה הפרה של אותו פסק דין. במהלך הפינוי נתקלו כוחות הפינוי באלימות פיזית ומילולית ונאלצו לטפל בהפרות סדר בחברון ובסביבתה. התביעה נגד המתנחלים הוגשה על-ידי עו"ד ליאור סקברר מפרקליטות מחוז ירושלים בשיתוף היחידה לתביעות ומיקור חוץ בפרקליטות, משטרת ישראל, וצה"ל.

 

בפרקליטות גורסים כי התביעה הוגשה "ליצור הרתעה מפני הישנותן של הפרות חוק מסוג זה הפוגעות בשלטון החוק וכדי להשיב לקופת הציבור את סכומי הכסף האדירים שנאלצת המדינה להוציא לאכיפת צווים ופסקי דין. תביעה זו הוגשה בהמשך לתביעה קודמת שהוגשה על ידי המדינה להשבת עלויות הפינוי שבוצע ביצהר (גבעת להבה) וכן לתביעות נוספות המוגשות להשבת עלויות פינויים שונים".

  

עוד הם אומרים כי "בכוונת פרקליטות המדינה להמשיך בהגשת תביעות שכאלו בכל מקום שיידרש. תביעות אלה, כמו גם אחרות, מקודמות על-ידי הפרקליטות כחלק מתפיסה אסטרטגית, שלפיה על המדינה לעשות שימוש בכלים אזרחיים לשם שמירה על שלטון החוק ועל הקופה הציבורית". 

 

ביישוב היהודי בחברון מסרו בתגובה: "מעקרונות היסוד במדינה, כל עוד לא מוגשות תביעות דומות נגד עבריינים כגון: גנבים, שודדים, עברייני תנועה וכדומה, וכל עוד המדינה אינה דורשת מכלל האזרחים לשלם את עלות אכיפת החוק כלפיהם, אין זה מן הראוי לנקוט צעד דרסטי כזה דווקא כלפי מי שמממשים את זכות המחאה שהיא נשמת אפה של הדמוקרטיה, ובוודאי לא רק כלפי מפגינים מהימין בלבד".

 

ביישוב היהודי הסבירו, כי הגשת התביעה מנוגדת להחלטת ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, שקיבלה החלטה פה אחד בפברואר 2004 ולפיה "בכל הקשור לתשלומים שיושתו בגין פעולות הכרוכות בפינוי, תפעיל הממשלה את אותן עקרונות שעל פיהן היא פועלת בתגובה לפעולות מחאה של כל אזרח או קבוצת אזרחים המפגינים התנגדותם למדיניות הממשלה. לאור כל אלה, מדובר בצעד בלתי הוגן, מכוער, פוליטי, מפלה ובלתי שוויוני - ההולם להפליא את התנהלות המדינה בכל פרשת בית השלום לכל אורך הדרך".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התבצרו בבית המריבה
צילום: AFP
וגם יידו משם אבנים
צילום: AP
מומלצים